Kirayı geç yatırma tahliye sebebi mi? Kirasını zamanında ödemeyen kiracı nasıl tahliye edilir – Kira Avukatı

Kirayı geç yatırma tahliye sebebi mi? Kirasını zamanında ödemeyen kiracı nasıl tahliye edilir – Kira Avukatı
Mahkemeler, ev sahibi ve kiracı arasındaki uyuşmazlıklarda emsal karar vermekte. Düzenli kira ödemesi yapmayan kiracılar için icra takibi başlatılmasının ardından yapılan ödemelerin gecikmesi durumunda da tahliye sebebi saydı.

Ev sahibi ve kiracı arasındaki anlaşmazlıklar, mahkemelerde onbinlerce dosyanın birikmesine neden oluyor. Bu uyuşmazlıklara çözüm bulmak amacıyla yargı, yeni kararlar almaya devam ediyor.

Denizli'de bir dükkan sahibi, kiracısının kira ödemelerini düzenli olarak yapmaması üzerine icra takibi başlattı ve mahkeme, emsal bir tahliye kararı verdi.

Mahkemeden Emsal Karar: Kira Ödemesindeki Gecikme Tahliye Sebebi

Dükkan sahibinin başlattığı icra takibinde kiracı, 7 gün içerisinde itiraz etmedi ve 30 günlük süre boyunca herhangi bir ödeme yapmadı. Bunun üzerine, dükkan sahibi tahliye talepli icra takibi başlattı. Kiracı, 30 günü geçtikten sonra ödemelerini gerçekleştirdi ancak sonrasında icra takibine dava açarak itiraz etti.

kira-tahliye-davasi-2024.jpgKirasını zamanında ödemeyen kiracı nasıl tahliye edilir

Yerel mahkeme, kiracının itirazını geçersiz buldu ve tahliye kararını yineledi. Avukat dava süreci hakkında bilgi verirken, "7 gün içerisinde itiraz edilmezse icra takibi kesinleşiyor, 30 gün içerisinde de kiracıya İcra, İflas Kanunu uyarınca kira bedellerini ödemesi hususunda emir gönderildi. 30 günlük sürede ödeme yapılmazsa, mülk sahibinin kiracıyı tahliye etme hakkı doğuyor," dedi.

Süreç, istinaf mahkemesine taşındı. Mahkeme, somut olayda usulüne uygun ödeme emrinin tebliği üzerine kiracı tarafından kira ilişkisine ve kira bedeline açıkça itiraz edilmediğinden, kira ilişkisi ve kira bedelinin kesinleşmiş olduğuna ve kiracının temerrüde düşmesi için noter kanalı ile ihtarname çekilmesinin ya da sözlü bildirimde bulunulmasının gerekmediğine hükmetti.

Kirayı geç yatırma tahliye sebebi mi?

İstinaf mahkemesi, ödeme emrinin tebliği üzerinden 30 günlük süre geçtikten sonra yapılan ödemenin tahliyeye engel teşkil etmediğine ve kira borcunun ödendiğinin dosyaya sunulan delillerle ispat edilemediğine karar verdi. Bu karar, kira ödemelerindeki disiplini sağlamak ve ev sahiplerinin haklarını korumak adına önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Bu karar, ev sahibi ve kiracı ilişkilerinde yeni bir dönemin başlangıcı olarak görülüyor. Kira ödemelerindeki gecikmelerin ciddi sonuçları olduğunu gösteren bu karar, kiracıların ödeme disiplinlerini gözden geçirmeleri için bir uyarı niteliğinde. Özellikle kira ödemelerinde düzenli olmayan kiracılara karşı ev sahiplerine daha fazla hak tanıyan bu karar, benzer durumlar için de emsal teşkil ediyor.

Kira Hukuku Avukatı İletişim Bilgileri

✅ Avukat Arabulucu İlkay Uyar Kaba

✅ Telefon: 0312 229 25 05 - +90-545-229-2505

✅ Adres: Eti Mahallesi Strazburg Cad. 10/9 Çankaya/Ankara

✅ Mail: [email protected]

✅ Hizmet Alanları: Kira Hukuku, Arabulucu, Uzlaşma, Kira Artırım Davası, Kira Tahliye Davaları, Kira Sözleşmeler, Dilekçeler

Bu haber toplam 496 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara