Atla

Dava Dilekçesi Nasıl Yazılır


Dava Dilekçesi Nasıl Yazılır

Dava Dilekçesi Nasıl Yazılır

Dava Dilekçesi Nasıl Yazılır

Dava dilekçesi hazırlanmasında hukuki destek alınması şarttır. Çünkü hazırlanacak dava dilekçesi ile özellikle dava değeri olan dilekçelerde bilinmeden yazılan rakamlar sonucunda davayı kaybedilmesi durumunda karşı avukat vekalet ücreti ödemek zorunda kalabilirsiniz.

dava dilekçesi nasıl yazılır

Dava dilekçesi örnekleri sunulmasından ziyade, dava özelliği ve dava konuları farklı olması sebebiyle dava dilekçesinin genel hatlarının bilinmesi faydalı olacaktır.

Dâvâ dilekçesinde genel olarak nelerin bulunması gerektiği HUMK. M: 179'da belirtilmiştir:Dava dilekçesi ana başlıkları aşağıda yazılmıştır. Dava dilekçesinde dava konusu  açık ve anlaşılır olmalıdır. Anlaşmalı Boşanma dilekçesi  örneğini okayabilirsiniz. 

Dava Dilekçesi Nasıl Yazılır

Birinci fıkranın (1), (4), (5), (6) ve (7) bentleri dışında kalan hususların eksik olması halinde, hakim davacıya eksikliği tamamlaması için bir haftalık kesin süre verir.

Bu süre içinde eksikliğin tamamlanmaması halinde dava açılmamış sayılır.

Dava Dilekçesi Nasıl Hazırlanır - Dava Dilekçesi Nasıl Yazılır

Resmi makamlara veya dava için verilecek dilekçeler kural olarak belli bir düzen içerisinde hazırlanmalıdır.

Özellikle Dava dilekçeleri hazırlanırken cümleler akıcı, ve fazla uzun olmamalıdır.

Dava dilekçesi hazırlanırken avukat desteği veya yine avukattan hukuki yardım alınmasını tavsiye ediyoruz. Dilekçe düz Çizgisiz, beyaz, bir kâğıdın yalnız bir yüzüne yazılır. Dilekçe mümkünse, bilgisayar ile aksi halde, okunaklı bir şekilde mürekkepli kalemle yazılır.

Dilekçe kâğıdının sol ve sağ kenarlarından 3cm. boşluk bırakılır. Hitap edilen makam (Başlık); kâğıdın üst kısmından 2 cm. kadar aşağıya büyük harflerle ve ortaya yazılır.

Adres yazılacaksa, adresteki kelimelerin ilk harfleri büyük yazılır. Dosya numarası yazılacaksa, sağ kenarlardan 3 cm. kadar içeriye yazılır.

dava dilekçesi nasıl hazırlanır

Direk doğruya konuya girilir: Anlatılmak istenenler, hadiseler zinciri halinde; defa, özlü, açık ve düzgün ifadelerle yazılır. 
Olaylar, paragraflar durumunda özetlenir.Son paragrafta "istek" belirtilir. "Arz olunur", "arz ederim", "arz ve rica ederim", "talep ederim", "sunarım", "saygıyla dilerim" ifadelerindenbirisi ile bitirilir. Son satırın 2 satır kadar altına, sağ tarafa ad-soyadı yazılıp, imzalanır. 


Dilekçe sahibi okuma-yazma bilmiyorsa, sol elinin başparmağını; yoksa aynı elinin başka bir parmağını;

sol el yoksa sağ başparmağını, o da yoksabaşka bir parmağını basar. İmzanın hizasında, sol tarafa "Adres" ve onun altına da varsa dilekçeye eklenen belgeler yazılır. 

Sayfa nihayetinde 2 cm. kadar boşluk bırakılır. Tek nüsha verilecek dilekçeler, doğrultu nüsha durumunda yazılır.

Bir nüshası, kayıt tarih ve numarasını yazıldıktan ardından dilekçeyi veren şahıs doğrulusunda saklanır.

Dilekçeler; katlanmadan, buruşturulmadan, kirletilmeden verilir.

İş hukuku dava ve dilekçeleri hakkındaki makalemizi okuyabilirsiniz.

……… …. AİLE MAHKEMESİ HAKİMLİĞİ'NE

DAVACI                                   :

TC KİMLİK NUMARASI         :

ADRES                                   :

VEKİLİ                                   :

ADRES                                  :

DAVALI                                  :

ADRESİ                                 :

KONU                                    :

AÇIKLAMALAR                    :

 

Diğer makaleler için İlkay Hukuk Bürosu Ankara Avukat Sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Dava dilekçesinin kanunlarımızda belirtilen usul ve kriterler ışığında hazırlanması önemlidir. Çünkü dava dilekçesi açılacak olan davanın ana merkezini oluşturmaktadır. Dava dilekçesinde yazılmayan yada eksik belirtilen hususlar o davanın seyrini değiştirecek önemli hususlar olmaktadır.

Yargıtay ve Yerel Mahkemelerin kararları incelediğimizde davaların red edilmesinin en büyük nedenlerinden biridir, dava dilekçesinin eksik yada hatalı olmasıdır.

Dava açma dilekçesi nasıl yazılır, konusunda en önemli konu dava dilekçesinin başlığıdır. Başlık ise dava açılacağı yani dilekçenin gideceği adresdir. Dava dilekçenin yanlış yazılması en önemli hatalardandır.

Mahkemeye dava dilekçesi nasıl yazılır sorusunda ise mahkemenin özelliği ve davanın konusunda göre değişmektedir. Bu soruya benzerleri ise boşanma dava dilekçesi nasıl yazılır, anlaşmalı boşanma dava dilekçesi nasıl yazılır, velayet dava dilekçesi nasıl yazılır yada nafaka dava dilekçesi nasıl yazılır olanlarıdır.

Dava dilekçesi nasıl hazırlanır konusunu takip eden diğer sorular ise dava itiraz dilekçesi nasıl yazılır konusudur. Yani hakkınızda açılmış bir davaya karşı dilekçenin nasıl yazılacağıdır. Davaya itiraz dilekçesi yazılırken bir başka merak edilen soru ise açılmış davaya karşı dava açılıp açılmayacağıdır. Bu nedenle karşı dava dilekçesi nasıl yazılır sorusu akla gelmektedir.

Yukardaki hususlar dava dilekçesinin hazırlanmasında kısaca merak edilen konular olup, Avukat ve Danışmanlık konuları ile sorularınıza mantıklı cevaplar bulmanıza yardımcı olacaktır.


BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Dava Dilekçesi Nasıl Yazılır - Yorum
  BOĞAÇHAN ÇAKALOĞLU -
  5 Ağustos 2016

  2 sene önce evlendim. Eşimle geçinemiyoruz. Anlaşmalı boşanma diye bir şey duydum, bu şekilde boşanabilir miyiz? Anlaşmalı boşanma davası nasıl açılır.

  Cevapla
 • Dava Dilekçesi Nasıl Yazılır - Yorum
  ASLI YEŞİLYURT -
  5 Ağustos 2016

  Anlaşmalı boşanma davasında protokol beraber mi yazılır ayrımı hazırlanır?

  Cevapla
 • Dava Dilekçesi Nasıl Yazılır - Yorum
  BERKAY İLKYAZ -
  5 Ağustos 2016

  dava dilekçesini el yazısı ile yazdım.. olur mu

  Cevapla
 • Dava Dilekçesi Nasıl Yazılır - Yorum
  YASEMİN ÖZDİL -
  7 Ağustos 2016

  Dava Dilekçesinenyargıtay kararı eklemek gerekir mi ? İle davası tazminat Hakkında güncel Yargıtay kararlarına ihtiyacım var, yardımcı olurmusunuz.

  Cevapla
 • Dava Dilekçesi Nasıl Yazılır - Yorum
  ATAALP ATASEVER -
  17 Ağustos 2016

  Dava Dilekçesi Nasıl Yazılır Davayı açma şartları nelerdir..

  Cevapla
 • Dava Dilekçesi Nasıl Yazılır - Yorum
  AKAY PİYADE -
  17 Ağustos 2016

  Dava Dilekçesi Nasıl Yazılır Bu dava için gerekli belgeler nelerdir..

  Cevapla
 • Dava Dilekçesi Nasıl Yazılır - Yorum
  MEHTAP OFLAZ -
  27 Ağustos 2016

  Boşanma Dava Dilekçesi Nasıl Yazılı boşanma davasında ben nasıl bir yol izlemeliyim lütfen yardımcı olurmusunuz ?

  Cevapla
 • Dava Dilekçesi Nasıl Yazılır - Yorum
  ALİ ÖZCAN -
  6 Eylül 2016

  Dava Dilekçesi Konusun da Size email olarak gönderdiğim dilekçe uygun olmuş mu teşekkürler....

  Cevapla
 • Dava Dilekçesi Nasıl Yazılır - Yorum
  MARAL ÜLGEN -
  11 Eylül 2016

  iyi günler kolay gelsin. Dava Dilekçesi Nasıl Yazılır hakkında sorum olucaktı ? Bilgi verebilirmisiniz.

  Cevapla
 • Dava Dilekçesi Nasıl Yazılır - Yorum
  Büşra selduz -
  29 Ekim 2016

  Merhabalar 1 yaşındayken babam is kazası nedeniye le vefat etti dava acildi ama avukatlar duruşmaya girmedikleri için dava devlet tarafından kapatıldı tekrar dava açmak için nasıl dilekçe verebilirm

  Cevapla
 • Dava Dilekçesi Nasıl Yazılır - Yorum
  Ödül -
  28 Şubat 2017

  Merhabalar avukat hanım. Boşanma davası açarken hiç kimseye danışmadan adliye önünde bulunan bir arzuhalciye dilekçe yazdırdım. Tüm konuları yanlış ve eksik yazması sebebiyle davamda bir sürü hak kaybına uğramaktayım. Dava dilekçesinden kaynaklı hataları size vekalet versem düzelte bilirmiyiz.

  Cevapla
Yorum Bırak