Aldatılan Eş Tazminat Alabilir mi? Anayasa Mahkemesi Son Noktayı Koydu… Karar Yayınlandı!

Aldatılan Eş Tazminat Alabilir mi? Anayasa Mahkemesi Son Noktayı Koydu… Karar Yayınlandı!
Anayasa Mahkemesi (AYM), evlilik birliği sırasında aldatılan eşin, eşinin sevgilisinden manevi tazminat talebinin hak ihlali olmadığına karar verdi. Peki, Aldatılan Eş Tazminat Alabilir mi?

Anayasa Mahkemesi (AYM), evlilik birliği sırasında aldatılan eşin, eşinin sevgilisinden manevi tazminat talebi konusunda emsal bir karar aldı.

Bu karar, Yargıtay'ın benzer bir konuda aldığı kararla uyumlu bir şekilde aldatılan eşlerin tazminat taleplerine netlik getirdi.

AYM'den Aldatan Eşe Yeni Karar: Gizli Sevgiliden Tazminat İstemi Hak İhlali Değil!

AYM'nin kararına göre, evlilik birliği sırasında aldatılan bir kişi, eşinin sevgilisinden manevi tazminat isteyemeyecek. Kararda, üçüncü kişinin evli kişiyle birlikte olmasının, evlilik birliğinin dışında bir yükümlülüğü ihlal etmediği ve bu nedenle manevi tazminat talebinin kabul edilmeyeceği belirtildi.

Özellikle boşanma davaları sırasında sıkça gündeme gelen bu tür tazminat talepleri, Yargıtay ve AYM'nin aldığı kararlarla belirli bir çerçeveye oturtulmuş oldu. AYM'nin bu kararıyla, aldatılan eşlerin sevgililerinden manevi tazminat talepleri hak ihlali olarak değerlendirilmedi.

Anayasa Mahkemesi Son Noktayı Koydu… Karar Yayınlandı!

Yargıtay İçtihatları Birleştirme Büyük Genel Kurulu, benzer bir konuda aldığı kararla, manevi tazminatın sadece kusurlu eşten ve ancak boşanma davası sırasında istenebileceğini belirtmişti. Bu karar, AYM tarafından da onaylanmış oldu.

Aldatılan eşlerin tazminat talepleriyle ilgili bu kararlar, Türk hukuk sistemindeki bu konudaki belirsizliğe son vererek netlik kazandırmış oldu.

Kaynak:Haber Kaynağı

Bu haber toplam 893 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara