Atla

Boşanmadan Önce Satılan Ev Araba Mallar


Boşanmadan Önce Satılan Ev Araba Mallar

Boşanmadan Önce Satılan Ev Araba Mallar

Boşanmadan Önce Satılan Ev Araba Mallar

Boşanma evlilik gibi eşlerin hakları arasında bulunan doğal bir durumdur. Türk Medeni Kanunu evlilik ve yanı sıra evlilik kurumu sırasında meydana gelen her konuyla ilgili durumları ve anlaşmazlıkları düzenler.

Boşanma sürecinde olan çiftler, beraber oldukları zaman dilimi içerisinde edindikleri mal ve paranın. Tasarrufunu birlikte yapmış ve boşanmanın somut durumu, ihtiyaç nispeti gibi değişkenlere paralel olarak da, boşandıktan sonra paylaşılması gerektiği de Türk Medeni Kanunu' nu nun ilgili hükümlerinde düzenlenmiştir.

Mal paylaşımı olarak tanımlanan bu durum, yanı sıra yapılmış bir evlilik sözleşmesi ve mal paylaşımı sözleşmesini de içerir. Bu türlü sözleşmelerin olması halinde, paylaşım bu sözleşmelerde daha önce tarafların anlaştığı biçimde yapılır.

Sözleşmenin olmadığı durumlarda Boşanma davası sırasında mal paylaşımı yaptırılır. Ancak bu durumun bilinmesi ve kötü niyetli olarak boşanmadan önce eşlerden birinin, ev, araba ve para gibi değerli metaları paylaşmadan kaçırmak için çeşitli hilelere başvurması durumuyla sıklıkla karşılaşılır.

Boşanmadan hemen önce ucuza satılan ev, arsa veya araba, 3. Kişilere anlaşmalı olarak mal geçirme ve benzeri şekillerde ortaya çıkabilen bu durumlar karşısında, haksızlığa uğrayan eş tarafından alınabilecek çeşitli önlemler vardır. Bu önlemlerden ilk akla gelen olan Aile Konutu Şerhidir.

Boşanmadan Önce Satılan Mallar

Aile Konutu Şerhi Nedir?

Aile konutu eşlerin birlikte yaşamlarını sürdürdüğü konuta verilen isimdir. Eşlerden birinin rızası olmadığı durumlarda, kiracı olunsa bile kira kontratı fes edilemez veya mülk sahibiyse satılamaz.

Ancak satıldığı durumlarda buradaki hakkın geri alınması genel olarak nakit karşılığının alınması şeklinde olabilir. Bu nedenle bu türlü bir durumdan kuşku duyulması halinde, aile konutu olarak kullanılan konuta Aile şerhi koydurulabilir.

Aile şerhi konulmuş bir tapunun sahibinin, mülk ile ilgili tasarruf yetkileri sınırlanmış olur ve diğer eşin haberi ve onayı olmadan konutun satışı yapılamaz.

Aile şerhi koymak son derece basit bir işlemdir. İlgili konutun aile konutu olduğu ve ailenin burada ikamet ettiğini gösteren muhtarlıktan alınan bir belge ve evlilik cüzdanıyla beraber, ilgili Tapu Müdürlüğü' ne başvurmaları yeterlidir.

 

Boşanma Öncesi Ve Sonrası Mal Kaçırma Gerçekleştiyse Ne Yapılmalı?

Farklı olaylar ve durumlar gerçekleşebildiği ve değişkenlerine bağlı olarak her olayı kendi çerçevesinde değerlendirmek gerektiği unutulmamalıdır.

Bununla birlikte boşandığınız eşinizin sizden mal veya nakit para kaçırdığını, sakladığını biliyor veya kuşkulanıyorsanız, bu durumun tespit edilmesi için dava açabilirsiniz.

Boşanmadan Önce Satılan Ev Araba Mallar

Boşanma Davasında Mal Kaçırma Durumunda Avukat Desteğinin Faydaları

Boşanma Davası durumunda malları elinde bulunduran eş mal kaçırma eylemi içerisine girme olasılığı hep yüksektir.

Bu durumda eş sahip olunan tapu ve araç bilgileri olan, plaka, tapu ada, parsel numaralarını bilmiyorsa ve devir yapılmış ise bu bilgilere ulaşmak zorlaşacaktır. Bu bilgilere ulaşmak ancak araştırma, resmi kurumlardan talep edilme sunucu ulaşılabilinmektedir.  Bu işlemde uzun ve zahmetli olabilmektedir.

Boşanma ve mal davasında mal kaçırmanın ispat etmesi mahkemece beklenir. Bu durumla karşılaştığınız da yapabileceğiniz en iyi şey, Boşanma konusunda uzmanlaşmış bir avukattan yardım istemek olacaktır.

Konuyla ilgili tüm değişkenler hakkında bilgi sahibi bir avukat, hem boşanma sırasında ve hem de boşanma sonrasında ki mal kaçırma durumlarında yöntemler ve eylemlere karşılık yapılabilecekler konusunda haklarınızı koruyacak en iyi hamleleri yapacaktır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

ÖZET: Kadının eşine hakaret ettiği, kendisinin eşinin ailesi ile görüşmek istemediği gibi eşinin de ailesiyle görüşmesini istemediği, erkeğe nazaran azda olsa kusuru olduğunun ve buna bağlı olarak da, davalı karşı davacının da davası bakımından boşanma şartlarının oluştuğunun,

Aynı bozma ilamında mahkemece erkeğe yüklenen kusurlu davranışlar yanında denilmek suretiyle temyiz incelemesi kapsamı dışında kalan kadının davası yönünden de boşanma koşullarının gerçekleştiğinin kabulü zorunludur.

Öyleyse, davalı karşı davacı erkeğin davasının kabul edilmesi gerektiği belirtildiğine göre, davalı karşı davacı erkek yine de boşanmaya sebebiyet veren olaylarda kadına nazaran ağır kusurlu olduğunun kabulü gerekir.


BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • Boşanmadan Önce Satılan Ev Araba Mallar - Yorum
    HULUSİ ÖNGÖREN -
    19 Ağustos 2016

    Boşanmadan Önce Satılan Ev Araba Mallar Davada zaman aşımı süresi var mı? Dava zaman aşımı süresini belirtirseniz sevinirim..

    Cevapla
Yorum Bırak