Atla

İnternet Üzerinden Hakaret 


İnternet Üzerinden Hakaret 

İnternet Üzerinden Hakaret 

İnternet Üzerinden Hakaret 

Son dönemde yaygınca kullanılmaya başlanan internette beraberinden birçok sorun getirmektedir. Özellikle sosyal medyada herkesi farklı hesaplarının olması ve bu anlamda da birçok kötü niyetli kişilerin de bu anlamda birçok kötü içerikli davranış ve hakaret boyutuna gelebilecek söz veya kelimeler sarf etmesi ile bu durum yine Türk medeni kanunlarında işlemeye alınmış olan durumlar olarak bilinmektedir.

internet üzerinden hakaret

İnternet Üzerinden Hakaret Suç Duyurusu

Özellikle son dönemde yaygınca kullanılmaya başlanan sosyal medya ağlarında bazı kötü niyetli kişilerin hakarete varan sözlerinin baz alarak bir ceza yargılaması önem teşkil etmektedir. Bu anlamda kişiye yapılan hakaretin; şeref namus durumlarını hiçe sayarak yapılmış olan hakaretler tehlikeli durumlar olarak bilinmektedir. Yanı zamanda kişiye yapılan hakaret boyutu küfür içerikli

olması ve aynı şekilde kişiyi toplum neznin de küçük düşürecek olması ceza yargılaması için önemli ayrıntılar olmaktadır. Ayrıca mağdur olan kişi bu suçu ispatlaması için en az üç tane tanık ve durumu belgeler ile sunması gerekmektedir. Bu anlamda önemli detaylardan biri mağdur olan kişinin ona hakaret eden kişiye hiç cevap vermemiş olması ve aynı zamanda da kişinin gerçek anlamda bu durumu gerçekleştirmiş olmasıdır. Bunun için mağdur olan kişi hakarete uğradığı zaman bu olgulara dikkat ederek davranmalı ve bu doğrultuda hareket etmelidir. Aynı zamanda da yine önem teşkil eden durumlardan biri mağdur olan kişinin suç duyurusu açması ve kişiden şikayetçi olmasıdır. Şikayetçi olmak için cumhuriyet savcılıklarına başvuru yapmaları da yeterli olacaktır.

Şikayet biçimleri bu anlamda üçe ayrılmaktadır. Bunlar;

Şikayet, Basın yayın, İhbar , Olarak değerlendirilir. Basın yayın üzerinden herhangi bir memur yada görevliye hakaret dahili direk olarak şikayet almadan incelemeye alınırken. Kişiye ve şahsa özel hakaretler genellikle mağdur kişinin şikayeti üzerinden ele alınarak işleme geçmektedir. Eğer ki mağdur olan kişi hakaret eden kişiye cevap vermiş ve karşılıklı işi hakaret boyutuna getirmiş ise bu durumda şikayet mahkemece onay almaz ve kişilerin suç oranları aynı oranda olduğu düşünülür. Bu anlamda önemli olan detay ise kişilerin medeni kanunlar çerçevesi içinde yorumlar yapmasıdır. Eğer ki durum ihlali söz konusu ise bu durumlar da göz ardı edilemez. Ayrıca mağduriyet yokken basit nedenden ötürü başvuru yapan kişi hakkında da soruşturma yapılacaktır. Bu kamuyu boş yere meşgul edildiği düşünülmesinden ötürü gelmektedir.

İnternet Üzerinden Hakaret Manevi Tazminat

Kötü söze hakaret veya iftiraya uğramış mağdur kişi dava sonuçlanmasından sonra yeni bir dava açabilir. Mağdur kişi haksız tarafa hem maddi hem de manevi tazminat talep etme hakkında sahip olmaktadır. Kişinin şahsına edilmiş olan hakaret neticesinde kişi hem tolum gözünde küçük düşmüş aynı zamanda rencide olmuş sayılır. Bu durumda kişi psikolojik sorunlar yaşıyor olabilir ya da dava süresinde hakaret için şikayetçi olduğu kişiden dolayı maddi olarak bir şeklide kayıplara uğramış olabilir. Bu durumlar gözetilerek işlemler yapılmaktadır. Bu durumda da kişi isteği doğrultusunda hakaret davası sonrası yine bu kişiye maddi ve manevi tazminat davası açabilmektedir. Tazminat davasında en çok ele alınan baz ise iki tarafında maddi boyutları olmaktadır. eğer ki kişilerde biri durumu iyi ise bu durumlar yine baz alınarak tazminat davası sonuç alacaktır. Mahkeme burada kişinin maddi durumunu yükseltmek için uğraşı sergilemez. Bu durumda baz alnına durum kişinin ne denli maruz kaldığıdır.

internet üzerinden hakaret etme

İnternet Yayınlarında Erişim Engellenmesi Talebi Ve Kararı

Bu durum genellikle kişilerin birbirlerine açtığı davalar için değil de basın yayın organlarının açtığı davalar üzerinde etkili olmaktadır. Bazsın üzerinden yapılan herhangi bir durum söz konusu ile ve basın yayın tarafı bu durumda haksız kabul edilmiş ise o zaman hâkim bu doğrultuda basın yayın organının erişim iptalini isteyebilir. Ayrıca yine bu yayın organları üzerinden uzun süre erişim yapılamaması gibi tamamen iptalini de isteyebilir. Bu alanda yine hakim kararı önem teşkil etmektedir. Özellikle hâkim yayın sayfasının tamamen iptalini istemiş ise kişi tamamen yayını kaldırmak zorundadır. Ayrıca bu durum tartışmaya tamamen kapalı olmaktadır. Ayrıca kişi bu duruma itiraz davası açma hakkında sahip olmaktadır. Genellikle bu tarz davalar temyiz yolu açık davalar olarak sonuçlanmaktadır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba
Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak