Atla

Nafaka Ve Tazminat Davaları


Nafaka Ve Tazminat Davaları

Nafaka Ve Tazminat Davaları

Nafaka Ve Tazminat Davaları

Boşanmanın sonuçları arasında yer alan nafaka ve tazminatlar Türk Medeni Kanunu'nun 174. Maddesinde düzenlenmiştir.

Nafaka ve tazminatlar kendi aralarında türlere ayrılırlar ve bir boşanma davasında her türü uygulanabildiği gibi, talebe bağlı olarak bazı türleri uygulanmayabilir.

Nafakalar Davaları

Nafakalar Tedbir nafakası, İştirak nafakası ve yoksulluk nafakası olmak üzere üç ayrı türde uygulanır. Bunların dışında da nafakalar bulunmakla beraber, boşanma davaları süreci veya sonunda uygulamazlar.

 • Tedbir Nafakası

Tedbir nafakası boşanma davası öncesinde veya dava açılarak talep edilebildiği gibi, boşanma davası sırasında da yine talebe bağlı olarak hakim tarafından eşlerden birine bağlanabilir.

Türk Medeni Kanununun 163. Maddesinde düzenlenen bu nafaka türü, dava süreci devam ederken eşlerin ve varsa müşterek çocukların yaşamlarını idame ettirebilmeleri ve iaşelerini karşılayabilmesi amacıyla bağlanır.

Bu aşamada kanunda eşler arasında cinsiyet ayrımı yapılmaz. Tedbir nafakası dava süresince eşlerden birinin maddi durumu göz önüne alınarak Hakim tarafından hükmedilir ve kusurluluk oranı ya da davayı hangi tarafın açtığı gibi konulara bağlı değildir. Tedbir nafakası boşanma davasının sonuçlanmasıyla birlikte hükmünü kaybeder.

 • İştirak Nafakası

İştirak nafakası boşanma davasının sonuçlanmasıyla birlikte, müşterek çocuk veya çocukların vasiliği hangi eşe verildiyse, o kişiye bağlanan nafaka türüdür.

Çocukların menfaatlerini en üst düzeyde gözetme sorumluluğu bulunan hakim tarafından hükmedilen bu nafaka türü, çocukların bakım ve eğitim giderlerini karşılayabilmesi amacıyla ödenir. Çocuk veya çocuklar 18 yaşını doldurana kadar süren bu nafaka türü, boşanma davasının sonuçlanmasıyla birlikte başlar.

 • Yoksulluk nafakası

Yoksulluk nafakası eşlerden birinin boşanma nedeniyle yoksulluğa düşmesine bağlı olarak diğer eş tarafından ödenmesi şeklinde işleyen bir nafaka türüdür.

Boşanma davasının başında talep edilmesi halinde Hakim tarafından belirlenir ve. Davanın sonuçlanmasıyla birlikte ödenmeye başlar. Yoksulluk durumu devam eden eşe, bu durumu devam ettiği sürece ödenmesi gereken yoksulluk nafakası, boşanma davasından ayrı olarak, boşandıktan sonrada açılacak bir dava ile de bağlanabilir.

Tazminatlar Davaları

Tazminatlar kusurluluk oranına göre ve talep edilmesi Hakim tarafından belirlenirler. Maddi tazminat ve manevi tazminat olmak üzere İki tür tazminat vardır ve bu tazminatlar Türk Medeni Kanunu'nun 174. Maddesinin 1 ve 2. Fıkralarında düzenlenmiştir.

 • Maddi Tazminat

Maddi tazminat eşlerden birinin, boşanma nedeniyle var olan ve gelecekte beklenen menfaatlerin kaybedilmesi nedeniyle talep edilebilir. Buna paralel olarak tazminat talep edilen eşin ekonomik durumu, tazminat miktarının belirlenmesinde en önemli etkendir.

Talep edilen tazminat miktarı her ne olursa olsun, tazminatı ödemesi gereken eşin ekonomik gücü göz önünde tutularak belirlenir.  Maddi tazminatın verilebilmesi için, talep eden eşin boşanmaya sebep olan konularda daha az kusurlu olması şartı vardır.

 • Manevi Tazminat

Eşlerden birinin boşanma davası sırasında ve boşanmaya neden olan olaylar sırasında yaşadığı elem ve keder gibi manevi sorunlar nedeniyle ve yanı sıra kişilik haklarına yapılan saldırılar nedeniyle talep edebildiği tazminat türüdür. Talep edilmesi halinde hakim tarafından talep eden kişinin kusurluluk oranının diğerinden daha az olması şartına bağlı olarak belirlenebilir.

Yargıtay Kararı - Nafaka Ve Tazminat Davaları

T.C. YARGITAY 2.Hukuk Dairesi Esas:  2013/23078 Karar: 2014/6235 Karar Tarihi: 19.03.2014

TAZMİNAT VE NAFAKA DAVASINAFAKA TALEBİNİN ÇOCUK İÇİN TALEP EDİLENİN ÜSTÜNDE KALAN BÖLÜMÜNÜN BOŞANMADAN SONRA YOKSULLUK NAFAKASI NİTELİĞİNDE OLDUĞU. DAVACININ BU TALEBİ HAKKINDA  HÜKÜM KURULMASI GEREĞİ

ÖZET: Dava dilekçesinde çocuk için 150 TL. nafakaya hükmedilmesini istediğine göre, sonradan verilen 3.2.2012 tarihli dilekçede yer alan nafaka talebinin çocuk için talep edilenin üstünde kalan bölümünün boşanmadan sonra yoksulluk nafakası niteliğinde olduğu kabul edilmelidir. Bu bakımdan davacının yoksulluk nafakası talebi mevcuttur.

Öyleyse davacının bu talebi hakkında bir hüküm kurulması gerekirken, bu hususun nazara alınmaması da doğru bulunmamıştır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Nafaka Ve Tazminat Davaları - Yorum
  BELGİN ÜRETENER -
  6 Ağustos 2016

  Doğruluk her yerde birdir; yönetenin işine gelendir.

  Cevapla
 • Nafaka Ve Tazminat Davaları - Yorum
  ERDAL TOKATLIOĞLU -
  21 Ağustos 2016

  Nafaka Ve Tazminat Davaları Konuyla ilgili bilgi verirseniz ona göre bir yol izlemek isterim teşekkür ederim iyi çalışmalar.

  Cevapla
 • Nafaka Ve Tazminat Davaları - Yorum
  Bedia -
  9 Aralık 2016

  Nafaka Ve Tazminat Davaları Merhabalar. Garip bir durumumuz var size danışmak istiyorum.

  Cevapla
Yorum Bırak