Çocuğun Velayeti İcra Takibi

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler
İlkay Hukuk Bürosu > İcra Hukuku  > Çocuğun Velayeti İcra Takibi

Çocuğun Velayeti İcra Takibi

İstirdat Davası Çocuğun Velayeti İcra Takibi

İstirdat Davası Çocuğun Velayeti İcra Takibi

Çocuğun Velayeti İcra Takibi, Velayetin kimde kalacağı boşanma sonrası en merak edilen konudur. Mahkeme çocuk için en iyi eğitimi ve bakımı hangi ebeveyn verecekse çocuğun da onun yanında kalmasını sağlayacaktır.

Anlaşmalı velayet davası için bu konular gündeme gelmeyecek yalnızca maddi açıdan nafaka konularında mahkemenin belirlediği kurallar karara bağlanacaktır. Ama anlaşma sağlanamayan velayet davaları için mahkeme şu konuları göz önünde tutacaktır:

  • Hakim ilk olarak çocuğun velayetini vereceği ebeveynin anne olmasını ister. Bu konuda çocuğun yaşı en belirleyici unsuru oluşturacaktır. 3 yaş ve öncesinde çocuğun anneye muhtaç olması nedeniyle ilk olarak velayet anneye sunulur. Anne kendi isteğiyle velayet hakkından vazgeçerse bu durumda baba çocuğun velayetinde hak kazanır.
  • Anne gelir konusunda sıkıntı yaşasa, hayat şartları kötü olsa dahi mahkeme bu şartların düzeltilmesinde babaya sorumluluk vererek annenin çocuğa bakmasını ister. Bu noktada annenin gayriahlâkî bir yaşantısı varsa mahkeme bu konuda çocuğun ruh ve beden sağlığını düşünerek araştırmaya ihtiyaç duyabilir.
  • Çocuk 3 yaşından sonra annenin çocuğa bakamaması ya da hasta olması veya gayriahlâkî bir yaşantı içerisine girmesi babaya da velayet hakkı sunar.
  • Çocuk okul yaşına geldiğinde artık mahkeme için en önemli şey maddi anlamda çocuğa en iyi eğitim veren taraf olacaktır. Taraflardan hangisi çocuğun ihtiyaçlarını karşılayarak en kaliteli eğitimi sunacağını kanıtlarsa velayet ona verilir.

Velayet Değişimi Nasıl Gerçekleşir?

Mahkeme kararı sonrası eşler anlaşarak mahkemeye başvurursa velayet değişebilir. Velayeti alan taraf karşı tarafa çocuğu icra uyarıları ve önlemlerine rağmen göstermiyorsa velayet değişimi için yine mahkemeye gidilebilir.

İstirdat Davası, İştirak Nafakasının İcra Takibi, Çocuğun Velayetinin Annede Olması İstirdat Davası Çocuğun Velayeti İcra Takibi

ÖZET: Küçüğün velayet hakkı boşanma ile birlikte anneye verilmiş, davacı kısa bir süre sonra anne yanında kalan çocuğun annenin de isteğiyle kendisinin yanına geldiği ve altı yıl boyunca kendi yanında kaldığını ileri sürmüş, davacı tanıkları da bu hususu doğrulamıştır.

Buna rağmen mahkemece yanılgılı değerlendirme ile davanın reddine karar verilmesi doğru görülmemiştir.

İştirak nafakası, velayetin eylemli olarak kullanılmasına bağlı bir alacak olup, velayet hakkını eylemli olarak kullanmayan anne veya baba diğerinden, hükmedilen iştirak nafakasını isteyemez.

Somut olayda, küçüğün velayet hakkı boşanma ile birlikte anneye verilmiş, davacı kısa bir süre sonra anne yanında kalan çocuğun annenin de isteğiyle kendisinin yanına geldiği ve 6 yıl boyunca kendi yanında kaldığını ileri sürmüş, davacı tanıkları da bu hususu doğrulamıştır.

Buna rağmen mahkemece yanılgılı değerlendirme ile davanın reddine karar verilmesi doğru görülmemiştir.

Diğer makalelerimize Ankara Avukat sayfamızdan göz atabilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Avukata İlk Soruyu Siz Sormak İster Misiniz?

Avukata Soru Sor