Kira artışı eksik yapılırsa ne olur? Eksik kira tahliye nedeni mi? Kirayı 35 Kuruş Eksik Ödedi Tahliye Edildi!

Kira artışı eksik yapılırsa ne olur? Eksik kira tahliye nedeni mi? Kirayı 35 Kuruş Eksik Ödedi Tahliye Edildi!
Yargıtay, banka üzerinden kira ödemesi yaparken havale ücretinin kesilmesi durumunda, kiracının eksik ödeme yaptığı ve bu durumun tahliye sebebi olabileceği yönünde emsal bir karar verdi. Peki, Eksik kira tahliye nedeni mi?

Yargıtay, banka aracılığıyla kira ödemesi yaparken kesilen havale ücretleriyle ilgili milyonlarca kiracıyı yakından ilgilendiren emsal bir karara imza attı.

Kiracıların, kira bedelini banka hesabı üzerinden yatırırken havale ücretinin kesilmesi ve bu kesinti sebebiyle ev sahibine eksik ödeme yapılması durumunda, kiracının tahliye edilebileceğine karar verdi.

Yargıtay'dan Banka Üzerinden Kira Ödemeyle İlgili Emsal Karar

Olay, L.M. adlı bir kiracının, her ay düzenli olarak kira bedelini ev sahibinin banka hesabına yatırmasıyla başladı. Ancak, ev sahibi, kiracının 4 ay boyunca kira bedelini eksik yatırdığını iddia ederek icra takibi başlattı.

Kiracı L.M., ödemelerini düzenli olarak yaptığını, ancak banka tarafından uygulanan havale ücretinin kesildiğini savunarak, bu durumun hukuka uygun olmadığını öne sürdü.

kira-hukuku-avukati-ankara.jpg

Kirayı 35 Kuruş Eksik Ödedi Tahliye Sebebi Sayıldı!

Ev sahibi, mahkemeye başvurarak, kiracının tahliyesini talep etti. Mahkeme, ilk etapta, kira bedelinden kesilen havale ücretinin banka işlemleri nedeniyle oluşan masraflardan kaynaklandığına ve bu masrafların kiracının sorumluluğunda olmadığına karar vererek, davanın reddine hükmetti.

Ancak, Yargıtay'ın bozma kararının ardından konu tekrar mahkemeye taşındı ve Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, kiracının, kira ödemesini tam olarak ev sahibine ulaştırmakla sorumlu olduğuna ve havale işlem ücretinin kiracı tarafından karşılanması gerektiğine hükmetti.

Kira artışı eksik yapılırsa ne olur?

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu'nun kararında, banka hesabı üzerinden yapılan kira ödemelerinde kesilen havale ücretinin kiracının sorumluluğunda olduğu ve bu ücretin kesilmesi sonucu ev sahibine eksik ödeme yapılmasının, kiracının tahliye edilmesine sebep olabileceği belirtildi.

Ayrıca, ödemelerin yasal olarak kabul edilebilmesi için tam ve eksiksiz olarak yapılması gerektiği vurgulandı.

Eksik kira tahliye nedeni mi?

Bu emsal karar, banka üzerinden kira ödemesi yaparken havale ücretlerinin kim tarafından karşılanacağı konusunda bir netlik getirirken, aynı zamanda kiracıları bu tür masrafları göz önünde bulundurmaları konusunda uyarıyor.

Kiracıların, ödemelerini yaparken havale ücretlerini de dikkate alarak, kira bedelini eksiksiz olarak ev sahibine ulaştırmaları gerektiğini hatırlatıyor. Bu karar, kiracı-ev sahibi ilişkilerinde yeni bir dönemin başlangıcı olarak değerlendiriliyor ve benzer durumlar için önemli bir referans noktası oluşturuyor.

Kira Hukuku Avukatı İletişim Bilgileri

✅ Avukat Arabulucu İlkay Uyar Kaba

✅ Telefon: 0312 229 25 05 - +90-545-229-2505

✅ Adres: Eti Mahallesi Strazburg Cad. 10/9 Çankaya/Ankara

✅ Mail: [email protected]

✅ Hizmet Alanları: Kira Hukuku, Arabulucu, Uzlaşma, Kira Artırım Davası, Kira Tahliye Davaları, Kira Sözleşmeler, Dilekçeler

Bu haber toplam 706 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara