Atla

Mirasta Saklı Pay Nasıl Alınır


Mirasta Saklı Pay Nasıl Alınır

Mirasta Saklı Pay Nasıl Alınır

Mirasta Saklı Pay Nasıl Alınır?

Saklı pay miras bırakan kişiye belirli derecede yakınlığı olan kişilerin bırakılan miras üzerinde belirli bir pay ve haklarının olduğu düşüncesiyle başvurdukları yasal süreçteki dava tipidir. Miras bırakan mal varlığının tamamını istediği kişiye miras olarak bırakabilme özgürlüğüne sahip değildir. Bundan dolayı; kanuni mirasçıların miras üzerinde saklı pay olarak adlandırılan hakları vardır. Miras bırakan, saklı payları dışında kalan mal varlığı üzerinde dilediği gibi ölüme bağlı tasarrufta bulunabilecektir.

4721 Sayılı Türk Medeni Kanunu MADDE 506- Saklı pay oranları

*Alt soy için yasal miras payının yarısı,

*Ana ve babadan her biri için yasal miras payının dörtte biri,

*Kardeşlerden her biri için yasal miras payının sekizde biri,

*Sağ kalan eş için, alt soy ile miras payının tamamı,  diğer durumda payının dörtte üçüdür. Mirasta saklı pay oranları 2014 yılında da bu şekildedir.

Mirasta Saklı Pay Nasıl Alınır? - Mirasçılar Kimlerdir?

SAKLI PAY SAHİBİ MİRASÇILAR KİMLERDİR? :  Saklı pay sahibi mirasçıları; ölen kişinin, anne babası, sağ kalan eşi, çocukları ve torunlarıdır.

MİRASTA SAKLI PAY NASIL HESAPLANIR? : Saklı pay miktarı hesaplanması yapılırken; 4721 Sayılı Türk Medeni Kanunu MADDE 506 da geçen pay oranları dikkate alınır. Saklı payda; alt soy için yasal miras payının yarısı, anne ve babadan her biri için yasal miras payının dörtte biri, kardeşlerden her biri için yasal miras payının sekizde biri, Sağ kalan eş için yasal miras payının dörtte üçü oranları dikkate alınarak hesaplama yapılır.

MİRASTA SAKLI PAY ZAMAN AŞIMI SÜRESİ? : Mirasta saklı pay zaman aşımı süresi ne kadardır: Mirasta saklı payda öngörülen zaman aşımı 10 yıldır. 10 yıl boyunca yasal haklarınızın temininizi talep etmemeniz ve bir işlem başlat mamanız zaman aşımı nedeniyle dava düşecektir.  

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba
Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • ÜNALCAN KOÇOĞLU -
  16 Ağustos 2016

  Mirasta Saklı Pay Nasıl Alınır Bu dava için gerekli belgeler nelerdir..

  Cevapla
 • MAKBULE YORULMAZ -
  19 Ağustos 2016

  Mirasta Saklı Pay Nasıl Alınır dava açarken izlenecek yol, dava açma masrafı nedir.

  Cevapla
Yorum Bırak