Ankara Adliyede Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Ankara Adliyede Boşanma Davası Nasıl Açılır?
Ankara’da eşlerin son 6 ay birlikte ikamet ettikleri yerleşim yeri adreslerinin bulunduğu yerdeki aile mahkemesi de Ankara’da boşanma davası açılmasında görevli mahkemedir. Ankara Adliyede Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Ankara Adliyede Boşanma Davası Nasıl Açılır- Boşanma Davası Nasıl Açılır Ankara'da? Ankara’da hangi adliyede boşanma davasının açılacağı Ankara’da oturan kimseler tarafından merak edilmektedir.

Ankara’da Sincan Batı Adliyesi ve Ankara Adliye Sarayı Sıhhiye’de olmak üzere iki farklı adliye binası bulunmaktadır. Davalarını avukat tutmadan takip edecek kimseler için boşanma davasını hangi mahkemeye açmaları gerektikleri konusu oldukça merak edilmekte davanın yetkisiz mahkemeye açılması halinde davanın reddedilmesi ve görevsizlik kararı riski ortaya çıkmaktadır.

Ankara adliyede boşanma davası nasıl açılır- boşanma davası nasıl açılır Ankara’da hakkında en önemli husus boşanma davası açacak olan kişinin ya da boşanma davasının diğer tarafının Ankara’da nerede ikamet ettiğidir. Ankara’da eşlerin son 6 ay birlikte ikamet ettikleri yerleşim yeri adreslerinin bulunduğu yerdeki aile mahkemesi de Ankara’da boşanma davası açılmasında görevli mahkemedir.

Ankara’da Hangi Adliyede Boşanma Davası Açılmalıdır?

Boşanma davası hangi adliyede açılır konusunda büyükşehirlerde birden fazla adliye binasının bulunması çeşitli sorunları da beraberinde getirmektedir. Boşanma davalarına Ankara’da bakmakla yetkili kılınmış mahkeme aile mahkemesidir. İster anlaşmalı isterse de çekişmeli boşanma davası açılacak olsun bu konuda aile mahkemesine müracaat etmek gerekir.

Ankara’da hangi aile mahkemesinin görevli olduğu yetki tartışması çerçevesinde ilerleyen zamanda hukuki sorun yapılabileceğinden boşanma davasının yetkili mahkemeye açılması gerekir.

Ankara’nın merkeze bağlı olmayan ilçelerinde bulunan aile mahkemesine başvurarak boşanma davası açılabilmektedir. Boşanma davası merkez ilçelerde ise iki farklı adliyede açılır.

Yerleşim yeri Ankara’nın Sincan, Etimesgut ve Eryaman ilçeleri olan kimseler boşanma davasını Sincan Batı Adliyesi’nde yerleşim yeri Ankara’nın diğer merkez ilçeleri olan Çankaya, Ümitköy, Yeni Mahalle, Mamak, Altındağ gibi yerleşim yeri olan kimseler ise boşanma davalarını Sıhhiye Adliyesi’ne açmalılardır.

Ankara’da Boşanma Davası Açma

Ankara’da boşanma davası açmak için kendi ikametinize ya da boşanmak istediğiniz eşinize ait ikametteki aile mahkemesine boşanma dilekçesi örneği teslim ederek ve harç parası ödeyerek açılmaktadır.

Boşanma dava dilekçesi şayet anlaşmalı bir şekilde hazırlanacaksa anlaşmalı boşanma protokolünün, boşanma çekişmeli dava bir biçiminde açılacaksa evlilik birlikteliğini sonlandırmaya sebebiyet veren özel ve genel nedenlerin dava dilekçesinde delilleriyle birlikte sunulması gerekmektedir.

Ankara’da Boşanma Avukatı Ücretleri Ne Kadardır?

Barolar tarafından her yıl avukatlık ücret tarifesinde tavsiye niteliğinde kararlar alınmaktadır. Boşanma avukatı ücretleri 2024 yılında barolar tarafından;

AİLE MAHKEMELERİNDE GÖRÜLEN DAVA VE İŞLER AVUKATLIK ÜCRET TARİFESİ:

1 Tanıma ve Tenfiz 51.600 TL

2 Evlat Edinme Davası 37.600 TL

3 Evlenme İzni, Kadın İçin Bekleme Süresinin Kaldırılması 43.100 TL

4 Nişan Bozulmasından Doğan Davalar (Nişan Hediyelerinin Geri Verilmesi, Maddi ve Manevi Tazminat Davaları vb.) 32.500 TL’den az olmamak üzere dava değerinin %16’sı

5 Nesebin Reddi, Nesebin Tashihi ve Babalık Davaları 45.200 TL

6 a) Anlaşmalı Boşanma Davaları 45.200 TL

b) Çekişmeli Boşanma Davaları 70.600 TL

c) Çekişmeli ve Maddi Manevi Tazminat İstemli Boşanma Davaları, 70.600 TL’den az olmamak üzere dava değerinin %16’sı

7 Mal Rejiminin Tasfiyesinden Kaynaklanan Alacak Davaları (Katkı Payı, Değer Artış Payı ve Katılma Alacağı Davaları 70.600 TL’den az olmamak üzere dava değerinin %16’sı

8 Nafaka Davaları 28.900 TL’den az olmamak üzere dava değerinin %16’sı

9 Evlatlık İlişkisinin Kurulması, Bozulması Dâhil Evlatlık İlişkisinden Kaynaklanan Her Türlü Davalar 45.200 TL

10 Velayet Davaları 45.200 TL

11 Çocuk Teslimi/Kişisel İlişki Kurulmasında Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğü’nce Yapılan İşlemlere Karşı Şikâyet/İtirazlar 28.850 TL

12 Çocuk Teslimi/Kişisel İlişki Kurulmasına Dair İlam veya Tedbir Kararlarının Yerine Getirilmesine Muhalefetten Doğan İş ve Davalar 28.850 TL

a) Hak Sahibi Yönünden 28.850 TL b) Yükümlü Yönünden 25.000 TL

13 Ailenin Korunmasına Dair 6284 Sayılı Kanundan Doğan Davalar 22.200 TL

Olarak belirlenmiştir. Ancak bu ücretler tavsiye niteliğinde olup pratikte avukat ve avukatlık bürolarıyla yüz yüze görüşülerek fiyat belirlenmesinde fayda vardır.

Ankara’da birçok hukuk alanında hizmet veren kurumsallaşma yolunda ilerleyen avukatlık büroları bulunmaktadır.

Boşanma davasını avukatlık bürolarının hizmetlerinden yararlanarak takip etmeniz hem istenilen sonuçları elde etmenize ve boşanma sonrasındaki hakları korumanıza hem de gerekli usul işlemlerini doğru bir şekilde yaparak davanızın hızlı bir şekilde sonuçlanmasına katkı sağlamaktadır.

Bu haber toplam 880 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara