Estetik Ameliyat Tazminat Davaları | Ankara Avukat

Ankara Avukat

Estetik Ameliyat Tazminat Davaları

Estetik Ameliyat Tazminat Davaları

Estetik Ameliyat Tazminat Davaları, Estetik ameliyat yapılmasının amacı  istenilen ve kararlaştırılan şekilde ve şekle uygun güzel bir görünüm kazandırılmasıdır. Bu tarz ameliyatlarda mutlaka bir sözleşmenin varlığı her zaman faydalı olacaktır. Çünkü düzenlenecek bu sözleşme ile  ortaya çıkması risk yönünden güvence verilerek borç altına girilmiş olacaktır.

Aynı zamanda bu sözleşmede belli bir sonucun elde edilmesinin kararlaştırıldığı kuşku ve duraksamaya yer olmayacak şekilde açıklığa kavuşmuş olması gerekmektedir.

Estetik Ameliyat Tazminat Davaları

Estetik ameliyatları denildiğinde aklımıza , burun estetiği, saç ekimi, vücudun diğer bölgelerine yapılan operasyonlar akla gelmektedir. Bu tarz estetik ameliyatlar için sözleşmeler eser sözleşmesi olarak kabul görmektedir. Bu nedenle eser sözleşmesi olarak kabul edilmesi halin icaplarına ve tarafların iradesine uygun düşeceğinin kabul edilmesi gerekir.

Eser sözleşmesinde yüklenici eseri meydana getirmekle ve onu teslim etmekle yükümlüdür. Doktorun işi sadakat ve özenle bizzat yapma borcunun yanında, doktorun hastasının yararına uygun estetiği yapmak ve hastasına zarar verecek hareketten kaçınmak borcu bulunmaktadır.

Estetik Ameliyat Tazminat Davaları Doktorun Mesleki Sorumlulukları

Doktor. faaliyetlerde bulunurken mesleki kurallarını yerine getirmek, tıp ilminin kuralları içerisinde mesleğini icra etmek zorundadır. Doktor meslek kurallarını yanlış ya da noksan uygulamış ise, mesleğinin gerektirdiği özene yeteri kadar uymamış ise, bu durumda oluşacak olaylarda mesleki kusur olduğu kabul edilmektedir.

Doktor uygulayacağı uygun tedaviyi  hastasına tavsiye etmek, olaylar karşısında her türlü olasılığa karşı  gerekli tedbirleri alarak sözleşmede belirtilen estetik operasyonunu yapmak ve başarı ile sonuçlandırmakla yükümlüdür.

Estetik Ameliyat Tazminati

Estetik Ameliyat Tazminat Davaları

Estetik ameliyatlarında oluşabilecek olumsuz sonuçları, en ince ayrıntısına kadar anlatarak estetik sonucunda az görülebilecek durumlar varsa hastaya bilgi vererek, kendisini aydınlatarak ve her şeyden önce hastasının onayını yazılı olarak almak suretiyle işe başlaması gerekmektedir.

Estetik Ameliyatlarında meydana gelecek riskler, olabilecek muhtemel  sonuç ve komplikasyonlar hakkında kafi derecede aydınlatılmalı ve kişininde bu estetik ameliyatı bilerek ve isteyerek kabul etmesi yargıtay kararlarında aranılan şartlar arasındadır. Bu durumun ispat yükümlülüğü doktora aittir. Yukarıda anlatılan durumlar karşısında estetik ameliyat neticesinde zarar ve kusur ortaya çıkması durumunda maddi ve manevi tazminat davası açılabilmektedir.

Estetik Ameliyat Tazminat Davaları Hesaplama

Hastanın gerek ameliyat gerekse tedavi için gitmiş olduğu hastanede, hastahanenin sağlık ve hijyen kurallarına uymaması neticesinde hastanın mikrop kapması sonucu sağlık durumunun ağırlaşması veya iş gücü veya kazancıdan yoksun kalmış ise tazminat talep edebilir.

Estetik Ameliyat Tazminat Davaları Hakları

Estetik ameliyatlarında, ameliyat başarısızlıkla sonuçlanmışsa ve istenmeyen bir durum ortaya çıkmışsa, zarar gören kişi psikolojik durumunun bozulduğunu sebep göstererek maddi ve manevi tazminat isteyebilir.

Hastanın Aydınlatılmadan ve Onayını Alınmadan Ameliyat ve Tedavi Edilmesi Nedeniyle Uğranılan Zararlar

Hasta veya yakınları aydınlatılmadan ve onayları alınmadan yapılan tedavi ve ameliyat olumsuz sonuçlanmışsa, hasta ölmüş veya bedensel zarara uğramışsa, kuşkusuz, hastanın kendisi veya yakınlarının tazminat isteme hakları bulunmaktadır.

Hastanın Patoloji Sonuçları ve Diğer Sonuçlarının Kaybolması

Hastanenin kusur neticesinde tahlil ve diğer sonuçlarının kaybolması nedeniyle hasta zarar görmüş ise, bu sebepten dolayı tazminat talep edebilir.

Haksız Eylem Nedeniyle Maddi Tazminat Estetik Ameliyat Masraflarının Geri İstenmesi

Estetik ameliyat harcamalarının geri istenmesi durumunda, yargıtay kararında estetik ameliyat ihtiyacı olup olmadığının sıhhat raporu ile tespit ettirilmesinden sonra estetik ameliyat olması gerekiyorsa maliyeti bir sağlık kurumundan sorulup zarar ve ziyanın tespiti ile iadesi karar verileceğini hüküm altına almıştır.

Doktor Yanlış Teşhis ve Tedavi Nedeniyle Tazminat makalemizi okuyabilirsiniz.

830 Görüntülenme

SORULAR

 1. Selin Huysuz dedi ki:

  Bende estetik oldum ameliyattan 3 yil gecti bedenim zarar gordu suanda doktoru sikayet edebilirmiyim zamanaşimina ugradimi

 2. Sultan Ay dedi ki:

  Ben de burun estetiği ameliyatı oldum 5 ay oldu burnumun uç kısmında düşme sol tarafta da kemik çıkıklığı oldu doktor tekrar 2. Kez ameliyat edecek ama ben güvenemiyorum para iade talebinde bulundum para iademi verir mi yoksa mahkeme aç der nasıl olur acaba

 3. Burcu B. dedi ki:

  3 ay önce burun estetiği ameliyatı oldum. Ve sonuçtan menmun degilim sağ burun deliğim aha büyük ve düşük simetri yok burnumda . Doktorum aa çok küçük bir fark diyor ama ben çok rahatsizim çevremden de sürekli bu kusuru duyuyorum. Ciddi anlama piskolojok olarak rahatsızlık duyuyorum. Dava açmam ve neticesinin lehime olma olasılığı nedir . Istanbulda onereceginiz bu konuda tecrübeli ve güçlü hukuk büroları varmıdır. Degerli yorumlarınızı rica ederim.

 4. Menekse Kaya dedi ki:

  Merhaba ben mart ayında burnumdan ameliyat oldum nefes alma problemi vardı birde hafif eğrilik vardı burnumda onunda düzeltilmesini isedim Dr dan fakat ameliyat olduktan sonra şuan 3ay geçti hala rahat nefes alamıyorum ve burnumu beter etti dr ssyesinde iyice yamuk bir burna sahip oldum piskolojim bozuldu. Dr beni oyalıyor ilk baştan beri yamuk olduğunu söyledim şişlik olduğunı düzeleceğini söyledi ama bi düzelme yok etrafımakilerde ilk ameliyattan beri yamuk burnun diyor ve dr ameliyat parasını zor buldum birde sonuç böyle dava açsam sonuç ne olur birde daha önceden burun deliklerim çok muntazamdı şimdi beter oldu İstanbulda ikametim avukat tutacak param yok ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri

AV.İLKAY UYAR KABA

AV.İLKAY UYAR KABA

 • Facebook
 • Twitter
 • Instagram
Telefon WhatsApp