Atla

Mazeretsiz İşe Gelmemek İşin Feshi Hakkı


Mazeretsiz İşe Gelmemek İşin Feshi Hakkı

Mazeretsiz İşe Gelmemek İşin Feshi Hakkı

Mazeretsiz İşe Gelmemek İşin Feshi Hakkı

 • Mazeretsiz İşe Gelmemek İşin Feshi Hakkı nı kullanmak, İş akdi mesai saatlerine uymayarak geç gelen ve mazeretsiz işe gelmeyen işçinin kusurlu davranışı mutlaka belgelenmelidir.
 • İşveren veya vekili olayla ilgili olarak işyerindeki işçi, ustabaşı veya diğer personelle olayı açıklayan bir tutanak düzenlemelidir.
 • İşçinin konuyla ilgili mazereti araştırılmalı ve savunması alınmalıdır.
 • Savunma veya işçinin tebellüğden kaçınması halinde bu durum oradaki işçilerle düzenlenecek bir tutanakla tespit edilmelidir.
 • Olayı gören şahitlerin ifadesine başvurulmalıdır. İşe gelmeyen işçinin akıbetinin işverence araştırılması gerekmektedir. Bu nedenle işe gelmeyen personele noter aracılığı ile tebligat yapılmalı ve işe gelmeme nedeni araştırılmalıdır.
 • İşveren hizmet akdinin 25/II (g) maddesine göre feshedildiğini işçiye tebliğ etmelidir.
 • Fesih yetkisinin işverenin olayı öğrendiği tarihten itibaren 6 iş günü içinde (Fiilin vukuundan itibaren bir yılı geçemez.) kullanılması gereklidir.
 • 6 iş günü geçtikten sonra kullanılması halinde veya işçinin hizmet akdinin olayın meydana geldiği tarihten daha önceki bir tarih itibariyle feshedilmesi halinde işçiye kıdem ve ihbar tazminatı ödenmesi Gerekmektedir. Mazeretsiz İşe Gelmemek İşin Feshi Hakkı ortaya çıkar.

Yargıtay Kararı - Mazeretsiz İşe Gelmemek İşin Feshi Hakkı

T.C. YARGITAY 9.Hukuk Dairesi Esas: 2007/22612 Karar: 2008/17906 Karar Tarihi: 27.06.2008

İŞÇİ ALACAKLARI DAVASI - HAKLI BİR SEBEBE DAYANMAKSIZIN ARDI ARDINA İKİ İŞ GÜNÜ İŞE DEVAM ETMEME KOŞULUNUN GERÇEKLEŞMEDİĞİ - HİZMET AKDİNİN İŞVERENCE DEVAMSIZLIK NEDENİYLE FESHİNİN HAKSIZ OLUŞU - İHBAR VE KIDEM TAZMİNATI İSTEKLERİNİN KABULÜ GEREĞİ

ÖZET: Haklı bir sebebe dayanmaksızın ardı ardına iki iş günü işe devam etmeme koşulu somut olayda gerçekleşmemiş olup hizmet akdinin işverence devamsızlık nedeniyle feshi haksızdır. Davacının ihbar ve kıdem tazminatı isteklerinin kabulü gerekir. (4857 S. K. m. 25) (1475 S. K. m. 14)

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Mazeretsiz İşe Gelmemek İşin Feshi Hakkı - Yorum
  EYLEM CANATAN -
  6 Ağustos 2016

  Adalet kutup yıldızı gibi yerinde durur ve geri kalan her şey onun etrafında döner. (Konfüçyus)

  Cevapla
 • Mazeretsiz İşe Gelmemek İşin Feshi Hakkı - Yorum
  GÜLBÜKE BACANLI -
  13 Ağustos 2016

  Mazeretsiz İşe Gelmemek İşin Feshi Hakkı Konuda belirttiğiniz dava hakkındaki makaleyi beğendim.

  Cevapla
Yorum Bırak