Atla

Estetik Ameliyat Tazminat Davaları


Estetik Ameliyat Tazminat Davaları

Estetik Ameliyat Tazminat Davaları

Estetik Ameliyat Tazminat Davaları

Estetik  ameliyat yapılmasının amacı  istenilen ve kararlaştırılan şekilde ve şekle uygun güzel bir görünüm kazandırılmasıdır. Bu tarz ameliyatlarda mutlaka bir sözleşmenin varlığı her zaman faydalı olacaktır. Çünkü düzenlenecek bu sözleşme ile  ortaya çıkması risk yönünden güvence verilerek borç altına girilmiş olacaktır.

Aynı zamanda bu sözleşmede belli bir sonucun elde edilmesinin kararlaştırıldığı kuşku ve duraksamaya yer olmayacak şekilde açıklığa kavuşmuş olması gerekmektedir.

Estetik Ameliyatları ve Eser Sözleşmesi İlişkisi

Estetik ameliyatları denildiğinde aklımıza , burun estetiği, saç ekimi, vücudun diğer bölgelerine yapılan operasyonlar akla gelmektedir. Bu tarz estetik ameliyatlar için sözleşmeler eser sözleşmesi olarak kabul görmektedir. Bu nedenle eser sözleşmesi olarak kabul edilmesi halin icaplarına ve tarafların iradesine uygun düşeceğinin kabul edilmesi gerekir.

Eser sözleşmesinde yüklenici eseri meydana getirmekle ve onu teslim etmekle yükümlüdür. Doktorun işi sadakat ve özenle bizzat yapma borcunun yanında, doktorun hastasının yararına uygun estetiği yapmak ve hastasına zarar verecek hareketten kaçınmak borcu bulunmaktadır.

 

Estetik Ameliyat Tazminat Davası Nasıl Açılır

Estetik Ameliyatlarda Doktorun Mesleki Sorumlulukları

Doktor. faaliyetlerde bulunurken mesleki kurallarını yerine getirmek, tıp ilminin kuralları içerisinde mesleğini icra etmek zorundadır. Doktor meslek kurallarını yanlış ya da noksan uygulamış ise, mesleğinin gerektirdiği özene yeteri kadar uymamış ise, bu durumda oluşacak olaylarda mesleki kusur olduğu kabul edilmektedir.

Doktor uygulayacağı uygun tedaviyi  hastasına tavsiye etmek, olaylar karşısında her türlü olasılığa karşı  gerekli tedbirleri alarak sözleşmede belirtilen estetik operasyonunu yapmak ve başarı ile sonuçlandırmakla yükümlüdür.

 

Estetik ameliyatlarında oluşabilecek olumsuz sonuçları, en ince ayrıntısına kadar anlatarak estetik sonucunda az görülebilecek durumlar varsa hastaya bilgi vererek, kendisini aydınlatarak ve her şeyden önce hastasının onayını yazılı olarak almak suretiyle işe başlaması gerekmektedir.

Estetik Ameliyatlarında meydana gelecek riskler, olabilecek muhtemel  sonuç ve komplikasyonlar hakkında kafi derecede aydınlatılmalı ve kişininde bu estetik ameliyatı bilerek ve isteyerek kabul etmesi yargıtay kararlarında aranılan şartlar arasındadır. Bu durumun ispat yükümlülüğü doktora aittir. Yukarıda anlatılan durumlar karşısında estetik ameliyat neticesinde zarar ve kusur ortaya çıkması durumunda maddi ve manevi tazminat davası açılabilmektedir.

 

Estetik Ve Diğer Ameliyatlar Nedeniyle Tazminat Davaları 

Hekim ve hastane hatasından kaynaklanan çeşitli zararlar

Hastanın gerek ameliyat gerekse tedavi için gitmiş olduğu hastanede, hastahanenin sağlık ve hijyen kurallarına uymaması neticesinde hastanın mikrop kapması sonucu sağlık durumunun ağırlaşması veya iş gücü veya kazancıdan yoksun kalmış ise tazminat talep edebilir.

Estetik Ameliyat Tazminat Eser Sözleşmesi

Estetik ameliyatların istenen biçimde yapılmaması veya başarısızlıkla sonuçlanması nedeniyle tazminat

Estetik ameliyatlarında, ameliyat başarısızlıkla sonuçlanmışsa ve istenmeyen bir durum ortaya çıkmışsa, zarar gören kişi psikolojik durumunun bozulduğunu sebep göstererek maddi ve manevi tazminat isteyebilir.

astanın aydınlatılmadan ve onayını alınmadan ameliyat ve tedavi edilmesi nedeniyle uğranılan zararlar

Hasta veya yakınları aydınlatılmadan ve onayları alınmadan yapılan tedavi ve ameliyat olumsuz sonuçlanmışsa, hasta ölmüş veya bedensel zarara uğramışsa, kuşkusuz, hastanın kendisi veya yakınlarının tazminat isteme hakları bulunmaktadır.

Hastanın Patoloji sonuçları ve diğer sonuçlarının kaybolması

Hastanenin kusur neticesinde tahlil ve diğer sonuçlarının kaybolması nedeniyle hasta zarar görmüş ise, bu sebepten dolayı tazminat talep edebilir.

 

 

Haksız Eylem Nedeniyle Maddi Tazminat Estetik Ameliyat Masraflarının Geri İstenmesi

Estetik ameliyat harcamalarının geri istenmesi durumunda, yargıtay kararında estetik ameliyat ihtiyacı olup olmadığının sıhhat raporu ile tespit ettirilmesinden sonra estetik ameliyat olması gerekiyorsa maliyeti bir sağlık kurumundan sorulup zarar ve ziyanın tespiti ile iadesi karar verileceğini hüküm altına almıştır.

 

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • Estetik Ameliyat Tazminat Davaları - Yorum
    Anonim -
    4 Temmuz 2017

    Dava hangi mahkemede açılır. manevi tazminat ne kadar istenmeli, dava harçları nasıl hesaplanır..

    Cevapla
Yorum Bırak