Atla

Geçersiz Sebeplerle Yapılan Feshin Sonuçları


Geçersiz Sebeplerle Yapılan Feshin Sonuçları

Geçersiz Sebeplerle Yapılan Feshin Sonuçları

Geçersiz Sebeplerle Yapılan Feshin Sonuçları

I. Geçersiz Sebeplerle Yapılan Feshin Sonuçları:
 • Geçersiz sebeple yapılan feshin sonuçlarıMADDE 21 - İşverence geçerli sebep gösterilmediği veya gösterilen sebebin geçerli olmadığı mahkemece veya özel hakem tarafından tespit edilerek feshin geçersizliğine karar verildiğinde, işveren, işçiyi bir ay içinde işe başlatmak zorundadır. İşçiyi başvurusu üzerine işveren bir ay içinde işe başlatmaz ise, işçiye en az dört aylık ve en çok sekiz aylık ücreti tutarında tazminat ödemekle yükümlü olur.Mahkeme veya özel hakem feshin geçersizliğine karar verdiğinde, işçinin işe başlatılmaması halinde ödenecek tazminat miktarını da belirler.Kararın kesinleşmesine kadar çalıştırılmadığı süre için işçiye en çok dört aya kadar doğmuş bulunan ücret ve diğer hakları ödenir.İşçi işe başlatılırsa, peşin olarak ödenen bildirim süresine ait ücret ile kıdem tazminatı, yukarıdaki fıkra hükümlerine göre yapılacak ödemeden mahsup edilir. İşe başlatılmayan işçiye bildirim süresi verilmemiş veya bildirim süresine ait ücret peşin ödenmemişse, bu sürelere ait ücret tutarı ayrıca ödenir.İşçi kesinleşen mahkeme veya özel hakem kararının tebliğinden itibaren on iş günü içinde işe başlamak için işverene başvuruda bulunmak zorundadır. İşçi bu süre içinde başvuruda bulunmaz ise, işverence yapılmış olan fesih geçerli bir fesih sayılır ve işveren sadece bunun hukuki sonuçları ile sorumlu olur.Bu maddenin birinci, ikinci ve üçüncü fıkra hükümleri sözleşmeler ile hiçbir suretle değiştirilemez; aksi yönde sözleşme hükümleri geçersizdir.
 
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Geçersiz Sebeplerle Yapılan Feshin Sonuçları - Yorum
  HALİS ATAN -
  17 Ağustos 2016

  Geçersiz Sebeplerle Yapılan Feshin Sonuçları Konuda belirttiğiniz dava hakkındaki makaleyi beğendim.

  Cevapla
 • Geçersiz Sebeplerle Yapılan Feshin Sonuçları - Yorum
  DİLA ALGÖK -
  1 Kasım 2016

  Geçersiz Sebeplerle Yapılan Feshin Sonuçları Size email olarak gönderdiğim davamda zaman aşımı söz konusumudur. teşekkürler....

  Cevapla
   - Yorum
  ilkayuyarkaba -
  1 Kasım 2016

  İşten çıkarılma konusu geçersiz sebeplerle yapılmış ise, işe iade davası şartlarınız uyması durumunda açabilirsiniz. Yada işçi alacakları olan kıdem ve ihbar tazminatı için dava açarak alabilirsiniz. İşe iade davasında dava açma süresi 1 ay, kıdem tazminatı içinde 10 yıl zamanaşım süresi mevcuttur.Teşekkürler.

  Cevapla
Yorum Bırak