Atla

Vasiyetnamenin İptal Davası Kime Karşı Açılır


Vasiyetnamenin İptal Davası Kime Karşı Açılır

Vasiyetnamenin İptal Davası Kime Karşı Açılır

Vasiyetnamenin İptal Davası Kime Karşı Açılır

Vasiyetnamenin iptal davasını, vasiyetnamenin iptal edilmesinde menfaati ve faydası bulunan mirasçısı veya vasiyet alacaklısı tarafından açılabilir. Bu bağlamda kanuni mirasçılar ile atanmış mirasçılar arasında bir ayrım yoktur. Vasiyet iptal davası açabilmek için kanuni mirasçıların saklı pay sahibi olmaları da gerekmez. Menfaatleri zedelenen mirasçılar birden fazla ise, birlikte de dava açabilirler ayrı ayrıda dava açabilirler.

Vasiyetnamenin iptal davasında davalı taraf ise, iptali istenen vasiyetnameden yararlananlardır. Vasiyetnameyle mirastan feragat veya çıkartılan kanuni mirasçı için vasiyetnameden faydalanan diğer kanuni mirasçılar, atanmış mirasçılar, belirli mal vasiyeti alacaklısı, vakfın yetkili organı veya mükellefiyet lehtarı şeklinde ortaya çıkabilir.

Vasiyetnamenin İptal Davasında Görevli Mahkeme

Vasiyetname iptal davasında yetkili mahkeme, miras bırakanın son yerleşim yeri olan ikametgahının mahkemesidir. Vasiyetnamenin İptal davasında görevli mahkeme Asliye Hukuk mahkemesidir.

Vasiyetname İptal Davasında İspat Sorumluluğu

Vasiyetnamenin iptalinde menfaati olanların, vasiyetin iptalini gerektiren bir sebebin varlığını ispatlamak zorundadır. İspat yükü davacıdadır. Ancak davalı taraf ileri sürülen sebebin var olmadığını iddia edip ispatlayabileceği gibi, dava zaman aşımına uğradığını ispatlamak suretiyle de davayı reddedebilir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak