Çekişmeli Boşanmayı Anlaşmalıya Dönüşmesi | Ankara Avukat

Çekişmeli Boşanmayı Anlaşmalıya Dönüşmesi

Çekişmeli Boşanma Davası Anlaşmalı Boşanma Davasına Dönüşmesi

Çekişmeli Boşanmayı Anlaşmalıya Dönüşmesi eşler arasında devam eden boşanma davasında mümkün olan süreçtir. Çekişmeli Boşanma Davası Anlaşmalı Boşanma Davasına Dönüşmesi eşlerin anlaşma protokolü hazırlayarak, aile mahkemesine sunması ile süreç başlamış olur.

Boşanma davaları çoğu zaman çekişmeli boşanma tabir edilen dava türü ile çeşitli sebeplere dayandırılarak açılmaktadır. Bu sebepler içerisinde en çok rastlanılan boşanma ise aldatma, hakaret, darp şiddet görme olarak sıralayabiliriz.

Çekişmeli Boşanma Davasında Neler Talep Edilir

Bu sebeplerle açılan boşanma davalarında bu davranışları sergileyen eş mahkemece genelde kusurlu kabul edilmektedir. Eşin kusurlu kabul görülmesi durumunda aile mahkemesi hem boşanmaya, hemde maddi ve manevi tazminata karar verecektir.

Yukarıda anlattığımız yaptırımlar dışında kusur eşe karşı dava başlangıcında alınacak koruma kararı veya açılacak ceza davası durumunda da ceza mahkemesince ceza alma durumu söz konusu olabilmektedir.

Ortak mallar ve diğer alınacak tedbirler boşanma davasında eşin sıkıntılı bir süreç yaşamasına sebep olacaktır.

Çekişmeli Boşanmayı Anlaşmalıya Dönüşmesi

Çekişmeli Boşanmayı Anlaşmalıya Dönüşmesi

Çekişmeli Boşanmayı Anlaşmalıya Dönüşmesi Nasıl Olur

Bu sürecin sonlanmasını isteyen eşler çekişmeli açmış oldukları boşanma davası devam ederken kendi aralarında yapacakları anlaşma ile boşanmanın hukuki boyutlarını kendi aralarında anlaşarak çözüme kavuşturma imkanı sağlanmaktadır.

Anlaşmalı Boşanma Şartları Nelerdir

Anlaşmalı boşanma dava şartları içerisinde en önemli husus evliliğin en az bir yılını doldurmasıdır. Bunun yanında eşler boşanmanın hukuki sonuçları olan boşanma, velayet, nafaka ve mal paylaşma konusunda anlaşmış olmaları gerekmektedir.

Eşlerin tüm hususlarda anlaşma yaparak, anlaşmayı protokolünü her iki eşten altını imzalayarak aile mahkemesine çekişmeli devam eden boşanma davalarını, anlaşmalı boşanmaya dönüştürdüklerini beyan ederek duruşma günü alırlar.

Alınan duruşma günün eşler bizzat duruşma gününde hazır olarak katılırlar. Aile hakiminin anlaşma protokolüne ilişki sorularına net cevap vererek, protokolü onaylamaları gerekmektedir. Hakim anlaşmanın eşler arasında hür iradeleri ile yapıldığına kanaat getirmesi halinde çekişmeli boşanmadan dönen anlaşmalı boşanmaya karar verir.

Anlaşmalı boşanma davasında vazgeçme hakkında bilgi almak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Örnek Yargıtay Kararları – Çekişmeli Boşanma Davası Anlaşmalı Boşanma Davasına Dönüşmesi

BOŞANMA DAVASI – DAVACININ EVLİLİK İÇERİSİNDE GÖRDÜĞÜ ŞİDDET NEDENİYLE TALEP ETTİĞİ MANEVİ TAZMİNAT İSTEĞİNDEN ANLAŞMALI BOŞANMA SIRASINDA FERAGAT ETTİĞİ. DAVANIN REDDİ GEREĞİ.

ÖZET: Davalı-karşı davacı …’in eldeki davada evlilik içerisinde gördüğü şiddet nedeniyle davacı-karşı davalı …’ndan talep ettiği manevi tazminat isteğinden anlaşmalı boşanma sırasında feragat ettiği kabul edilmelidir. Boşanmadan sonra ise davacı-karşı davalı … kendisine yönelik haksız bir fiili olduğunu ispatlayamamıştır.

Bu nedenle davalı-karşı davacı …’in de davasının reddine karar verilmesi gerekirken kısmen kabulü doğru olmamış, kararın bu nedenle bozulması gerekmiştir.  Ankara Avukat[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri