Atla

İcraya Nasıl Verilir


İcraya Nasıl Verilir

İcraya Nasıl Verilir

İcraya Nasıl Verilir

Halk arasında kısaltılarak icra olarak tanımlanan hukuki durum İcra takibidir. İcra takibi herhangi bir nedenle oluşmuş belgeye dayalı bir borcun, alacaklısının yasal prosedüre başvurarak tahsil etmek istemesi amacıyla İcra Müdürlüklerine başvurması olarak açıklanır.

Alacaklı alacağı olduğunu belgeleyen belgenin türüne göre farklı icra türlerinden birinin başlatılması için İcra Müdürlüklerine başvurur.

Gerekli belgelerin hazır olması durumunda İcra Müdürlükleri veya İcra mahkemeleri borçluya borcunu ödemesi için son bir uyarı niteliğinde olan Ödeme Emri' ni resmi olarak gönderir.

İcraya Nasıl Verilir Nasıl Yapılır

İcra Hukukunda Ödeme Emri Nedir?

Ödeme emri borçlunun borcu, borcun hangi nedenlere dayalı olduğu, ne kadar olduğu, asıl borcun dışında hukuki süreç nedeniyle oluşan ve borçlu tarafından ödenmesi gereken masraflar ile birlikte, borcun tamamının 7 gün içerisinde ödenmesinin gerektiği tebliğ edilir.

Bu ödeme emri, borçluya yasal olarak yapılan son bir uyarıdır ve icra takibinin türüne göre 5 veya 7 gün içerisinde borçlunun itiraz edebilme hakkı bulunur.

 

İlamsız icra takiplerinde ödeme emrine 7 gün içerisinde yapılmayan itiraz, aynı zamanda ilamsız icra takibinin de kesinleşmesine neden olur. İlamsız icra takiplerinde borçlunun borcun itiraz ettiği kısmı veya tamamına yaptığı itiraz, aynı zamanda takibinde durdurulmasını sağlar.

Alacaklının bu itirazın haksız olduğunu 1 yıl içerisinde genel veya İcra mahkemelerinde açacakları bir davada ispatlaması halinde icra takibi yeniden başlayabilir. İlamsız icra takiplerinde borçlu borcun tamamına veya bir kısmına itiraz edebilir. İtiraz edilen kısım için icra takibi, itirazın arkasından durur.

 

İcra Takibi Yapılırken Avukatın Önemi

İcra İflas Hukuku usul ve işlerlik anlamında karmaşık bir yapıya sahiptir. Gelinen son durumla alakalı olarak hem alacaklıya ve hem de borçluya tanınan karşılıklı haklar, İcra takiplerinin de her iki taraf açısından zorlaşmasına sebep olur.

Normal koşullarda avukatlar aracılığıyla icra takibi başlatılabildiği gibi, doğrudan kişiler tarafından da icra takibi başlatılabilir.

 

 

İcraya Nasıl Verilir İcra Takibi

Bununla birlikte herhangi bir borcun tahsilinin istenilen şekilde sağlanabilmesi veya haksız yere talep edilen bir borçtan başarıyla kurtulabilmek için, bu alanda uzmanlaşmış olan, usul ve hukuk konusunda birikim ve deneyim sahibi avukatlara başvurmak önemli bir avantajdır.

Özellikle usul ve yöntem yönünden yapılan yanlışlıklar, İcra takiplerinin borçlu ve alacaklı taraflar açısından uzun sürebilen ve sonucu istenen şekilde bitmeyen işlemler haline dönüşebilirler. Bir alacaklının alacağını en hızlı ve zarara uğramadan tahsil edebilmesi ve yanı sıra haksız bir borç talebiyle karşılaşmış borçlunun kolay ve hızlı bir şekilde borçlu olmadığını ispatlaması için doğru, yöntemli ve usulüne uygun bir hukuki sürecin işletilmesi gerekir.

 

Çoğu aşamada yapılan çeşitli yanlışlıklar, avukatsız yapılan bu türlü işlemler için kaçınılmaz bir hal alır. Geniş bir külliyata ve yanı sıra karmaşık usullere sahip İcra İflas Hukuku' na bağlı İcra takiplerinde istenilen sonuçlara ulaşabilmek, bu alanda deneyim sahibi avukatlar aracılığıyla çok daha kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleşir.

Makalemiz bilgi amaçlı hazırlanmıştır. Diğer icra hukuku ile ilgili makaleler için Ankara avukat sayfasınız ziyaret edebilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • İcraya Nasıl Verilir - Yorum
  CEREN AKAR -
  15 Ağustos 2016

  İcraya Nasıl Verilir Davayı açmak istiyorum süreç ne olur en acil davayı siz alırsanız masraflarım ne kadar tutar.

  Cevapla
 • İcraya Nasıl Verilir - Yorum
  Kavas -
  11 Ocak 2017

  İcraya Nasıl Verilir Bu davanın sonuçlanması ve süresini merak ediyorum..

  Cevapla
Yorum Bırak