Aile İçi Şiddetin Nedenleri

Aile İçi Şiddetin Nedenleri
Aile İçi Şiddetin Nedenleri | Columbia Üniversitesi'nden ve New York Psikiyatri Enstitüsü'den araştırmacılar 540 çocuğu 1975'ten itibaren 20 yıl boyunca gözlemledi. Araştırmacılar 1983'te, 1985'ten 1986'ya kadar ve 1991'den 1993'e kadar olan zaman dilimlerinde çocuklarla ve anneleriyle görüştü. 1999'da da çocuklara ve annelerine yaşamlarındaki değişiklikler...
Aile İçi Şiddetin Nedenleri Hakkında Makele Girişi; Columbia Üniversitesi'nden ve New York Psikiyatri Enstitüsü'den araştırmacılar 540 çocuğu 1975'ten itibaren 20 yıl boyunca gözlemledi. Araştırmacılar 1983'te, 1985'ten 1986'ya kadar ve 1991'den 1993'e kadar olan zaman dilimlerinde çocuklarla ve anneleriyle görüştü. 1999'da da çocuklara ve annelerine yaşamlarındaki değişiklikler, İş geçmişleri, saldırgan davranışlar, ilişkilerinin geçmişi ve varsa şiddet içeren ilişkileriyle ilgili birer anket gönderildi. Aile Hukuku *Araştırmacılar, bir genç şiddet uygulamaya başladığında, onu bu huyundan vazgeçirmenin çok zor olduğunu söylüyor. Bu yüzden, şiddeti önleme programları çocuklar büyümeden uygulanmalı. Araştırmacılara göre, çocuklardaki davranış bozukluklarının  giderilmesi de şiddet kullanan yetişkinler haline gelmelerini önleyebilir. *Danışmanlık ve Klinik Psikoloji Gazetesinde yayınlanan araştırmaya göre, bir çocuk annesinden veya babasından dayak yerse şiddetin yetişkinler tarafından sorunları çözmek için kullanılan bir yöntem olduğunu düşünmeye başlıyor. Hem evde şiddete maruz kalmış kadınlar hem de erkekler ileride eşlerine kötü davranma eğilimindeler. *Araştırmayı yöneten psikolog Miriam Ehrensaft şiddet içeren davranış kalıpları yerleşince bunları yok etmek çok zor olduğu için ailelerin çocuklar küçükken yardım almaları gerektiğini söyledi. *Ehrensaft, "Çocuklar büyümeden ailelere yardım edilirse, çocuklara gereğinden fazla ceza vermeleri önlenebilir ve gençlerin ileride sağlıklı duygusal ilişkiler kurması sağlanabilir" dedi. Ehrensaft "Annelerin verdiği ceza öfkenin fiziksel dışa vurumu olarak algılanabilir." diye ekledi. *Londra Psikiyatri Enstitüsü'nden Profesör Terrie Moffitt de İngiltere ve Yeni Zelanda'da yaptığı araştırmalarda benzer sonuçlara ulaştı. *Moffitt, "Şiddet kullanan eşleri şimdi tedavi etmeye çalışıyoruz fakat pek başarılı olamıyoruz. Ayrıca aile bireylerine zaten yeterince zarar vermiş oluyorlar. Saldırgan çocukları tedavi ederek ileride eşlerini döven yetişkinler olmalarını önlemeyi amaçlıyoruz." dedi. Profesör "Araştırmada, genç kızların da şiddet içeren ilişkiler kurdukları ortaya çıktı" dedi. * "Kadın hakları savunucuları buna karşı çıkacak çünkü hep kadınların mağdur olduğunu düşünüyorlar. Fakat aile içi şiddeti önlemek için saldırgan genç kızlarla da çalışmalıyız"

Çocuğu Yıkıyor...

Aile İçi Şiddetin Nedenleri, Ailenin kutsal bir kurum olduğuna dikkat çeken Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. İlhami Fındıkçı, kavgalı bir ortamda yetişen çocuğun psikolojik olarak yıkıldığını söyledi. Eroğlu Şirketler Grubu'nun çalışanlarına yönelik Radisson Sas Otel'de düzenlenen "Ailede İletişim ve Etkileşim" konulu sohbete katılan Fındıkçı, aile içinde mutluluk reçetesinde yer alacak ilaçların sadece sevgi, dürüstlük, saygı ve hoşgörü olduğunu belirtti. Dr. Fındıkçı, erkeklerin eşlerinden güven, kabul, taktir, beğenilme, onay, haklı görme, sevgi-saygı beklemesine karşılık; kadınların ise eşlerinden şefkat, anlayış, saygı, bağlılık, haklı görme şeklinde yaklaşımda bulunmasını beklediğini söyledi. Huzurlu bir ailenin huzurlu bir toplumun tabanını oluşturacağını kaydeden Dr. Fındıkçı , sevgi ile yetişen bir çocuğun ömür boyu insanları seveceğini söyledi.

Aile İçi Şiddet Suça İtiyor...

Aile İçi Şiddetin Nedenleri, Karadeniz Teknik Üniversitesi Fatih Eğitim Fakültesi Öğretim Görevlisi Adem Solak, aile içi şiddet ve okullardaki keyfi otoriter anlayış ve uygulamaların, çocukları suça iten çok önemli faktörler olduğunu söyledi. Şiddetin ve çocuk suçlarının hızla arttığına dikkati çeken Solak, problemin çözümü için özellikle okul ve aile yakınlaşmasının sağlanması gerektiğini vurguladı. Rehberlik hizmetlerinin hem anlayış hem de uygulama olarak baştan aşağı ihtiyaçlara cevap verebilecek şekilde çağdaş düzeyde yapılandırılması gerektiğine işaret eden Solak, suça karışan çocuklarla ilgili olarak Adalet, İçişleri, Milli Eğitim ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlıkları destekli ortak çalışma birimlerinin her ilde oluşturulması gerektiğini belirtti. Solak, "Bu birimlerin işleyişinde Adalet Bakanlığının her ilde bulunan Denetimli Serbestlik Şube Müdürlükleri, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı rehberlik merkezleri ve o illerdeki eğitime katkı veren sivil kuruluşlar aktif olarak yer almalıdır" diye konuştu.

Sevmek Yerine Dövüyoruz...

Aile İçi Şiddetin Nedenleri,  Başbakanlık Aile Araştırma Kurumunun yaptığı araştırma, gelir düzeyi ne olursa olsun ailelerin yüzde 44.1'inin çocuğunu dövdüğünü ortaya koydu. 2 bin 578 hane üzerinde yapılan araştırmaya göre ailelerin yüzde 69'u çocuk eğitiminde ‘‘utandırma ve azarlama', yüzde 42'si ‘‘cezalandırma ve yoksun bırakma yüzde 40'ı ise ‘‘korkutma' yöntemini kullanıyor. Araştırmanın sonuçları ailelerin hemen tamamının çocukların eğitiminde ilk başvurdukları yöntemin ‘‘açıklama ve izah etme' olduğunu göstermesine rağmen, bu yöntem sürdürülebilir bir yöntem durumunda değil. Çünkü ebeveynler hem sabır, hem eğitim, hem de belli gelişmişlikteki bir kişilik düzeyini gerekli kılan bu yöntemden, çabuk ümit kesiyor ve şiddet içeren diğer bazı yöntemlere baş vuruyorlar. Gelir düzeyi ne olursa olsun ailelerin yüzde 44.1'i çocuğunu dövüyor.

Bu haber toplam 420 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara