Atla

İş Sözleşmesinin Haklı Nedenle Feshi


İş Sözleşmesinin Haklı Nedenle Feshi

İş Sözleşmesinin Haklı Nedenle Feshi

İş Sözleşmesinin Haklı Nedenle Feshi

YARGITAY: İŞÇİ ALACAKLARI DAVASI,İŞ SÖZLEŞMESİNİN HAKLI NEDENLE FESHİ

T.C. YARGITAY 9.Hukuk Dairesi Esas:  2008/20969 Karar: 2009/26804 Karar Tarihi: 13.10.2009

İŞÇİ ALACAKLARI DAVASI - İŞ SÖZLEŞMESİNİN FESHİNE DAİR İSPAT YÜKÜ ÜZERİNDE OLAN İŞVERENCE HAKLI FESHİN KANITLANAMADIĞI - FESİH TARİHİNE GÖRE HESAPLANACAK OLAN İHBAR VE KIDEM TAZMİNATLARININ KABULÜNE KARAR VERİLMESİNİN GEREĞİ - HÜKMÜN BOZULMASI

Davacı işçinin iş sözleşmesinin 2.4.2001 tarihinde sona erdiği kabul edilmeli ve tazminata hak kazanmayacak şekilde iş sözleşmesinin feshine dair ispat yükü üzerinde olan işverence haklı feshin kanıtlanamadığı sonucuna varılmalıdır. Bu durumda anılan fesih tarihine göre hesaplanacak olan ihbar ve kıdem tazminatlarının kabulüne karar verilmesi gerekir.  

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak