Atla

Boşanma Yargıtay Bozma Kararı Ve Örnek Davalar


Boşanma Yargıtay Bozma Kararı Ve Örnek Davalar

Boşanma Yargıtay Bozma Kararı Ve Örnek Davalar

Boşanma Yargıtay Bozma Kararı Ve Örnek Davalar

Boşanma davaları evlenmiş eşler tarafından, evliliklerinin yürümediği ve anlaşamadığı yada diğer sebeplere dayanarak, oturduğu yetkili aile mahkemesine müracaat ederek dava açabilmektedir.

Açılan boşanma davasında yasal süre içerisinde boşanmaya sebep olaylar, belgeler ve tanıklar bildirilerek, boşanmaya sebep kişinin karşı tarafın olduğu bu olaylar nedeniyle kusurlu sayılması talep eder. Bu kusur nedeniyle evliliği bitme ihtimaline karşıda maddi ve manevi tazminatta ayrıca isteyebilir.

Aile mahkemesi boşanma davasında sunulan delliler incelenerek bir karar vermektedir. Bu karar boşanma olabilir yada boşanma davasını red edebilir. Ayrıca velayet konusunda, nafaka konusunda ve tazminat konusunda olumlu ve olumsuz karar verebilmektedir.

Verien bu karar 1 ay içinde gerekçeli olarak yazılır ve eşlere tebliğ edilir. Eşlerde aile mahkemesinin vermiş olduğu kararlardan hepsini yada bir bölümüne itiraz etmek suretiyle istinaf mahkemesi tarafından incelenmesini isteyebilir.

İstinaf mahkemesi yapılan bu itirazı değerlendirerek, kararı düzeltebilir, yada dosyanın eksiklikden dolayı geri yollayabilir, yada yargıtay yolu açık olmak üzere bir karar verebilir.

Boşanma Yargıtay Bozma Kararı Ve Örnek Davalar İstinaf Bozma Kararı

AİLE HUKUKUNDAN KAYNAKLANAN YÜKÜMLÜLÜĞÜ İHLALİ SUÇU - TARAFLARIN YAŞADIKLARI EVİN KİME AİT OLDUĞUNUN ARAŞTIRILMASI GEREKTİĞİ - EV KİRA İSE KİRA BEDELİNİN KİMİN TARAFINDAN ÖDENDİĞİNİN ARAŞTIRILARAK TESPİT EDİLMESİ.

TARAFLAR ARASINDA MEVCUT OLDUĞU BELİRTİLEN BOŞANMA DAVASININ GETİRTİLEREK İLGİLİ KISIMLARININ ONAYLI ÖRNEKLERİNİN DOSYA İÇERİSİNE KONULMASI GEREKTİĞİ - HÜKMÜN BOZULMASI.

ÖZET: Aile hukukundan kaynaklanan yükümlülüğün ihlal edilip edilmediği; her somut olayın özelliğine göre failin sosyal ve ekonomik şartları nazara alınarak değerlendirilmelidir.

Öncelikle tarafların yaşadıkları evin sanığın kayınvalidesine ait olup olmadığı, başkasına ait ise kira parasının ev sahibi veya onun yetkilendirdiği kişinin de bilgisi alınarak kimin tarafından ödendiğinin tapu kaydı, kolluk araştırması ile tespit edilmesi gerekmektedir.

Sanığın eşi şikayetçi ise şikayetinin devam etmesi halinde sanığın alkol aldığı, küçük kardeşinden öğrendiğine göre kahvehanelerde kumar oynadığını iddia etmesi hususlarında da şikayetçinin küçük kardeşinin kimliği tespit edilerek bu iddiaları hakkında tanıklıktan çekinme hakkı da hatırlatılarak, 

Somut, maddi olaylara ilişkin beyanlarının alınması, taraflar arasında mevcut olduğu belirtilen boşanma davasının da getirtilip, sanığın üzerine atılı suça yönelik olarak varsa ilgili kısımlarının onaylı örnekleri de dosya içerisine konulup, tüm deliller bir arada değerlendirilip sonucuna göre hüküm kurulmamasının hukuka aykırı olması nedeniyle hükmün bozulmasına karar verilmiştir.

Boşanma Yargıtay Bozma Konusu İle Ve diğer makalaler için  Ankara Avukat sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak