Anlaşmalı Boşanma Davasından Vazgeçme | Ankara Avukat - Boşanma Avukatı Ankara

Anlaşmalı Boşanma Davasından Vazgeçme

Anlaşmalı Boşanma Davasından Vazgeçme

Anlaşmalı Boşanma Davasından Vazgeçme, Bilindiği gibi boşanma, geçerli ve tamamıyla hukuka uygun olarak kurulmuş bir evlilik ilişkisinin, yetkili mahkemenin yargıcı tarafından sona erdirilmesi; aradaki evlilik birliğinin artık herhangi bir hukuki hüküm ve sonuç doğurmasının önlenmesi demektir.

Anlaşmalı boşanmada taraflardan biri vazgeçerse ne olur?

Anlaşmalı boşanmada taraflardan biri vazgeçerse ne olur sorusu, yapılan anlaşmadan pişmanlık duyulması yada boşanmaktan vazgeçemeyi düşünen eşlerin en çok merak ettiği sorudur.

Anlaşmalı boşanmada taraflardan biri vazgeçerse boşanma kararı kesinleşmemiş ise dava çekişmeli boşanma olarak devam eder. Anlaşmalı boşanma davasında “boşanma kararı” kesinleşmemiş ise bütün aşamalarında taraflardan birinin her zaman vazgeçme hakkına sahiptir.

Aile Hukukunda “BOŞANMA”

Evlilik ilişkilerinin bir “boşanma” ile karşı karşıya kalması ihtimali son derece olağan ve sık karşılaşılan bir durumdur. Bu nedenle, boşanma kurumunu alçaltıcı ya da “olumsuz” bir neticenin mahsulü olarak görmemek gerekir.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de gün geçtikçe aile hukukunun detayları çoğalmakta, boşanma kurumunun daha sık gündeme  gelmesi söz konusu olmaktadır. Bu nedenle, her hukuk düzeni, kendine özgü güncellemeler yapmaktadır.

Türk hukuku da, birçok değişikliğini 2000 sonrasında gerçekleştirmiş ve ortaya uygar hukuk devletleriyle denk bir modern aile hukuku çıkmıştır.

Buna göre, Türkiye’de çiftler pek çok sebepten dolayı boşanma talebinde bulunabilirler. Boşanma sebepleri, öğretide “genel sebepler” ve “özel sebepler” olarak iki kısımda incelenir.

Özel sebepler; eşlerden birinin başka bir cinsle cinsel ilişkide bulunması (aldatma veya zina da denir)terk, hayata kast, pek kötü veya onur kırıcı davranış, suç işleme ve haysiyetsiz yaşam sürme, eşlerden birinin ötekisini en az altı ay süreyle terk etmesi ve eşlerden birinde bulunan ve iyileşmesi zor gözüken bir akıl hastalığının öteki eş için yaşamı çekilmez hale getirmesi şeklinde özetlenebilir.

Genel sebepler ise, Türk Medeni Kanununun 166.maddesinde hüküm altına alınmış olan “evlilik birliğinin sarsılması” ve “anlaşmalı boşanma”dır. Bunları aşağıda inceleyeceğiz.

Anlaşmalı Boşanma İle İlgili Sorular

Anlaşmalı Boşanma Davasından Vazgeçme

Anlaşmalı Boşanma Nasıl Yapılır?

Anlaşmalı Boşanma Davasından Vazgeçme Burada, genel ve mutlak bir boşanma sebebi vardır. Madde 166/III’te düzenlenen anlaşmalı boşanmanın şartlarının varlığını gören yargıç, boşanmaya karar verir.

Anlaşmalı Boşanma Kararının Dayanağı

Anlaşmalı boşanma şöyle olur: Evlilik birliğinin en az bir yıl sürmüş olduğu durumlarda, eşlerin mahkemeye boşanmak için birlikte başvurmaları ya da eşlerden birinin başvurmasına karşın öteki eşin buna yönelik bir itirazda bulunmayıp davayı kabul etmesi halinde, evlilik birliğinin TEMELİNDEN sarsılmış olduğu kabul edilir.

Anlaşmalı Boşanma Duruşmasına eşler Bizzat Katılır

Bu durum, anlaşmalı boşanma için sağlanması gereken ilk şart olarak gözümüze çarpmaktadır. Bu durum gerçekleştiğinde, yargıcın boşanmaya karar verebilmesi için, öncelikle tarafları BİZZAT dinleyerek, irade açıklamalarını serbestçe ortaya koyup koymadıklarını denetleyerek hareket etmesi gerekir. Ayrıca, tarafların boşanmanın her tür mali sonucu konusunda bir uzlaşıya varmış olup olmadıklarını da kontrol eder.

Anlaşmalı Boşanmada Velayet – Nafaka – Tazminat – Mal Varlığında Kesin Anlaşma

Zira, anlaşmalı boşanmalarda, tarafların boşanmanın sonuçları konusunda bir ANLAŞMA yaparak mahkeme huzuruna çıkması gerekir. Bu anlaşmanın bünyesine, aile birliğinin mal varlığı değerlerinin paylaşılması, çocukların velayetinin kime verileceğinin kararlaştırılması gibi önemli kararlar dahildir.

Eğer tarafların hakkaniyete uygun bir anlaşma yapmadığı fark edilirse, yargıç hakkaniyeti tesis edecek ve tarafların da kabul edeceği bir düzenleme ile Anlaşmalı Boşanma Davasından Vazgeçme kararı verebilirler. Ancak, bir şekilde anlaşmalı boşanma kurumunun da işlerlik kazanamayarak, çiftlerin anlaşmalı olarak boşanmadığını varsayalım.

Anlaşmalı Boşanma Red Olursa 3 Yıl Sonra Dava Açılır

Bu durumlarda, üç yıl kuralı söz konusu olacaktır. Eğer, anlaşmalı boşanmanın reddedildiği tarihten başlayarak üç yıl geçmiş olmasına rağmen, evlilik birliği halen kurulmamış, halen daha huzur ve sükunet tesis edilememişse, o halde artık taraflar her ne sebeple olursa olsun mutlaka boşanabilirler.

Çekişmeli Boşanma Davası Anlaşmalı Boşanma Davasına Dönüşmesi

Anlaşmalı Boşanma Davasından Vazgeçme

Anlaşmalı Boşanma Davasından Feragat Nedir

Boşanma davasının sona ermesinden, yani ilamın tebliğ edilmesinden sonra taraflar  “temyiz ve istinaf yoluna başvurmayacaklarını” belirtirlerse, artık temyiz veya istinafa başvuramazlar. Bu dilekçe sonrası İtiraz süresi beklemeden boşanma kesinleşmiş olacaktır.

Eğer söz konusu feragat, başvuru yapıldıktan sonra gerçekleşirse, dosya bölge adliye mahkemesine gönderilmez ve davayı gören yetkili mahkeme tarafından başvurunun reddedilmesine karar verilir.

Eğer yine de BAM’a gönderilmişse, BAM bunu feragat açıklaması sebebiyle reddedecektir

Anlaşmalı Boşanma Duruşma Öncesi Vazgeçmek

Anlaşmalı boşanma davasında duruşma gününü eşler kısa sürede öğrene bilmektedirler. Anlaşma kararından vazgeçen eş aile mahkemesine duruşma öncesi dilekçe ile bildirebilir.

Anlaşmalı Boşanma Davası Dilekçe Örneği

Anlaşmalı Boşanma Davasından Vazgeçme

Anlaşmalı Boşanma Davası Görüldükten Sonra Vazgeçmek

Anlaşmalı boşanma davasında eşlerin hazırlamış olduğu boşanma protokol doğrultusunda eşler anlaşmış ise aile mahkemesince yapılan ilk duruşmada yani tek celsede boşanma gerçekleşir.

Boşanmanın gerçekleşmesi ile Aile mahkemesi yasal süresi olan 30 gün içerisinde gerekçeli kararı yazar. Zorunluluk gereği Boşanmanın Gerekçeli Kararı eşlere tebliğ yapılması gerekmektedir. Tebliğ edilen boşanma kararı 14 gün içerisinde Eşler Anlaşmalı Boşanma Davasından Vazgeçme istenmesi durumunda uygulaması için engel yoktur.

Anlaşmalı boşanma davasından eş dönmüş ise dava çekişmeli boşanma olarak devam edecek, boşanmaya sebep olayların ispatı ve eşin kusuru ispat edilmesi durumunda yine boşanma gerçekleşmiş olacak.

BENZER YAZILAR

AV.İLKAY UYAR KABA

AV.İLKAY UYAR KABA

2.627 Görüntülenme

11 SORULAR

 1. BİLAL BİÇER dedi ki:

  Merabalar anlaşmalı olarak eşimle boşanmak üzereyiz. Kendisi benden nafaka istemedi çocuğumuz da yok buna rağmen hakim nafaka bağlar mı? Bağlasa bile bu ne miktarda olur.saygılarımla.

 2. SANDRA EMERCE dedi ki:

  Anlaşmalı Boşanma Davasından Vazgeçmem halinde bir ceza alırmıyım. Çok kafama takılan sorular var.

 3. CANSU KIR dedi ki:

  Anlaşmalı boşanma davamız Antalya’da görüldü ve karara bağlandı.Karar kapsamında eşime bağlanan yoksulluk nafakasının düşürülmesi için ikamet ettiğim ANKARA Mahkemesine başvurabilirmiyim?Hayırlı,sağlıklı ve huzurlu günler dileğimle.

 4. ARİ AYŞEN dedi ki:

  Anlaşmalı Boşanma ile Eşim ayrılmak isdiyor. Ben de isdemiyorum. Eşim bu konuda kararlı yardımcı olurmu sunuz.

 5. MAHMUT BABAL dedi ki:

  Ankara’da yasiyorum 32 yasindayim. 8 aydir evliyim ancak esimle anlasmali olarak bosanma karari aldik. Bu konuda nasil bir yol izlemek lazim? Avukat tutacak durumum yok danismanlik ucretleri bile cok fazla. Elim ayagim bagli kaldi. Internetten sizi buldum. Bana yardimci olabilir misiniz acaba? Cevabiniz ricasiyla

 6. DÜRİYE ÇAĞIRGAN dedi ki:

  Anlaşmalı Boşanma bir yıl dolmadanda boşanma olacağını duydum. olur mu

 7. EFKAN AKDENİZ dedi ki:

  Boşanmaktan ve anlaşmaktan vazgeçtiğim için itirazda bulundum. Karar bozulup geldi. Şimdi dava nasıl devam edecek.

 8. İSMAİL ÖZAKGÜN dedi ki:

  Anlaşmalı Boşanma Davasından Vazgeçme düşünüyorum.. Ama bu işlemi nasıl yapacağımızı bilmiyorum..

 9. ZARİFE OR dedi ki:

  Anlaşmalı Boşanma Davasıile eşim vazgeçer diye oyalamak düzelmesi için dava açtık. ama bu sorunu çözemedik. şuanda karar verildi. Ben bu karardan nasıl dönebilirim.

 10. anonim dedi ki:

  İYİ GÜNLER BEN EŞİMDEN AYRILMAK ÜZEREYİM ŞUAN İKİMİZDE BİR DAVA AÇMADIK ANLAŞMALI OLARAK AYRILMAYI DÜŞÜNDÜĞÜMÜZDE NAFAKA TALEP ETTİM ZİYNET EŞYALARIMI İSTEDİĞİMDE VE EŞYALARIMI İSTEDİĞİMDE KENDİSİ ZİYNETLER VE NAFAKA ÜZERİNDE OLUMSUZ BAKTIĞINA ÖZELLİKLE NAFAKA İÇİN VE KENDİSİ BANA BEN İŞTEN AYRILDIM SEN BENDEN NAFAKA TALEP EDEMEZSİN DEDİ İŞTEN AYRILDIĞI DOGRU AMA BENİM ARADAĞIM TARİHLERDE BAŞKA BİR İŞE GİRDİĞİNİ ÖĞRENDİM BEN ŞUAN ANNEMİN YANINDAYIM YAKLASIK 8-9 AY OLDU BURAYADA ANNEMİN RAHATSİZLIĞI İÇİN GELDİM VE BURDA TARTIŞMIŞTIK EVLENELİM 3 YIL OLDU EVLİLİĞİMİZİN BAŞLARINDAN BERİ ANNEM BABAMIN AYRILIĞINI VE DÜĞÜNDE BİRŞEY YAPMADIKLARINI HER TARTIŞMADA AİLEMİ AŞAĞILAMALARINDAN DOLAYI VE KENDİ AİLESİNİN SÜREKLİ EVLİLİĞİMİZE KARIŞTIKLARINDAN DOLAYI KAVGA TARTIŞMLAR ÇIKTIĞI İÇİN BU KARARI ALDIK KENDİSİNE BOŞANMA DAVASINI AÇ DEDİĞİM HALDE HALA AÇMA NİYETİNDE DEĞİL HİÇBİR ŞEKİLDE İLETİŞİME GEÇEMİYORUM GEÇSEM DE KAVGA İLE BİTİYOR ŞİMDİ SORUM ŞU BEN BURADA OLDUĞUM İÇİN İŞ KONUSUNDA BİR YERDE BULAMIYORUM 8 AYDIR ANNEMİN VE KARDEŞİMİN MADDİ DESTEKLERİYLE DURUYORUM BOŞANMADAN NAFAKA TALEBİNDE BULUNABİLİRMİYİM BUNUN NE GİBİ EVRAKLARA İHTİYACIM VAR AVUKAT GEREKLİMİ DURUMUM OLMADIĞI İÇİN AVUKAT TUTMAM İMKANSİZ ANNEMİN RAHATSIZLIĞINDAN DOLAYI BURAYA GELDİĞİM İÇİN KİŞİSEL EŞYALRIM KIYAFETLERİM YOK BANA YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM

 11. Av. İlkay Uyar Kaba dedi ki:

  Anlaşmalı Boşanma davasın bildiği üzere ortak protokol hazırlanarak aile mahkemesine başvuru yapılarak boşanma talep edilir. Aile mahkemesi bu müracaatı inceleyerek şartların uygun olması durumunda boşanmaya karar verir. Verilen boşanma kararı tebliğden itibaren 15 gün içinde itiraz edilmez ise boşanma kararı kesinleşmiş olacaktır. Kesinleşmemiş boşanma kararı ister çekişmeli isterse anlaşmalı boşanma olsa dahi her zaman süresi içinde itiraz hakkınızı kullanabilirsiniz.

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri