Atla

İş Kazalarında Tazminat Davası Nasıl Açılır


İş Kazalarında Tazminat Davası Nasıl Açılır

İş Kazalarında Tazminat Davası Nasıl Açılır

İş Kazalarında Tazminat Davası Nasıl Açılır

1. İŞ KAZALARINDA TAZMİNAT DAVASI NASIL AÇILIR 2. İŞ KAZALARINDA TAZMİNAT ZAMANAŞIMI 3. İŞ KAZALARINDA TAZMİNAT MİKTARI NASIL HESAPLANIR İş kazası Tazminat Davasında, Dava davalının ikamet ettiği veya kazanın meydana geldiği yer İş Mahkemesinde  açılabileceği gibi işçinin işini gördüğü yer İş Mahkemesi'nde de açılabilir. İşçi çalıştıranın sorumluluğunda, sorumluluğun kaynağı, adam çalıştıranın  özen yükümlülüğünü, yani çalıştırdığı kişiler üzerinde denetim ve gözetim  görevini yerine getirmemesi, kanun tarafından kendisine yükletilen bu tür bir  objektif ödevi ihlal etmesine dayanır. Buna göre, adam çalıştıran üçüncü kişilere  zarar vermelerini önleyecek her türlü dikkat ve özeni, denetim ve gözetimi  yapmak zorundadır. İŞ KAZASI TAZMİNATI HESAPLANIRKEN  ölen veya cismani zarara uğrayan işçinin net geliri,  yaşam ve çalışma süresi, sakatlık derecesi, karşılık kusur oranı, davacıların  sosyal durumları, destek süresi ve payları, eşin evlenme olasılığı ve Sosyal  Güvenlik Kurumu'nca yapılan yardımların miktarı gibi hususlar tam ve eksiksiz   olarak belirlendikten sonra, dosya hesap için BİLİRKİŞİYE  verilir.
İş Kazalarında Tazminat Davası Nasıl Açılır

Yargıtay Kararı - İş Kazalarında Tazminat Davası Nasıl Açılır

T.C. YARGITAY 21.Hukuk Dairesi Esas: 2015/17836 Karar: 2016/10405 Karar Tarihi: 21.06.2016 İŞ KAZASINDAN KAYNAKLANAN TAZMİNAT DAVASI - KURUM KAYITLARINDA İŞVEREN OLARAK GÖZETMESE DE ÜCRET ÖDEMELERİNİ BİR KISIM DAVALILAR MURİSİ YAPTIĞI ANLAŞILDIĞINDAN SORUMLULUĞUNA GİDİLMESİ GEREKTİĞİ - HÜKMÜN BOZULMASI ÖZET: Her ne kadar Kurum kayıtlarında işveren olarak gözetmese de, ücret ödemelerini bir kısım davalılar murisi yaptığı ve davacıya bir iş ile ilgili bir takım talimatlar verdiği anlaşıldığından da sorumluluğuna gidilmesi gerekirken mirasçıları yönünden davanın reddine karar verilmesi usul ve yasaya aykırı olup bozma nedenidir. Hükmün bozulmasına karar verilmiştir.
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba
Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • SEDANUR MEMİŞOĞLU -
    18 Ekim 2016

    İş Kazalarında Tazminat Davası Nasıl Açılır Davayı açmak istiyorum süreç ne olur en acil davayı siz alırsanız masraflarım ne kadar tutar.

    Cevapla
Yorum Bırak