Atla

Türkiyede Boşanma Tanıma Ve Tenfiz Davası


Türkiyede Boşanma Tanıma Ve Tenfiz Davası

Türkiyede Boşanma Tanıma Ve Tenfiz Davası

Türkiyede Boşanma Tanıma Ve Tenfiz Davası

Yurtdışında Boşananlar İçin Türkiye’de Tanıma ve Tenfiz Davası Hakkında Merak Edilen Sorular

Yurtdışında boşanma davasını gerçekleştiren çiftlerin Türk hukuk sistemi içerisinde de boşanmış sayılmaları için boşanma davası gerçekleştirmek yerine yurt dışında gerçekleşen boşanma davasının Türkiye’ce de tanınması için açılan davaya tanıma ve tenfiz davası denilmekteydi. Tanıma ve tenfiz davası ile ilgili genel anlamda şu sorularla beraber bakabiliriz.

Tanıma Ve Tenfiz Davası Açabilmek İçin Hangi Ülkelerde Boşanma Davası Gerçekleştirmek Gerekir? Her Ülkedeki Boşanma Davası İçin Tanıma Ve Tenfiz Davası Açılabilir Mi?

Her ülkede gerçekleşen boşanma davası Türk hukuk sistemi içerisinde geçerli olmamaktadır. Belli başlı ülkeler vardır.

Bu ülkeler dışında başka ülkede gerçekleştirilen boşanma davası için tanıma ve tenfiz davası açılamamaktadır. Kanımca çiftler Türk hukuk sistemi içerisinde yeniden boşanma davası gerçekleştirmelidirler.

Bu ülkeler tarafların karşılıklı veya toplu olarak gerçekleştirmiş olduğu uluslar arası antlaşmalarla belirlenmektedir.

Tanıma ve tenfiz davasının açılabilmesi için bir mahkeme kararının olması gerekmektedir. Özellikle bazı ülkelerde boşanma belediyeler tarafından da gerçekleştirildiği için bu gibi ülkelerde gerçekleştirilen boşanmalar için tanıma ve tenfiz davası açılamamaktadır.

Tanıma Ve Tenfiz Davası İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Tanıma ve tenfiz davası için gerekli olan belgeler ilgili kanunun ilgili maddesinde hüküm altına alınmıştır. Bu belgeler şunlardır:

*Tarafların pasaport ve kimliklerinin fotokopileri

*Yurtdışında gerçekleşmiş olan boşanma davasının aslı. Yukarıda da izah etmiştik bazı ülkelerde çiftleri boşama yetkisi belediyelere de verilmektedir. Böyle ülkelerde gerçekleştirilen boşanma için tanıma ve tenfiz davası açılamamaktadır.

*Yurtdışında gerçekleşmiş olan boşanma davasının kararının kesinleştiğine dair şerh ya da apostil şerhi.

*Yurtdışında gerçekleşen boşanma davasının kararının yeminli bir tercüman tarafından noter onaylı şeklindeki Türkçe tercümesi

*Taraflar avukat tutmuşlar ise avukata verilmiş olan vekâlet.

Tanıma Ve Tenfiz Davasında Avukatın Önemi Nedir?

Türk hukuk sistemi içerisinde taraf olunan bir davayı takip etmek için bir avukata vekâlet verilmesini kanun koyucu zorunlu tutmamıştır elbette. Fakat genel mahiyette baktığımızda şu hususlar açısından avukat davayı takip etme de oldukça faydalı olabilmektedir.

Öncelikle tarafların yurtdışında yaşıyor olma ihtimallerini göz önünde tutarak davayı takip etme hususuna baktığımızda yurtdışında yaşıyor olan tarafların her dava günü davaya gelmeleri icap edecektir.

Davaya gelip gitme gibi yol masrafları davanın 3 aydan fazla sürdüğünü 3-4 yıla yayıldığını düşünerek baktığımızda oldukça masraflı bir iştir. Bu nedenle tarafların bir avukata vekâlet vermeleri daha mantıklı ve ekonomik olacaktır.

Ayrıca hukuk eğitimi almış olan avukat deneyimleri ile birlikte davayı daha iyi şekilde kontrol edecek ve vekili olduğu tarafın hak kaybına uğramasını engelleyecektir. Ayrıca dava sürecini de rahatlıkla hızlandıracaktır.

Tanıma Ve Tenfiz Davası Ücreti Ne Kadardır?

Bir davanın açılabilmesi için ödenen ücrete dava harcı denmektedir. Dava harcının ne kadar olacağı davadan davaya değişmekle beraber gerekli kanun ve yönetmelikte ifade edilmektedir.

Ayrıca davayı açacak olan taraf bir avukata da vekâlet vereceğini düşündüğümüzde bu durumda avukatın vekâlet ücreti de avukattan avukata değişmektedir.

Bu nedenle bu husus hakkında genel bir bilgi verilemeyecektir. Baroların kendilerine göre belirledikleri ücretler her ne kadar olsa da vekâlet ücreti avukattan avukata değişiklik göstermektedir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak