Atla

Evlenme İzin Davası Belgesi Nereden Alınır


Evlenme İzin Davası Belgesi Nereden Alınır

Evlenme İzin Davası Belgesi Nereden Alınır

Evlenme İzin Davası Belgesi Nereden Alınır

Evlenme İzin Davası, Erkek veya kadın 17 yaşını doldurmadıkça evlenemez. Ancak, hakim olağanüstü durumlarda ve pek önemli bir sebeple 16 yaşını doldurmuş olan erkek veya kadının evlenmesine izin verebilir. Olanak bulundukça karardan önce ana ve baba veya vasi dinlenir (TMK. m: 124).

Evlenmeye izin verme hakkı, ana ve babaya birlikte tanınmıştır. Bundan dolayı, ebeveynden sadece birinin izin vermesi yeterli değildir. Ebeveynin vereceği evlenme izninin herhangi bir "şart ya da kayda bağlı olmaksızın" ve "evlenme başvurusu sırasında yazılı olarak" bildirilmiş olması gereklidir (TMK, m: 136). Evlenme izninin belli bir kişi ile evlenmek için verilmiş olması gereklidir.

Evlenme İzin Belgesi Nereden Alınır

Erkek ya da kadın 16 yaşını bitirmiş olmalıdır. Tarafların evlenmelerini gerektiren olağanüstü bir durum ve pek önemli bir sebep olmalıdır. Bu durumun var olup olmadığım hakim eder. İmkan bulundukça karardan önce ana, baba veya vasiyi dinlenmelidir. Bu, zorunlu değildir.

Evlenme İzin Davasında Hakim, tarafların menfaati gerektirdiği takdirde ana, baba veya vasi razı olmasa bile evlenmeye izin verebilir.

Evlenme İzin Davasında İzin isteminde bulunan kişinin yerleşim yeri Aile Mahkemesi'nde açılır.

Tarafların Nüfus kayıtlan getirtilir. Evlenmek isteyenlerin 16 yaşını bitirip bitirmedikleri araştırılır. Sonuçta hasıl olan kanaate göre karar verilir.

 

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • ÜNALCAN KOÇOĞLU -
  10 Ağustos 2016

  Evlenme İzin Davası Şahitlerim mevcuttur ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim ..

  Cevapla
 • ULAŞ AKMEHMET -
  12 Eylül 2016

  Evlenme İzin Davası Davayı ben hangi mahkemede açabilirim.. Davanın yetkili mahkemesi neresidir.. Saygılarımla.

  Cevapla
 • GÖKBERK TÜRKAY -
  14 Eylül 2016

  Evlenme İzin Davası Makaleniniz davası ile ilgili net bir yazı olmuş.. teşekkürler..

  Cevapla
Yorum Bırak