Atla

Boşanan Kadının Soyadı Değişikliği


Boşanan Kadının Soyadı Değişikliği

Boşanan Kadının Soyadı Değişikliği

Boşanan Kadının Soyadı Değişikliği

Türkiye’ de Türk Medeni Kanunu çerçevesinde verilmiş olan hak çerçevesinde evlilik birliği kurmuş olan kişiler, eğer evlilik birliğinde devamlılığı sağlayamazlar ise ilgili kanun hükmünde belirtilmiş olan şartlar çerçevesinde boşanma davası açabilmektedir.

Son derece kapsamlı bir dava sürecini teşkil eden boşanma davası ardından boşanmanın teşkil etmekte olduğu etkilerde devam etmektedir. Yaşamın tamamı ile değişime uğramasına yol açan evlilik birliğinin yasal olarak sonlandırılmasının ardından gündeme gelen en önemli konulardan birisi de boşanan kadının soyadı durumudur. Boşanan kadının soyadı değişimi ile yeniden kızlık soyadını alması gerekir.

Boşanma işleminin gerçekleştirilmesi ardından kadınların kızlık soyadı olarak adlandırılmakta olunan eski soyadlarına geri dönüş yaparlar. Ancak bazı durumlarda yıllarca sürmüş olan evlilik içerisinde kadınların artık sosyal yaşamları dahilinde kocasının soyadı ile tanınıyor olduğu görülebilir. 

Bu çerçevede de kadının boşanma ardından yeniden eski soyadına dönüş yapmasının kendisinin sosyal ve iş dünyası yönünden önemli sorunlar teşkil edebileceği dolayısı ile kadının kocasının soyadını kullanmaya devam etmesinin kendisi açısından daha faydalı olabilmesi de mümkün olabilmektedir. Bu gibi hallerde boşanma davası ile yasal olarak evlilik birliğini sona erdirmiş olan kadının, kocasının soyadını kullanmaya devam etme arzusu olabilir ki bu tarz bir talep kadın açısından avantajlı olabileceğinden soyadı değiştirme davalarına da sık şekilde gündem teşkil edebilmektedir.

Boşanma davası ardından soyadı değişimi noktasında eski eşinin mevcut soyadının kullanımına devam etme talebinde bulunulması durumunda soyadı değiştirme davası açması gerekliliği bulunur.

Boşanan kadının eski eşinin soyadını kullanmayı sürdürebilmeyi talep etmesi ise ilgili kanun hükmünde belirli koşullara odaklanmıştır. Buna göre ilk olarak kadının eski kocasının soyadının kullanılması noktasında bir hedefinin ve yararının bulunması gerekliliği bulunuyor. Eğer kadının eski kocasının soyadını kullanması konusunda herhangi bir menfaati bulunmamakta ise kızlık yani eski soyadını kullanması gerekliliği bulunuyor. Bunun yanı sıra boşanan kadının soyadı hakkında kadının kızlık soyadı kullanmasından dolayı meydana gelebilecek hak kaybı problemleri söz konusu ise kadının, eski kocasının soyadını kullanma talebi gerçekleştirebilme şansı bulunuyor.

Boşanmış kadının, eski kocasının soyadını kullanabilmesi şartları arasında aynı zamanda da kadının eski kocasına bu şekilde bir durum etkisi ile olumsuz durumlar ile karşı karşıya kalmayacak olmasıdır. Eski karısının kendi soyadını kullanmaya devam etmesi etkisi ile zarara uğrayacak kişilerin bu tarz bir kullanıma itirazda bulunabilme hakkı bulunmaktadır.

Boşanmış kadın bireyin soyadı değişikliği hakkında boşanma süreci içerisinde ilgili tutanağı boşanma avukatı aracılığı ile bu durumu görüşmesi, kocasının soyadını kullanma konusunda bilgi alması önerilir. Söz konusu zaman dilimi içerisinde boşanma avukatı tarafından da söz konusu müvekkilinin hangi soyadını kullanmasının kendisi açısından daha faydalı olacağına dair bilgilendirmelerde bulunması gerekliliği bulunur.

Günümüzde boşanma davalarının sona ermesinin ardından kadın tarafından herhangi bir ek talebin bu doğrultuda gelmemesi halinde otomatik şekilde nüfus kaydında kadının soyadı eski soyadına döner.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • Boşanan Kadının Soyadı Değişikliği - Yorum
    KAAN TUNAY -
    14 Ağustos 2016

    Boşanmada Soyadı Değişikliği hukuk mahkemesine temyiz dilekçesi örneği varmıdır. Bana yardımcı olurmusunuz..

    Cevapla
Yorum Bırak