Atla

Kira Sözleşmesinin Uzatılmaması İhtarı


Kira Sözleşmesinin Uzatılmaması İhtarı

Kira Sözleşmesinin Uzatılmaması İhtarı

Kira Sözleşmesinin Uzatılmaması İhtarı

Kira Sözleşmesinin Uzatılmaması İhtarı, ilgili açıklamalara ve yargıtay kararlarına yer verilmiştir. Kira Sözleşmesinin Uzatılmaması İhtarı Avukat ile takip edilmesi meydana çıkacak hukuki anlaşmazlıklar olan, Alacak davası, İcra takibi, icra takibine itiraz, itirazın iptali veya itirazın kaldırılması davalarında ispat, davanın kazanılması ve ilerlemesinde önemlidir.

Çünkü icra takibi, itirazın iptali veya kaldırılması, tahliye davası, dava bakımından hem zaman alan hemde masraflı olan davalardandır. Kira tahliye davası nasıl açılır konusu hakkında ki makaleyi okuyabilirsiniz.  

Kira Sözleşmesinin Uzatılmaması İhtarname Örneği

Kira Sözleşmesinin Uzatılmaması İhtarı yada ihtarnamesi delil niteliği taşıması sebebiyle bu işlemin noterden yapılması gerekmektedir. Konuyla bağlantı olması nedeniyle ihtarname nasıl yazılır konusu hakkında ki makaleyi okuyabilirsiniz.

Her türlü hukuki işlemlere gibi  Kira Sözleşmesinin Uzatılmaması İhtarı, ihtarnamesi, İstekde bulunan, ihtar edilecek diğer tarafın ad ve soyadları ile açık adresleri yazılır.

Daha sonra  İhtarı ve ihbar konusu yazılır, açıklama bölümünde ise konu anlaşılır cümlelerle anlatılır.Tüm yazım işlemleri tamamlandıktan sonra İstemde bulunanın imzasını, Tebliğ şerhini, noterin imza ve mühürünü ve tarihi (Yazı ve rakam ile), kapsar.

Kira Sözleşmesinin Uzatılmaması İhtarname Örneği

İHTAR EDEN                    :

TC KİMLİK NUMARASI    :

ADRES                             :

VEKİLİ                               : AV. İLKAY UYAR KABA

ADRES : İHTAR EDİLEN  :

ADRES                               :

KONU                                 : …/ …/ … tarihinde sona erecek olan kira sözleşmesinin yenilenmeyeceğine/uzatılmayacağına dair ihtarnamedir.

AÇIKLAMALAR               : İhtar Eden Vekili  AV. İLKAY UYAR KABA

Sayın Noter; .................................................tarafımıza verilmesini saygı ile ihtar eden vekili olarak talep ederiz. …/ …/ … İhtar Eden Vekili  AV. İLKAY UYAR KABA

Yargıtay Kararı - Kira Sözleşmesinin Uzatılmaması İhtarı

KİRA SÖZLEŞMESİNE DAYALI KİRACILIĞIN TESPİTİNE DAYALI MUARAZANIN MENİ DAVASI - GÖREVLİ MAHKEME - BİR YILLIK KİRA BEDELİ ESAS ALINARAK GÖREVLİ MAHKEMENİN SAPTANMASI - HÜKMÜN BOZULMASI GEREĞİ

ÖZET: Değerine bakılmaksızın kira sözleşmesine dayanan her türlü tahliye, akdin feshi yahut tespit davaları, bu davalarla birlikte açılmış kira alacağı ve tazminat davaları ve bunlara karşılık olarak açılan davaların Sulh Hukuk Mahkemesi'nin görevi içinde kalacağı belirtilmiştir. Kiracılığın tespiti ve muarazanın men'i davası bunlar arasında sayılmamıştır.

Bu durumda görevli mahkemeyi belirlemede davanın değeri, bu bağlamda bir yıllık kira bedeli esas alınarak saptanmalıdır. Mahkemece işin esası incelenip sonucuna uygun bir karar verilmesi gerekirken, hukuki tanım ve değerlendirmede hataya düşerek görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya aykırı olup bozma nedenidir.Diğer makaleler için Ankara Avukat sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Kira Sözleşmesinin Uzatılmaması İhtarı - Yorum
  MAŞALLAH BOYLU -
  5 Ağustos 2016

  İsteklerinde samimi olmak isteyenler bilgilerini genişletmelidirler.

  Cevapla
 • Kira Sözleşmesinin Uzatılmaması İhtarı - Yorum
  ALTUĞ KARSLI -
  7 Ağustos 2016

  Bizim aşağımızda kişilerin varlığı iddiasında değiliz. Fakat hiçbir hiyerarşik üst te tanımıyoruz.

  Cevapla
 • Kira Sözleşmesinin Uzatılmaması İhtarı - Yorum
  ASLIHAN SALİHOĞLU -
  11 Ağustos 2016

  Kira Sözleşmesinin Uzatılmaması İhtarı Bu dava açmak için bilmeniz gerekenler nelerdir. dava açmak için nasıl bir yol izlenir

  Cevapla
 • Kira Sözleşmesinin Uzatılmaması İhtarı - Yorum
  NECMİ DERİNÖZ -
  2 Eylül 2016

  Kira Sözleşmesinin Uzatılmaması İhtarı Bu duruma karşılık olarak dava açmak istiyorum.

  Cevapla
 • Kira Sözleşmesinin Uzatılmaması İhtarı - Yorum
  YÜKSEL OKYAY -
  15 Eylül 2016

  Kira Sözleşmesinin Uzatılmaması İhtarı Bu davanın sonuçlanması ve süresini merak ediyorum..

  Cevapla
 • Kira Sözleşmesinin Uzatılmaması İhtarı - Yorum
  Dinçol -
  24 Aralık 2016

  Kira Sözleşmesinin Uzatılmaması İhtarı Bu dava Hakkında bazı sorular aklıma takıldı.

  Cevapla
 • Kira Sözleşmesinin Uzatılmaması İhtarı - Yorum
  Aybirgen -
  4 Ocak 2017

  Kira Sözleşmesinin Uzatılmaması İhtarı Size email olarak gönderdiğim davamda zaman aşımı söz konusumudur. teşekkürler....

  Cevapla
Yorum Bırak