Atla

İşe İade Arabuluculuk


İşe İade Arabuluculuk

İşe İade Arabuluculuk

İşe İade Arabuluculuk

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından kabul edilen ‘İş Mahkemeleri Kanun Tasarısı’ çalışma dünyasında önemli yenilikler yaratıyor. Tasarının çalışma dünyasını etkileyen en önemli konularından birisi de işten çıkartılan işçilerin, işe iadelerinin talebi doğrultusunda mahkemeye başvuru gerçekleştirmeden önce arabulucuya başvuru gerçekleştirme zorunluluğu geldi. İş davalarında İşe iade dava açılmadan arabulucuya zorunlu olarak başvuru 01.01.2018 tarihinde yürürlüğe girecektir.

Daha önce işçi ve işveren uyuşmazlıklarına ilişkin olarak açılacak davalar öncesinde arabulucuya başvurulması serbest yani zorunlu değildi. Ancak yeni tasarı ile birlikte bu alanda dava açabilmek için arabulucuya başvurulması dava şartı olarak getirildi.

İşe İade İçin Arabulucu Başvurusu Nasıl Yapılır?

İş akdi ‘haksız’ nedenler ile fesih edilen işçi, fesih bildirimine ilişkin olarak haklı bir neden gösterilmemesi ya da hiçbir sebep gösterilmemesi iddiası ile işe iadesinin gerçekleştirilmesi için fesih bildiriminin kendisine tebliğ edilmesinden itibaren 1 aylık süreç içerisinde arabulucuya başvuru gerçekleştirebilecek.

 

İşe İade Arabuluculuk ve Başvuru, süreler ve sonuçları

 

Arabulucuk Sürecinde Anlaşma Sağlanamazsa İşe İde Davası Açılma Süresi

Arabulucu tarafından ise işveren ve işçi arasındaki bu iş akdi fesih uyuşmazlığının çözüme kavuşturulabilmesi için sınırlı bir süre bulunmaktadır.

İş Mahkemeleri Kanunun eklenen madde çerçevesinde arabulucuya yapılan işe iade başvurusuna ilişkin olarak, arabulucu tarafından 3 hafta içerisinde uyuşmazlığın giderilmesi gerekiyor.

 

Özel durumlar halinde arabulucu tarafından 1 haftalık süre uzatımı da gerçekleştirilebilmektedir.

Ancak arabuluculuk uygulamaları neticesinde arabulucu tarafından, taraflar arasında anlaşma sağlanamaması durumunda son tutanağın düzenlendiği tarihten itibaren geçerli olacak şekilde 2 hafta içerisinde işe iade için başvuruyu gerçekleştiren işçi, davacı olarak İş Mahkemeleri’ ne işe iade davası çerçevesinde başvurabiliyor.

Arabulucuya Başvurmadan İşe İade İçin Dava Açılamayacak

İş akdi feshedilen işçi, arabulucuya başvuru gerçekleştirmeden, doğrudan İş Mahkemesi’ ne işe iade davası açamayacak. Böyle bir durumda İş Mahkemesi tarafından işe iade davası başvurusu usulden reddedilecek. İş Mahkemesi tarafından alınan ret kararı taraflara tebliğ edilecek ve kesinleşen ret kararının resen tebliğ edilmesinden sonra 2 hafta içerisinde arabulucuya başvuru gerçekleştirilebilmesi de mümkün olabilecek.

 

İşe İade Arabuluculuk

 

Taraflar, söz konusu anlaşmazlık ile ilgili olarak kendi aralarında karar vermeleri durumunda, arabuluculuk faaliyetleri sonrasında anlaşma sağlanmışsa beraber çalışmaya devam edebilmektedirler.

 

İşe iade davalarında özellikle mahkemelerdeki yoğunlukta göz önünde bulundurulduğunda hem işverenin hem de işçinin 2 ila 3 yılı bulunan bir sürece yayılacak zorlu ve yorucu bir mahkeme süreci ile uğraşmak durumunda kalmadan işe iade anlaşmazlıklarının en hızlı ve en kolay şekilde çözümü arabuluculuk faaliyetleri çerçevesinde mümkün olabilecek.

SIKÇA SORULAN SORULAR

ARABULUCULUK VE İŞE İADE SÜRECİ

EVET BİLİYORUM

 

208 yılı Ocak ayına girmemiz ile birlikte, artık iş kanunda yapılan değişiklik gereği işe iade talebi öncelikle iş mahkemesi yerine Arabuluculuk süreci ile çözülmesi zorunlu hale gelmiştir. 

İşçi işe iade şartları bulunması durumunda, adliye içerisinde kurulan Arabuluculuk merkezine başvuru yapması gerekmektedir.

HAYIR BİLMİYORUM

 


BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak