Atla

Boşanmanın Tanınması Boşanmanın Tenfizi


Boşanmanın Tanınması Boşanmanın Tenfizi

Boşanmanın Tanınması Boşanmanın Tenfizi

Boşanmanın Tanınması Boşanmanın Tenfizi

Boşanmanın Tanınması Tenfizi, Yurdışında yaşayan. Türk Vatandaşlarının yabancı ülke mahkemelerindenden aldıkları boşanma kararlarını Türkiyede tanınması ve tenfizi için yani tanınmasını sağlamak amacıyla Boşanmanın Tanınması, Boşanmanın Tenfizi davası açılması gerekmektedir.

Tanıma ve Tenfiz Davaları Hakkında Genel Bilgi:

Dünya üzerinde birbirinden farklı yönetim biçimleri ile yönetilen ve birbirinden farklı kurallar ile yönetimi ve kamu düzeni ve bireyler arasındaki ilişkisi düzenlenen birçok ülke bulunmaktadır. BU ülkede sadece o ülkenin kendi vatandaşları değil, başka ülkelerden de vatandaşlar yaşamaktadırlar. BU da hem bireylerin devletler ile hem de bireylerin bireyler ile sosyal ilişkisini ve hukuki ilişkisini etkilemektedir. Ülkelerin birbirleri ile her konuda olmasa da insanları mağdur etmeyecek tarzda uyum sağlamaları için birtakım uluslar arası kurallar oluşturulmuştur.

Bu kurallar Milletlerarası Özel hukuk sisteminde ve uluslararası hukuk sisteminde birbirinden farklı konularda düzenlenmiştir. Bizim makalemizi ilgilendiren taraf Milletlerarası hukuk sisteminin düzenlediği ve geliştirdiği kurallardır. Milletlerarası Özel hukuk sistemi adından da anlaşılacağı üzere devlet içerisinde yaşayan bireyin başka devletin hukuk sistemi ile de uyum içerisinde olması için birtakım kurallar ve prosedürlerin oluştuğu sistemdir. Daha da ayrıntıya girerek ifade etmek gerekirse:

Türk hukuk sistemine vatandaşı olması nedeni ile tabi olması gereken bireyin yaşadığı bir yabancı devletin de içerisinde yaşaması nedeni ile veya çifte vatandaşlık denilen sistem nedeni ile o ülkenin de hukuk sistemine uygun olması gerekir.

 Boşanmanın Tanınması Boşanmanın Tenfizi Davası

Yani birey Türk hukuk sistemi içerisinde boşanmışken kendi hukuk sistemi içerisinde de ayrıca boşanmamak için Milletlerarası Özel hukuk sistemi birtakım kurallar benimsemiş ve her devlet bu kuralları kendi hukuk sistemine uygun şekilde düzenleyerek uygulamaya başlamış ve bireylerin mağdur olmasını engellemiştir.  

   
Tanıma ve tenfiz davaları da Türk hukuk sisteminin. Milletlerarası Özel hukuk sistemindeki kuralları kendi hukuk sistemine uyarlayarak uyduğu kurallardan sadece biridir. Bu davaları tanımlarsak şunları izah edebiliriz: yurtdışında Türk hukuk sisteminin belirlediği ülkelerden birinde boşanan tarafların kendi vatandaşı oldukları. Türkiye'de de boşanmış sayılmaları ve Türk hukuk sistemi içerisinde de yeniden boşanma davaları açmamaları için açmaları gereken davalardır.
 
Tanıma davası boşanmanın kabulü ve geçerliliği için açılırken. Tenfiz davası içse boşanma davasının getirdiği hüküm ve sonuçların Türk hukuk sistemi içerisinde de uygulanabilirliğinin geçerli olması için açılan davalardır. Bu davalar kanun koyucunun kabul ettiği usul çerçevesinde açılır.

 

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • ALTAN ELBAŞ -
  17 Ağustos 2016

  Boşanmanın Tanınması Boşanmanın Tenfizi Makaleniniz davası ile ilgili net bir yazı olmuş.. teşekkürler..

  Cevapla
 • EMİRHAN AVCIKÜÇÜK -
  17 Ağustos 2016

  Boşanmanın Tanınması Boşanmanın Tenfizi Bu dava Hakkında bazı sorular aklıma takıldı.

  Cevapla
 • Ümıt -
  19 Aralık 2016

  Boşanmanın Tanınması Boşanmanın Tenfizi Bu dava için nasıl bir hazırlık aşaması vardır..Cevap verirseniz sevinirim..

  Cevapla
Yorum Bırak