Kadın Nasıl Boşanma Davası Açar? Boşanma Davası Ne Kadar Sürer? | Ankara Avukat

Kadın Nasıl Boşanma Davası Açar?

Kadın Nasıl Boşanma Davası Açar?

Kadın Nasıl Boşanma Davası Açar?  Boşanma davası açmak ve evliliklerini sonlandırmak isteyen kadınların, bu konuda en çok merak ettiği konulardan birisi, sahip oldukları haklardır.

Medeni Kanun’ da Aile birliği içerisinde, boşanma sırasında ve sonrasında kadının haklarını koruyan pek çok madde bulunur. Boşanma konusunda alınmış karardan sonra kadının bu haklarını doğru bir şekilde koruyabilmesi, ancak hukuk sistemi içerisinde ki usullere uygun olarak hareket etmesiyle mümkün olur.

Kadın Nasıl Boşanma Davası Açar ? Boşanmada Kadının Hakları Nelerdir?

Kadın Nasıl Boşanma Davası Açar? Boşanmada kadına tanınmış haklar arasında, maddi ve manevi tazminat, boşanma sırasında maddi güçlüğe düşecek oldukları için tedbir nafakası ve sonrasında iştirak ve yoksulluk nafakası, evlilik sırasında edinilmiş malların ve nakit paranın paylaşılması hakkı, eşlerin çocukları varsa çocukların velayetini alabilme hakkı gibi birçok hakkı bulunur.

Bununla birlikte bu hakların elde edilebilmesi ve korunabilmesi için bazı şartların oluşmuş olması gereklidir. Buna örnek olarak tedbir ve iştirak nafakası hakkının kullanılabilmesi için, kadının boşanmaya neden olan olaylarda eşine göre kusursuz olması veya daha az kusurlu olması şartı bulunur.

Benzer şekilde maddi ve manevi tazminat haklarını koruyabilmeleri için, kadınların evlilik birliğinin sonlanmasına neden olan olaylarda kusursuz olması veya daha az kusurlu olması gerekmektedir.

Kadın bosanma davası açarsa ne kadar sürer?

Boşanma davasının kadın ve erkeğin açması sonuçlanma süresini etkilemez. Ancak Kadın bosanma davası açarsa ne kadar sürer? sorusu boşanan taraflar için cevabı merak edilen en önemli sorudur. Erkek ve Kadın bosanma davası açarsa Adalet bakanlığının belirlediği dava süresi Çekişmeli boşanma davasında 300 gün sürer, Anlaşmalı boşanma davası ise 40 gün sürer.

Kadın bosanma davası açarsa ne kadar sürer?

Kadın bosanma davası açarsa ne kadar sürer?

Boşanma Davası Nedir – Boşanma davası hangi sebeplerden açılır?

Boşanma davası, çiftlerin artık evli olmayı istemedikleri ya da aile sorumluluklarını yerine getirmedikleri durumda görülen davalardır. İki tür boşanma davası görülmektedir. Bunlardan ilki anlaşmalı boşanma davalarıdır.

Anlaşmalı boşanma davaları evli olan tarafların her konuda; velayet, tazminat, nafaka, mal paylaşımı vb. uzlaşmaya vardıkları konulardır. Ayrıca en az bir (1) yıldır evli olmaları şartı bulunmaktadır. Böylece mahkemeye yapılan başvurular anlaşmalı boşanma davası olarak görülürler. Ancak mahkeme esnasında tarafların herhangi bir konuda anlaşmazlığa düşmeleri halinde hakim davayı çekişmeli boşanma davasına çevirebilir.

Çekişmeli boşanma davaları; tarafların bir yıldan az bir süredir evli oldukları ve belirli konularda anlaşmaya varamadıkları davalar çekişmeli boşanma davası olarak görülür.

Çekişmeli boşanma davalarında tarafların nafaka, tazminat, velayet, eşya paylaşımı gibi talepleri mahkemece değerlendirilir ve uygun olan kararlara varılır. Bu süreçte tanık, delil, ispat gibi süreç önemli olduğu için iyi bir avukat temsili önem kazanmaktadır.

Terk durumunda dava nasıl açılır?

Eşin evi terk etmesi durumunda, terk tarihinden itibaren 4 ay bekleme süresi vardır. Bu süre, terk eden kişinin eve dönebileceği süreyi içerir. Ancak 4 ay sonunda hâlâ kişi dönmemişse noterden eve dön ihtarnamesi gönderilir.

Bu durumumda 2 ay daha ek süre verilir ve hâlâ kişi eve dönmemişse terk sebepli boşanma davası açılabilmektedir.

Velayetin diğer eşe verilmesi durumunda çocuklar hangi aralıklarla görülür?

Velayet verilmeyen taraf çocuğunu görme hakkına sahiptir. Bu kapsamda hakim çocuğun yararını da gözeterek ve velayet verilmeyen tarafın kişisel durumu değerlendirilerek çocuklarını hangi zamanlarda ne kadar süreyle göreceğini belirler.

İçki yüzünden boşanma davası açılır mı?

İçki tek başına bir boşanma nedeni değildir. İçki yüzünden şiddet, geçimsizlik vb. durumlar oluyorsa bu gerekçeler ile dava açılmaktadır.

Aile sorumluluklarının yapılmaması ve şiddetli geçimsizlik nedir?

Şiddetli geçimsizlik şu durumlardan birisine ya da birkaçına bağlı olarak adlandırılır; duygusal, ekonomik, görsel, cinsel, sosyal ve fiziksel şiddet. Özellikle psikolojik zararlar duygusal şiddet kapsamında değerlendirilmektedir.

İhtiyati Tedbir Nedir?

Boşanma davası süresince mal dağılımının önüne geçmek için eşlerden birisinin malları üçüncü kişiye devretmesinin önüne geçmek için tüm malvarlığına ihtiyati tedbir uygulanmaktadır.

Maddi ve Manevi Tazminat Nedir?

Evlilik süresince kişinin ispat dahilinde uğradığı maddi ve manevi kayıpları karşılayan tazminat türüdür.

Kadın Nasıl Boşanma Davası Açar?

Kadın Nasıl Boşanma Davası Açar?

Boşanma Davalarında Kadının Hakları Nasıl Korunur?

Boşanma süreçlerinde kadınların kanunlar tarafından verilmiş haklarını koruyabilmeleri için, belirli şartların oluşmuş olması gereklidir. Eşlerin çocukları varsa, bu çocukların velayetini kadının istemesi hakkı bulunmakla beraber, boşanma sonrasında çocukların anneyle birlikte yaşamasının menfaatleri doğrultusunda olacağının Hakim tarafından anlaşılması ve bu yönde bir kanaatin oluşması gereklidir.

Maddi ve manevi tazminat taleplerinde kadının mutlaka eşine göre daha az kusurlu olması şartı aranır. Bununla birlikte özellikle aldatmaya dayalı olarak açılmış boşanma davalarında, aldatmaya neden olan 3. Kişilere karşı kadının manevi tazminat açma hakkı da bulunur. Bununla birlikte 3. Kişiye manevi tazminat davası açılabilmesi için, bu kişinin evlilikten haberdar olması şartı vardır.

Boşanma Sırasında Kadınların Haklarını Koruyabilmesi İçin Neler Yapması Gerekir?

Hukuk sistemimiz içerisinde ve özellikle Medeni Kanun’ da kadınların hakları özellikle korunmaktadır. Bununla birlikte bu hakların edinilmesi ve korunması süreçlerinde usullere uygunluk ve şartla uygunluk gibi detaylar vardır. Kadınların boşanma sırasında haklarını en iyi şekilde koruyabilmesinin yolu, konusunda uzmanlaşmış bir avukat aracılığıyla temsil edilmesidir.

Avukat aracılığıyla hakları korunan bir kadının, bilmediği pek çok hakkı kazanması mümkün hale gelebilir ve hem boşanma sırasında ve hem de boşanma sonrasında yaşanacak maddi ve manevi güçlükler ortadan kalkabilir. Yanı sıra boşanma sürecinin kısaltılması için gereken yöntemlere başvuracak olan avukatın yardımı sayesinde, boşanma sürecinin hızlandırılması da sağlanır.

Çocukların velayetlerini alabilme, boşanma sırası ve sonrasında alınacak nafaka hakkı, mal paylaşımının gereken şekilde yapılabilmesi, maddi ve manevi tazminatların gerektiği şekillerde alınabilmesi gibi hakların usullere uygun bir şekilde mahkemelerden talep edilmesi, avukatların yardımıyla kolaylıkla çözülebilir konulardır.

Ancak bir avukat tarafından temsil edilmeyen kadınların bu hakları alabilmesi için uzun uğraşlar sarf etmesi ve pek çok konuda bilgi sahibi olmaya çalışması gereklidir.

Boşanma Avukatı Soru Sor

Boşanmalar maalesef aile içerisinde sık karşılaşılan durumlardır. Aile içinde bir anlaşmazlık yaşandığında ve taraflar ayrılmak istediklerinde boşanma davası gündeme gelmektedir. Ancak psikolojik olarak yıpratıcı olduğu kadar maddi olarak da bu süreç bazı sorunlar barındırmaktadır.

Özellikle avukat desteği olmadan yapılacak boşanma davalarında süreç uzayabilmekte böylece iki taraf için de bu süre zorlukla tamamlanmaktadır. Boşanma ile ilgili sık sorulan soruları boşanma avukatı soru sor kapsamında bulabilirsiniz.

BENZER YAZILAR

AV.İLKAY UYAR KABA

AV.İLKAY UYAR KABA

4.476 Görüntülenme

1 SORULAR

  1. Sevda B. dedi ki:

    Merhabalar kocam ile ayrılmayı düşünüyorum. 10 senelik evliyim,Benden habersiz ihtiyaç kredilerler çekti ödüyor.Kumar gibi şans oyunları oynuyor.ne yapabilirim. Bu durumda boşanma davası nasıl açılır.. Bu konuda ne tavsiye edersiniz..

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri