Aile Mahkemesi Ankara

Aile Mahkemesi Ankara
Aile Mahkemesi Ankara | AİLE MAHKEMELERİNİN Kanunla getirilen en önemli değişiklik hakimin tarafları sulha teşvik etmesidir. Hakim öncelikle davanın esasını incelemeden önce, sorunları incelenmesi ile tarafların uzlaşma yada arabuluculuk sistemine yönelendirmek suretiyle çözüm sağlamaya çalışır. Bu mümkün olmadığı takdirde yargılamaya devam olunur...
Aile Mahkemesi Ankara; Ankara’da Aile Mahkemeleri  Ankara’nın farklı ilçe ve semtlerinde bulunmaktadır. Aile mahkemeleri Türkiye’nin her ilinde ve merkez nüfusu yüz bin üzerinde olan her ilçede bulunmaktadır. Tek hakimli ve asliye mahkemesi derecesinde olan Aile Mahkemeleri Ankara’da da bulunmaktadır. Aile mahkemesi Ankara ilinde:
 • Ankara Batı Adliye Sarayı – Ankar/Etismesgut
 • Ankara Adalet Sarayı – Sıhhıye/Altındağ/Ankara
 • Ankara Adliyesi Dışkapı Ek Hizmet Binası – Adliye Sarayı/ Altındağ /Ankara
Aile Mahkemesi, hızlı ve etkili önlemler sayesinde ailelerin, çocuğun ve engelli vatandaşların korunmasını sağlar. Aile hukuku kaynaklı olarak meydana gelen dava ve eylemlerden görevli olan özel mahkemelerden biridir. Aile Mahkemesi Ankara:
 • Boşanma,
 • Nafaka davaları,
 • Boşanma ve mal paylaşımı,
 • Çocuk velayet davaları,

Aile Mahkemesi Ankara

Kadına şiddet davaları gibi alanlarda görev almaktadır. Türkiye kapsamında genel görevli olan mahkemeler ise Asliye Hukuk Mahkemesi ve Sulh Hukuk Mahkemesi olarak belirlenmiştir. Ancak Aile Mahkemeleri, bu iki dava türlerinden ayrı olarak tüketici mahkemesi, iş mahkemesi gibi özel dava türünde yer almaktadır.

Aile Mahkemesi Ankara Ve Görevleri Nelerdir?

Aile Mahkemesi kararları birçok farklı konu ile ilgili olabilir. Aile Mahkemesi tarafından değerlendirilen dava işleri 4748 sayılı olan kanunun 4 ve 6. Maddelerine göre belirlenmiştir. Bunun yanı sıra Aile Mahkemeleri, 6284 sayılı olan ‘’Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’’ maddelerine göre sınırlandırılmıştır. Genel olarak Aile Mahkemesi görevleri ise:
 • Şiddete maruz kalan kadın ve çocuklar,
 • Boşanma davaları,
 • Evlilik iptali,
 • Boşanma davası sebebiyle açılan maddi ve manevi davalar,
 • Boşanmış olan kadının eşinin soyadını kullanmaya izin davası,
 • Çocuk velayetleri,
 • Aile mallarının korunması,
 • Evlat edinme,
 • Babalık davaları vb.

Yargılama Sistemi Aile Mahkemesi Ankara

Aile Mahkemesi yargılama usulü özellikle 4748 sayılı kanuna göre aile mahkemesi kapsamında meydana gelen uyuşmazlıklarının çeşidine göre ilk olarak Sulh daveti yapılmaktadır. Ancak Sulhun sağlanamadığı durumlarda yargı devam eder. Aile mahkemeleri hakimleri evli ve çocuk sahibi olan, en az 30 yaşındaki hakimlerdir. Bu alanda lisansüstü eğitim almış olan ya da uzmanlığı aile mahkemesi olan hekimler tarafından dava sürdürülür. Aile Mahkemesi Ankara | AİLE MAHKEMELERİNİN Kanunla getirilen en önemli değişiklik hakimin tarafları sulha teşvik etmesidir. Hakim öncelikle davanın esasını incelemeden önce,  sorunları incelenmesi ile tarafların uzlaşma yada arabuluculuk sistemine yönlendirmek suretiyle çözüm sağlamaya çalışır. Bu mümkün olmadığı takdirde yargılamaya devam olunur. Ailenin Korunmasına Dair Kanun'un birinci maddesinde yer alan "Sulh Hakimi" ibaresi, "Aile Mahkemesi Hakimi" olarak değiştirilmiştir. Böylece aile hukuku alanında iki ayrı görevli mahkeme ortadan kaldırılarak, Ailenin Korunması Kanunundan yararlanmak isteyenlerin de aile mahkemelerine başvurması sağlanmıştır.

Aile Mahkemesi Boşanma Davaları Ankara

Boşanma Davası, boşanmaya karar veren ya da eşlerden bir tanesinin boşanmak istemesi sonrasında açılan dava olarak adlandırılmaktadır. Boşanma Davalarında çok dikkatli bir şekilde hareket edilmelidir. Özellikle bu konuda size yol gösterecek olan bir avukat çok fazla işinize yarayabilir. Bunun için yapmanız gereken işini bilen kaliteli bir avukat bulmak olacaktır. Bazı Örnek Boşanma Davaları incelenerek boşanma davaları hakkında daha detaylı bir bilgiye de sahip olunabilir. Boşanma Davası Nasıl Açılır? diye merak ediyorsanız bu konuda size avukatınız yardımcı olacaktır. Bazı durumlarda Boşanma Davası Nafaka isteme durumunuz olabilir. Bu gibi durumlarda yine avukatınız size yardımcı olacaktır. Eğer boşanma davalarına katılmak istemezseniz bu durumda yerinize başka birisini görevlendirebilirsiniz. Bunun için Boşanma Davaları Velayet verebilirsiniz. Boşanma davaları ciddiyet isteyen bir iş olduğu için bu konuda dikkatli davranmalısınız. Boşanma Davaları Hakkında Bilgi sahibi olarak davalarda daha da başarılı olabilirsiniz. Bu konuda size avukatlarımızda sonuna kadar yardımcı olacaklardır. Sadece bizimle irtibata geçmeniz ve avukatlarımıza bilgi vermeniz yeterli olacaktır. Makalemizde Aile Mahkemesi Ankara konusu yer almıştır. Diğer bilgilendirici makaleler için Ankara Avukat ve Boşanma Avukatı sayfalarını ziyaret edebilirsiniz. ANKARA ADLİYESİ ADRESİ İLETİŞİM BİLGİLERİ: Ankara Adalet Sarayı Atatürk Bulvarı No : 52 Sıhhiye Ankara Tel: +90 (312) 509 31 80 SİNCAN ADLİYESİ ADRESİ İLETİŞİM BİLGİLERİ: Oğuzlar Mahallesi 1585. Cadde No: 52 ETİMESGUT

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara