Evlilik nedeniyle işten ayrılan kişi tekrar çalışabilir mi? İşten ayrılan başka bir işe girebilir mi?

Evlilik nedeniyle işten ayrılan kişi tekrar çalışabilir mi? İşten ayrılan başka bir işe girebilir mi?
Evlilik nedeniyle işten ayrılan kişi, Türkiye'de ve birçok ülkede, hukuken elbette tekrar çalışma hakkına sahiptir. Kadın işçi, evlendikten sonra belirli bir süre içerisinde işlerinden ayrılma hakkına ve bu durumda kıdem tazminatı alma hakkına sahiptir.

Evlilik, bireylerin hayatlarında yeni bir dönemi temsil ederken, bu mutlu birlikteliğin bazı hukuki ve toplumsal yükümlülükleri de beraberinde getirdiği bir gerçektir.

Kadın işçilerin evlilik sonrası iş hayatlarına dair kararları, sosyal ve hukuki bir takım dinamiklerin eşliğinde şekillenir.

1475 Sayılı İş Kanunu, evlilik sonrası iş hayatına dair çeşitli düzenlemeler getirir ve kadın işçilere belirli bir süre içinde işten ayrılma hakkını kıdem tazminatıyla birlikte tanır.

Evlilik nedeniyle işten ayrılan kişi tekrar çalışabilir mi?

Kanunun 14. maddesi, kadın işçilerin evlendikten sonra bir yıl içerisinde işlerinden ayrılma haklarını ve bu durumda kıdem tazminatı alabilmelerinin şartlarını belirtir. Peki, evlilik sebebiyle işten ayrılarak kıdem tazminatını alan kadın işçi, başka bir işyerinde çalışma hayatına devam edebilir mi?

Yargıtay 22. Hukuk Dairesi, bu konuda oldukça çarpıcı bir karara imza atmıştır. İlgi sayılı ilamında, evliliğin kadına yüklediği toplumsal sorumluluklar ve aile birliğinin korunması açısından kadın işçiye tanınan bu hak, aynı zamanda çalışma hayatının devamını engelleyici bir nitelik taşımaz.

İşte bu noktada, evlilik sonrası yeni bir işyerinde çalışma hayatına devam etmek, kadın işçinin Anayasa ile güvence altına alınmış çalışma hak ve özgürlüğü kapsamında değerlendirilir.

İşten ayrılan başka bir işe girebilir mi?

Kadın işçi, evlilik nedeniyle işten ayrılma sonrasında yeni bir işte çalışmaya karar verebilir ve bu durum, daha önce alınan kıdem tazminatını etkilemez.

İşverenler bu durumu, işçinin kötü niyetli hareket ettiği ve kanunun amacına aykırı olarak kıdem tazminatını aldığı yönünde bir iddia konusu yapabilirler. Ancak Yargıtay’ın hakim görüşü, kadın işçinin yeni bir işte çalışmaya başlamasının kıdem tazminatının alınmasına engel oluşturmayacağı yönündedir.

Evlilik ile birlikte kadın işçi, yeni bir yaşam dönemine adım atarken, iş hayatındaki tercihlerini de bu yeni duruma göre şekillendirme hakkına sahiptir. Elbette bu, Anayasa’nın güvence altına aldığı çalışma hakkı ve bireysel özgürlükler ile de doğrudan ilişkilidir.

Kıdem tazminatının alınmış olması, kadın işçinin yeniden iş hayatına atılmasını engelleyen bir durum teşkil etmez.

Bu haber toplam 972 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara