Atla

Geçersiz Sebeplerle Yapılan Feshin Sonuçları


Geçersiz Sebeplerle Yapılan Feshin Sonuçları

Geçersiz Sebeplerle Yapılan Feshin Sonuçları

Geçersiz Sebeplerle Yapılan Feshin Sonuçları

I. Geçersiz Sebeplerle Yapılan Feshin Sonuçları:
 • Geçersiz sebeple yapılan feshin sonuçlarıMADDE 21 - İşverence geçerli sebep gösterilmediği veya gösterilen sebebin geçerli olmadığı mahkemece veya özel hakem tarafından tespit edilerek feshin geçersizliğine karar verildiğinde, işveren, işçiyi bir ay içinde işe başlatmak zorundadır. İşçiyi başvurusu üzerine işveren bir ay içinde işe başlatmaz ise, işçiye en az dört aylık ve en çok sekiz aylık ücreti tutarında tazminat ödemekle yükümlü olur.Mahkeme veya özel hakem feshin geçersizliğine karar verdiğinde, işçinin işe başlatılmaması halinde ödenecek tazminat miktarını da belirler.Kararın kesinleşmesine kadar çalıştırılmadığı süre için işçiye en çok dört aya kadar doğmuş bulunan ücret ve diğer hakları ödenir.İşçi işe başlatılırsa, peşin olarak ödenen bildirim süresine ait ücret ile kıdem tazminatı, yukarıdaki fıkra hükümlerine göre yapılacak ödemeden mahsup edilir. İşe başlatılmayan işçiye bildirim süresi verilmemiş veya bildirim süresine ait ücret peşin ödenmemişse, bu sürelere ait ücret tutarı ayrıca ödenir.İşçi kesinleşen mahkeme veya özel hakem kararının tebliğinden itibaren on iş günü içinde işe başlamak için işverene başvuruda bulunmak zorundadır. İşçi bu süre içinde başvuruda bulunmaz ise, işverence yapılmış olan fesih geçerli bir fesih sayılır ve işveren sadece bunun hukuki sonuçları ile sorumlu olur.Bu maddenin birinci, ikinci ve üçüncü fıkra hükümleri sözleşmeler ile hiçbir suretle değiştirilemez; aksi yönde sözleşme hükümleri geçersizdir.
 
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba
Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • HALİS ATAN -
  17 Ağustos 2016

  Geçersiz Sebeplerle Yapılan Feshin Sonuçları Konuda belirttiğiniz dava hakkındaki makaleyi beğendim.

  Cevapla
 • DİLA ALGÖK -
  1 Kasım 2016

  Geçersiz Sebeplerle Yapılan Feshin Sonuçları Size email olarak gönderdiğim davamda zaman aşımı söz konusumudur. teşekkürler....

  Cevapla
  ilkayuyarkaba -
  1 Kasım 2016

  İşten çıkarılma konusu geçersiz sebeplerle yapılmış ise, işe iade davası şartlarınız uyması durumunda açabilirsiniz. Yada işçi alacakları olan kıdem ve ihbar tazminatı için dava açarak alabilirsiniz. İşe iade davasında dava açma süresi 1 ay, kıdem tazminatı içinde 10 yıl zamanaşım süresi mevcuttur.Teşekkürler.

  Cevapla
Yorum Bırak