Atla

Kira Sözleşmesi Örneği Çeşitleri


Kira Sözleşmesi Örneği Çeşitleri

Kira Sözleşmesi Örneği Çeşitleri

Kira Sözleşmesi Örneği Çeşitleri

 • İki çeşit kira sözleşmesi vardır;
 • yazılı kira sözleşmesi ve sözlü kira sözleşmesi.
 • Kira sözleşmesinin yazılı olarak yapılmasında ispat açısından sayısız fayda vardır.
 • Hatta aktin noterde yapılması, gelecekte olabilecek anlaşmazlıkların kolay yönden çözümü açısından sağlıklı bir yoldur.
 • Zira noterde yapılan bir sözleşmenin varlığına, imzasına ve içeriğine yapılan itirazlar kabul görmez. Kira akdi sözlü olarak da gerçekleştirilirse, sözleşmenin sıhhati ve ispatı açısından zorluklar meydana gelebilir. Kira Sözleşmesi Örneği Çeşitleri.

Yargıtay Kararı - Kira Sözleşmesi Örneği Çeşitleri

T.C. YARGITAY 6.Hukuk Dairesi Esas: 2014/8448 Karar: 2015/4800 Karar Tarihi: 12.05.2015 KİRA SÖZLEŞMESİNDEN KAYNAKLANAN DAVA - DAVA DEĞERİNE BAKILMAKSIZIN DAVAYA BAKMA GÖREVİNİN SULH HUKUK MAHKEMESİNE AİT OLMASI - GÖREVSİZLİK KARARI VERİLMESİ GEREĞİ - HÜKMÜN BOZULDUĞU ÖZET: Somut olayımızda; dava, kira sözleşmesinden kaynaklanmakta olup dava 13.06.2013 tarihinde açılmıştır. Dava tarihinde yürürlükte olan HMK. 4/1-a maddesi gereğince dava değerine bakılmaksızın davaya bakma görevi Sulh Hukuk Mahkemesine aittir. Bu nedenle mahkemece görevsizlik kararı verilmesi gerekirken yazılı şekilde işin esası hakkında karar verilmesi doğru değildir. Hüküm bu nedenle bozulmalıdır. (6100 S. K. m. 4)  
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba
Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Şencan -
  28 Şubat 2017

  Kira Sözleşmesi Örneği Çeşitleri Bu konuda dava dilekçesi nasıl yazılır nedeniler nasıl açıklanır.

  Cevapla
Yorum Bırak