Atla

Taşınmazın Geç Tesliminden Kaynaklı Kira Tazminatı


Taşınmazın Geç Tesliminden Kaynaklı Kira Tazminatı

Taşınmazın Geç Tesliminden Kaynaklı Kira Tazminatı

Taşınmazın Geç Tesliminden Kaynaklı Kira Tazminatı 

Artan maket ev satışları ile birçok ilde yaşanan zamanından teslim edilmeyen evlere yada taşınmazlar için hukuk mahkemelerinde mağduriyetin giderilmesine yönelik karar ve yasalar bulunmaktadır.

Bu yasaların başında ise kişi daha önce almış olduğu taşınmazın zamanında teslim edilmemesi gerekçesi ile yapıyı yapan müteahhit yada sorumlulara  dava açabilmektedir.

 

Ayrıca yine sözleşmede taşınmazın kira bedeli belirlenmemiş ise yine kişi kira tespit davası ile kirasını tespit ederek hakkını alabilmektedir. Bu nedenle inşaat halindeki satılan taşınmazların geç tesliminden dolayı inşaat firmaları ve inşaatı yapan müttehit sadece kira kaybı değil yüksek tazminat davaları ile karşı karşıya kalabilmekteler. 

 

Taşınmazın Geç Tesliminden Kaynaklı Kira Tazminatı İhtarname Gönderilmesi

Geç teslimden kaynaklı kira kaybı ve tazminat talebi zorunluluk olmasa dahi, kişi taşınmazın zamanında teslim edilmemesi neticesinde bir ihtarname göndermek suretiyle kira bedeli istediğini belirtmelidir. Bu ihtarnamenin noter aracılığı ile yapılması ve ilerde oluşacak çekişme nedeniyle ispat açısından saklanmalıdır.

Bir önemli husus ta noter aracılığı ile gönderilen ihtarnamenin tebliğ şerhinin alınması, ihtarnamenin teslim edilip edilmediğinin bilinmesi açısından önemlidir. Eğer ki firma bu durumu önemsemez ise bu durumda yapılması gereken işlemleri uygulaması gerekmektedir.

 

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak