Belirli Süreli Kira Sözleşmesi Nedir? | Ankara Avukat, Boşanma Avukatı, Miras Avukatları Ankara

Ankara Avukat

ANASAYFA

Belirli Süreli Kira Sözleşmesi Nedir?

Yeni Satın Alınan Evden Kiracının Tahliyesi Mümkün Mü?

Belirli süreli kira sözleşmesi nedir konusu kira hukukunda, kira sözleşmelerinin varlığı hem kiracı hem de mülk sahibinin olası hukuki süreçlerde haklarını arayabilmeleri adına çok önemlidir.

Kiracı ile kiralayan arasında düzenlenen ve esasları Türk Borçlar Kanunu ile belirlenen kira sözleşmeleri, yazılı ya da sözlü olabilir. Ancak yazılı kira sözleşmeleri tarafların ispat yükümlülüğü açısından kolaylık sağlayacaktır.

Belirli Süreli Kira Sözleşmesi Nedir? Süre Sonunda Ev Sahibi Kira Sözleşmesini Feshedebilir Mi?

Kira sözleşmelerinin türünü belirleyen unsurlardan birisi de süredir. Kira sözleşmelerinde iki taraf arasındaki kira anlaşmasının geçerli olduğu süre belirtiliyse süreli kira sözleşmesi, bir süre belirtilmediyse belirsiz süreli kira sözleşmesi olarak tanımlanır.

2014 yılındaki yeni düzenlemeye dikkat!

Süreli kira sözleşmelerinde sözleşme süresi sona ermesine en az 15 gün kalan kiracı yazılı bir bildirimde bulunmuyorsa kira sözleşmesi aynı şartlarla bir dönem daha uzatılmış sayılır.

2014 yılında yürürlüğe giren yeni düzenlemeye göre, ev sahipleri sözleşme süresi bitmiş olsa bile sözleşmeyi tek taraflı olarak feshetme hakkına sahip değildir. Süreli kira sözleşmelerinde kiracı, kira sözleşmesini yenilemek istemediği durumlarda sözleşme süresinin bitimine 15 gün kalıncaya kadar, ev sahibine bildirerek sözleşmeyi tek taraflı olarak sonlandırabilir.

Süreli sözleşmelerde 10 yıllık süre çok önemlidir. Çünkü kira sözleşmesinin sonunda sözleşmeyi fesih hakkı kazanamayan ev sahibi, bu hakkı 10 yılın sonunda elde edebiliyor.

10 yıllık süre dolduktan sonra…

10 yılın önemini bir örnekle açıklayalım… Yıllık olarak düzenlenen süreli kira sözleşmelerinde kiracı, sözleşme hükümleri ve kanuni düzenlemelere uyduğu sürece ilk yılın sonunda aynı evde kiracı olarak kalmaya devam etmek istemesi durumunda ev sahibinin buna ‘hayır’ deme hakkı yoktur.

Elbette kiracının yeni yıl için sözleşmede belirlenen kira artış oranının kabul etmesi, kirasını düzenli ödemesi ve evin özenli kullanımı gibi şartlara uyması gerekir. Bu durum devam ettiği sürece, kiracı da evde kalmak isterse sözleşme her yıl yenilenir.

Ancak 10. yılda ev sahibi, herhangi bir şarta bağlı kalmaksızın isterse kira sözleşmesini yenilememe hakkına ve gerekli durumlarda kiracı tahliye davası açma hakkına sahiptir.

10 yıldan sonra her yenilenen kira sözleşmesi için, sözleşme süresinin bitimine 3 ay kala kiracısına bildirmek koşuluyla, ev sahibi sözleşmeyi gerekçe sunmak zorunda kalmadan yenileyebilir.

Makalede Belirli süreli kira sözleşmesi nedir konusuna yer verilmiştir. Diğer bilgilendirici makaleler için Ankara Avukat ve Kira Hukuku Avukatı ve danışma konularında sayfaları ziyaret edebilirsiniz.

1.772 Görüntülenme

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SOR

 

Telefon WhatsApp