Atla

Yaralamalı Trafik Kazası Tazminatı


Yaralamalı Trafik Kazası Tazminatı

Yaralamalı Trafik Kazası Tazminatı

Yaralamalı Trafik Kazası Tazminatı

Yol, sürücü, yaya veya hava gibi çok farklı etmenlerin bir uyum yakalayamaması sonrasında trafik kazaları çok kolay bir şekilde gerçekleşebiliyor. Bu trafik kazalarının pek çoğu sadece maddi hasarlı olarak araçların yaşadığı değer kayıpları ile atlatılmış olsa da kimi zaman kazaya karışan kişilerin yaralanmaları ve hayatını kaybetmeleri ile sonuçlanan kazalarla da karşılaşılmaktadır.

 

yaralamalı trafik kazası tazminat hesabı

Bu tür kazalar söz konusu olduğu takdirde kazalara karışan kişiler veya onların yakınları için tazminat elde etme hakkı hukuki açıdan doğar. Eğer kişiler trafik kazasından yaralı olarak kurtulmuşlarsa bu durumda tazminat bedellerini kendilerinin talep etmesi mümkün oluyor.

Tazminatın belirlenmesinde esas alınan kanun ise Türk Borçlar Kanunu olmaktadır.
 

Yaralamalı Kazalarda Tazminat Miktarı Nasıl Belirlenir

Trafik kazası sonrasında yaralı olarak kazadan kurtulmuş olan kişiler karşı taraftan tazminat talep ettikleri takdirde Türk Borçlar Kanunu içinde yer alan bedensel zararlar bölümünde belirtilmiş olan kurallar çerçevesinde tazminat miktarlarının hesaplanması yapılır.

Burada belirtilen esaslar doğrultusunda tazminata etki eden ilk kalem yaralanan kişinin tedavi masrafları olmaktadır.

Bu tedavi süreçlerinde ise yaralının kaza sonrası kaldığı hastane masrafları başta olmak üzere eğer kişi daha sonra fiziki tedavi gibi uzun süreli bir tedavi görecekse bunun tazminata eklenmesi gerekir.

Yaralı olarak trafik kazasından sonra hastanede bir süre yatan ya da evde olmasına rağmen çalıştığı işine devam edemeyen kişilerin bu anlamda yaşadığı maddi kayıpların önlenmesi adına da kazanç kaybı adı altında tazminata bedeller eklenebilmektedir.

yaralamalı trafik kazalarında ceza tazminat

Bununla birlikte yaralı olarak kazadan çıkmasına rağmen eskisi kadar verimli bir şekilde çalışamayan kişilerin de tazminat talep etmesi mümkün olabiliyor. Burada tazminat miktarını etkileyen şeyler ise kişinin yaşı, işinin zorluğu ve ortaya koyduğu çalışma performansı gibi etkenler oluyor.

Son olarak tazminat miktarlarının belirlenmesinde yaralı olarak kazadan çıkan kişinin bu kaza etkisi ile gelecekte kaybedeceği ekonomik rakamların da tazminata eklenmesi sağlanabilir. Örneğin; eğer bir öğrenci kazadan yaralı olarak çıkmışsa okuluna devam edemese dahi sahip olduğu bursların tazminat olarak kendisine ödenmesine karar verilebilir.

Yaralamalı Kazalarda Manevi Tazminat

Kazalardan yaralı olarak çıkan kişilerin yaşadığı kayıplar sadece maddi anlamda değil aynı zamanda manevi anlamda da ortaya çıkabilmektedir. Türk Borçlar Kanunu'nun 56. maddesinde belirtilmiş olan esaslara göre manevi tazminat talep edilmesi de mümkün olmaktadır.

Bu tazminatın hesaplanmasında kişilerin yaşadığı psikolojik yıkımlar, yaralı oldukları süre içindeki üzücü ve acı olaylar göz önüne alınarak bir bedel belirlenir.

Yaralamalı Trafik Kazası Tazminatı Nelerdir

Yaralamalı Trafik Kazası Tazminatı olarak şu maddeler istenir, Tedavi giderleri. Kazançtan dolayı oluşan kayıp, Çalışma gücünün azalmasından ya da yitirilmesinden doğan kayıplar, Ekonomik diğer kayıplar olarak (6098 S. K. m. 54) olarak sıralayabiliriz.      

Yaralamalı Trafik Kazası Tazminatı makalesini okudunuz.

Tazminat Hesaplama Araçları

İş Kazası ve Trafik Kazası Tazminatı Hesaplama


Aşağıdaki bilgileri doldurduktan sonra "Hesapla" butonuna basınız. Verileriniz alanında uzman personellerimiz tarafından değerlendirilecek ve size 24 Saat içerisinde dönüş yapılacaktır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Yaralamalı Trafik Kazası Tazminatı - Yorum
  ÖYKÜ OLGUNTÜRK -
  4 Kasım 2016

  Ankara çankaya da geçirdiğim kazada yaralandım. Kusur tamamen karşı taraf da. kazada Benimde kolum ve sağ bacağımda platin bulunmaktadır. Yaralamalı trafik kazası nedeniyle tazminat davası açmak istiyorum. Bu davamı avukat olarak üstlenebilirmisiniz.

  Cevapla
   - Yorum
  ilkayuyarkaba -
  4 Kasım 2016

  Merhabalar Öncelikle geçmiş olsun, trafik kazası nedeniyle kol ve bacağınızda platin olması sebebiyle mutlaka iş göremezlik raporu çıkacaktır. Bu rapor ile bu davada mutlaka tarafınıza tazminat çıkar. Ankara barosuna kayıtlı avukat meslektaşlarımızdan bu konuda destek alabilirsiniz.

  Cevapla
 • Yaralamalı Trafik Kazası Tazminatı - Yorum
  Bedriye -
  29 Kasım 2016

  Yaralamalı Trafik Kazası Tazminatı Acaba bu davayı avukatsız takip edebilirmiyim? Davanın dilekçe örneğini bulabilirmiyim..

  Cevapla
 • Yaralamalı Trafik Kazası Tazminatı - Yorum
  Kızıltuğ -
  16 Aralık 2016

  Yaralamalı Trafik Kazası Tazminatı Konuda belirttiğiniz dava hakkındaki makaleyi beğendim.

  Cevapla
Yorum Bırak