Atla

İşyerinden Tazminat Nasıl Alınır


İşyerinden Tazminat Nasıl Alınır

İşyerinden Tazminat Nasıl Alınır

İşyerinden Tazminat Nasıl Alınır

İşçi işyerlerinden alabilecekleri tazminatlar konusunda hemen hemen herkesin aklına ilk gelen tazminat çeşidi kıdem tazminatı olmaktadır. 

Bunun dışında işçinin hakedeceği bir çok hakları bulunmaktadır. Bu haklarını haksız fesif sebebiyle ödenmemesi halinde arabuluculuk başvurusu ile yada iş mahkemesine dava açmak suretiyle alabilmektedir. 

İş Hukuku Tazminat Hakları Hakkında Avukat ve Danışmanlık Konuları

İş hukuku içerisinde işyerinde hangi tazminatları işçinin hak edip etmediği avukat ve danışmanlık süreci ile geniş ve detaylı bilgiler ile öğrenebilirsiniz.

Genel başlıklar olarak işçinin işyerinde alabileceği tazminat hakarını şu şekilde sıralayabiliriz; İşe iade ile boşta geçen sürelere ait maaş ve işe dönüşü kabüledilmemesi halinde 4 ile 6 maaş tazminatı, İş kazası veya meslek hastalığı sonucu iş göremezlik raporuna göre maddi ve manevi tazminat hakkı,

İş arama izni veya ihbarın kullandırılmaması halinde ihbar tazminat hakkı, Haksız fesihlerde kötü niyet olan 8 maaş kadar tazminat hakkını alınabilir.

Yukarda belirtilen tazminat hakların hepsinde zamanaşım süreleri, tazminat şartları ve dava açma usullerinin bilinmesi gerekmektedir.

İşyerinden Hangi Tazminatları Nasıl Alınır?

İş Kanunu üzerinde açık bir şekilde nitelikleri ve detayları sıralanmış olan kıdem tazminatı kuralları yeterli şartları sağladığı takdirde işçilerin bu sebepleri gerekçe göstererek işten ayrılmasının ardından kıdem tazminatı talebinde bulunması da mümkün olmaktadır.

Kıdem tazminatı kavram olarak kişinin çalışmış olduğu sürelerin bir karşılığı olarak kendisine ödenmesi gereken tazminatları ifade etmektedir. Bunun için kişilerin kendisinde bulunması gereken özelliklerin dışında aynı zamanda işyerinin de bazı şartları sağlamış olması gerekiyor.

Kıdem tazminatı almak isteyen işçinin işten ayrılmadan önce aynı işyerinde bir yıldan daha fazla süredir çalışmaya devam etmiş olması gerekiyor. Kıdem tazminatlarının yıllık süreler üzerinden hesaplanmasından dolayı ortaya çıkmış olan bu durum gerekli şart olarak kanunda belirtilmiştir.

İşçilerin hak iddia edebileceği bir tazminat çeşidi de ihbar tazminatları olmaktadır. İhbar tazminatları işçilerin işten ayrılmalarına ilişkin kendilerine bildirim yapılmaması durumunda talep edilebilecek olan tazminat türüdür.

Bu tazminatın verilmesindeki amaç kişinin işten çıkarılacağını öğrenmemesinden doğan tüm zararlarının karşılanmasının hedeflenmesi olmaktadır. İşyerinden iş sözleşmelerini feshederek ayrılmak isteyen işçilerin kıdem ve ihbar tazminatlarını alabilmesi için neler yapması gerektiği konusunda detaylı bir bilgiye sahip olması da gerekmektedir.

İşyerinden Nasıl Tazminat Alırım?

İşçi İşyerinden tazminat alma ile ilgili olarak sağlanması gereken yeterlilikler ve şartlara ilişkin kurallar ve usuller İş Kanunu'nda açık bir şekilde belirtilmiştir.

Buna göre kıdem tazminatı almaya hak kazanacak olan bir kişinin mutlaka aynı işverene bağlı işyerlerinde toplamda bir yıldan daha fazla süre çalışmış olması gerekiyor.

Buna ek olarak iş sözleşmesinin feshedilme şekline de dikkat edilmelidir. Kıdem tazminatı alabilmek için zorunlu fesih şartlarının dışında mutlaka haksız gerekçelerle sözleşmenin feshedilmesi de gerekmektedir.

Zorunlu olarak kişinin doğrudan kıdem tazminatına hak kazanabileceği emeklilik sürelerinin gelmiş olması, askerlik görevini yapmak üzere işten ayrılması, kadınlar için evliliklerin yapılması ve işçinin ölmesi gibi durumlarda kıdem tazminatı yüz üstüne çıkmaktadır.

İşyerinde Tazminat Nasıl İstenir

Kıdem tazminatını almak isteyen kişinin ilk olarak işten ayrılırken sözleşmesini haklı bir gerekçeyle feshetmiş olması ya da işverenin haksız bir gerekçeyle sözleşmeyi feshetmesine maruz kalması gerekmektedir. Bunun dışında kalan işten istifa etme gibi hususlarda tazminat talebinde bulunulması mümkün olmuyor.

Zorunlu hallerle sözleşmesini fesheden kişilerin ise mutlaka bunu ispatlayabilecekleri belgeleri işverene teslim etmesi gerekmektedir.

Evlilik için belirlenmiş olan belge teslim süresinde ise bir yıllık bir zamanaşımı süresine karar verilmiştir. Kıdem tazminatlarının alınmasına ilişkin kişilerin hak sahibi olabileceği en sık karşılaşılan durumlardan biri de işçinin çalışma koşullarında yaşanan değişiklik ile ilgili olmaktadır.

İşyerinde Tazminat Nasıl Hakedilir

İşçiler kendilerine bildirilme zorunluluğu bulunan çalışma koşullarındaki esaslı değişiklik kurallarını 6 günlük süre içinde kabul etmediklerini beyan ederek sözleşmelerini feshedebilirler. Bu durumda kıdem tazminatı hakkını elde etmesi mümkün olmaktadır.

Kadınların hamilelik ve doğum sürecini gerekçe göstererek işten ayrılmaları kıdem tazminatı alma hakkını doğurmamaktadır. Burada hamilelik veya doğum sebebiyle işten ayrılmış olan kişilerin istifa etmiş olduklarından hareketle bir karar verilmektedir.

işçi alacağı dava dilekçesi
İşyerinde Tazminat Nasıl Alınır 2018

İşten istifa edilmesi eyleminin gerçekleşmesinden dolayı da kişinin kıdem tazminatına hak kazanması mümkün olmamaktadır. İstifa etmek ve kıdem tazminatlarının alınmasına ilişkin tek istisna sigortalılık sürelerinin dolması ile ilgilidir.

Bu noktada sigorta prim gün sayısını ve emeklilik yaşını doldurmuş olan kişilerin işten istifa ederek ayrılmalarının ardından kıdem tazminatı almaya hak kazanması mümkün oluyor.

Emekliliğe ilişkin sürelerin aynı işyerinde tamamlanmış olması gibi bir zorunluluk bulunmamaktadır. Makalemizde İşyerinden Tazminat Nasıl Alınır konusu bilgi amaçlı hazırlanmıştır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • İşyerinden Tazminat Nasıl Alınır - Yorum
  BİRGÜN ANAR -
  21 Eylül 2016

  İşyerinden Tazminat Nasıl Alınır Bu konu Hakkında güncel Yargıtay kararlarına ihtiyacım var, yardımcı olurmusunuz.

  Cevapla
 • İşyerinden Tazminat Nasıl Alınır - Yorum
  BİRGÜN ANAR -
  21 Eylül 2016

  İşyerinden Tazminat Nasıl Alınır Bu konu Hakkında güncel Yargıtay kararlarına ihtiyacım var, yardımcı olurmusunuz.

  Cevapla
Yorum Bırak