Atla

İstirdat Davası Çocuğun Velayeti İcra Takibi


İstirdat Davası Çocuğun Velayeti İcra Takibi

İstirdat Davası Çocuğun Velayeti İcra Takibi

İstirdat Davası Çocuğun Velayeti İcra Takibi

Velayetin kimde kalacağı boşanma sonrası en merak edilen konudur. Mahkeme çocuk için en iyi eğitimi ve bakımı hangi ebeveyn verecekse çocuğun da onun yanında kalmasını sağlayacaktır.

Anlaşmalı velayet davası için bu konular gündeme gelmeyecek yalnızca maddi açıdan nafaka konularında mahkemenin belirlediği kurallar karara bağlanacaktır. Ama anlaşma sağlanamayan velayet davaları için mahkeme şu konuları göz önünde tutacaktır:

 • Hakim ilk olarak çocuğun velayetini vereceği ebeveynin anne olmasını ister. Bu konuda çocuğun yaşı en belirleyici unsuru oluşturacaktır. 3 yaş ve öncesinde çocuğun anneye muhtaç olması nedeniyle ilk olarak velayet anneye sunulur. Anne kendi isteğiyle velayet hakkından vazgeçerse bu durumda baba çocuğun velayetinde hak kazanır.
 • Anne gelir konusunda sıkıntı yaşasa, hayat şartları kötü olsa dahi mahkeme bu şartların düzeltilmesinde babaya sorumluluk vererek annenin çocuğa bakmasını ister. Bu noktada annenin gayriahlâkî bir yaşantısı varsa mahkeme bu konuda çocuğun ruh ve beden sağlığını düşünerek araştırmaya ihtiyaç duyabilir.
 • Çocuk 3 yaşından sonra annenin çocuğa bakamaması ya da hasta olması veya gayriahlâkî bir yaşantı içerisine girmesi babaya da velayet hakkı sunar.
 • Çocuk okul yaşına geldiğinde artık mahkeme için en önemli şey maddi anlamda çocuğa en iyi eğitim veren taraf olacaktır. Taraflardan hangisi çocuğun ihtiyaçlarını karşılayarak en kaliteli eğitimi sunacağını kanıtlarsa velayet ona verilir.

Velayet Değişimi Nasıl Gerçekleşir?

Mahkeme kararı sonrası eşler anlaşarak mahkemeye başvurursa velayet değişebilir. Velayeti alan taraf karşı tarafa çocuğu icra uyarıları ve önlemlerine rağmen göstermiyorsa velayet değişimi için yine mahkemeye gidilebilir.

İstirdat Davası, İştirak Nafakasının İcra Takibi, Çocuğun Velayetinin Annede Olması İstirdat Davası Çocuğun Velayeti İcra Takibi

ÖZET: Küçüğün velayet hakkı boşanma ile birlikte anneye verilmiş, davacı kısa bir süre sonra anne yanında kalan çocuğun annenin de isteğiyle kendisinin yanına geldiği ve altı yıl boyunca kendi yanında kaldığını ileri sürmüş, davacı tanıkları da bu hususu doğrulamıştır.

Buna rağmen mahkemece yanılgılı değerlendirme ile davanın reddine karar verilmesi doğru görülmemiştir.

İştirak nafakası, velayetin eylemli olarak kullanılmasına bağlı bir alacak olup, velayet hakkını eylemli olarak kullanmayan anne veya baba diğerinden, hükmedilen iştirak nafakasını isteyemez.

Somut olayda, küçüğün velayet hakkı boşanma ile birlikte anneye verilmiş, davacı kısa bir süre sonra anne yanında kalan çocuğun annenin de isteğiyle kendisinin yanına geldiği ve 6 yıl boyunca kendi yanında kaldığını ileri sürmüş, davacı tanıkları da bu hususu doğrulamıştır.

Buna rağmen mahkemece yanılgılı değerlendirme ile davanın reddine karar verilmesi doğru görülmemiştir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • İstirdat Davası Çocuğun Velayeti İcra Takibi - Yorum
  EVREN ACUN -
  7 Ağustos 2016

  İstirdat Davası Çocuğun Velayeti İcra Takibi Bu davada bir çok talebim oldu hiç bir şekilde sonuç alamadım bundan sonra ne yapılabilir.

  Cevapla
 • İstirdat Davası Çocuğun Velayeti İcra Takibi - Yorum
  TAYYAR TERLER -
  12 Ağustos 2016

  İstirdat Davası Çocuğun Velayeti İcra Takibi Acaba bu davayı avukatsız takip edebilirmiyim? Davanın dilekçe örneğini bulabilirmiyim..

  Cevapla
 • İstirdat Davası Çocuğun Velayeti İcra Takibi - Yorum
  TÜRKÜLER GÜLDEN -
  17 Ağustos 2016

  İstirdat Davası Çocuğun Velayeti İcra Takibi Bu dava için nasıl bir hazırlık aşaması vardır..Cevap verirseniz sevinirim..

  Cevapla
Yorum Bırak