Atla

Boşanmada Soyadı Değişikliği


Boşanmada Soyadı Değişikliği

Boşanmada Soyadı Değişikliği

Boşanmada Soyadı Değişikliği

 

YARGITAY KARARI: BOŞANMADA SOYADI DEĞİŞİKLİĞİ

T.C. YARGITAY Hukuk Genel Kurulu Esas: 2013/18-1755 Karar: 2015/1039 Karar Tarihi: 13.03.2015

SOYADI DEĞİŞİKLİĞİ DAVASI - BOŞANMA VE VELAYET HAKKININ ANNEYE ÇOCUĞUN SOYADI DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN DAVA AÇMA HAKKINI VERMEYECEĞİ - ÖZEL DAİRE BOZMA KARARINA UYULMAK GEREKİRKEN ÖNCEKİ KARARDA DİRENİLMESİNİN İSABETSİZ OLUŞU

ÖZET: Dava eşinden boşanan bayanın, evlilik birliği içinde doğan ve velayeti kendine dair olan ufak çocuğunun boşandığı kocasının değil kendisinin soyadını kullanmasına müsade verilmesi, bulunmadığıtaktirde iki soyadını beraber kullanmasına müsade verilmesi ve bukonuda nüfus işlemlerini düzeltilmesi kararına ilişkindir. 

Çocuk reşit oluncaya kadar ya da baba Türk medeni Kanunu'nun alakalımaddesindeki koşulları kanıtlayarak soyadını değiştirmedikçe soyadı değiştirme olası değildir. 
Sadece boşanma ve velayet hakkı anneye çocuğun soyadı farklılığıiçersinde dava açma hakkı vermez. 
Hukuk Genel Kurulunca da benimsenen dairenin Daire bozma kararına uyulmak gerekirken, evvelki kararda direnilmesi usul ve yasaya aykırıdır. 
Bu nedenle direnme hükmü bozulmalıdır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • KAAN TUNAY -
    14 Ağustos 2016

    Boşanmada Soyadı Değişikliği hukuk mahkemesine temyiz dilekçesi örneği varmıdır. Bana yardımcı olurmusunuz..

    Cevapla
Yorum Bırak