Atla

Mirasta Saklı Pay Nasıl Alınır


Mirasta Saklı Pay Nasıl Alınır

Mirasta Saklı Pay Nasıl Alınır

Mirasta Saklı Pay Nasıl Alınır?

Saklı pay miras bırakan kişiye belirli derecede yakınlığı olan kişilerin bırakılan miras üzerinde belirli bir pay ve haklarının olduğu düşüncesiyle başvurdukları yasal süreçteki dava tipidir.

Miras bırakan mal varlığının tamamını istediği kişiye miras olarak bırakabilme özgürlüğüne sahip değildir. Bundan dolayı; kanuni mirasçıların miras üzerinde saklı pay olarak adlandırılan hakları vardır.

Miras bırakan, saklı payları dışında kalan mal varlığı üzerinde dilediği gibi ölüme bağlı tasarrufta bulunabilecektir.

Mirasta Saklı Pay Oranı Nedir Nasıl Hesaplanır

4721 Sayılı Türk Medeni Kanunu MADDE 506- Saklı pay oranları; *Alt soy için yasal miras payının yarısı, *Ana ve babadan her biri için yasal miras payının dörtte biri,

*Kardeşlerden her biri için yasal miras payının sekizde biri, *Sağ kalan eş için, alt soy ile miras payının tamamı,  diğer durumda payının dörtte üçüdür. 

Mirasta Saklı Pay Nasıl Alınır? - Mirasçılar Kimlerdir?

 Saklı pay sahibi mirasçıları; ölen kişinin, anne babası, sağ kalan eşi, çocukları ve torunlarıdır.

Mirasta Saklı Pay Nasıl Hesaplanır

Saklı pay miktarı hesaplanması yapılırken; 4721 Sayılı Türk Medeni Kanunu MADDE 506 da geçen pay oranları dikkate alınır.

Saklı payda; alt soy için yasal miras payının yarısı, anne ve babadan her biri için yasal miras payının dörtte biri, kardeşlerden her biri için yasal miras payının sekizde biri, Sağ kalan eş için yasal miras payının dörtte üçü oranları dikkate alınarak hesaplama yapılır.

saklı pay tenkis davası nasıl açılır
Mirasta Saklı Pay Zaman Aşım Süresi Nedir

Mirasta saklı pay zaman aşımı süresi ne kadardır: Mirasta saklı payda öngörülen zaman aşımı 10 yıldır.

10 yıl boyunca yasal haklarınızın temininizi talep etmemeniz ve bir işlem başlat mamanız zaman aşımı nedeniyle dava düşecektir.  

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Mirasta Saklı Pay Nasıl Alınır - Yorum
  ÜNALCAN KOÇOĞLU -
  16 Ağustos 2016

  Mirasta Saklı Pay Nasıl Alınır Bu dava için gerekli belgeler nelerdir..

  Cevapla
 • Mirasta Saklı Pay Nasıl Alınır - Yorum
  MAKBULE YORULMAZ -
  19 Ağustos 2016

  Mirasta Saklı Pay Nasıl Alınır dava açarken izlenecek yol, dava açma masrafı nedir.

  Cevapla
Yorum Bırak