Boşanma davasında ne kadar masraf olur?

Boşanma davasında ne kadar masraf olur?

Boşanma davasında ne kadar masraf olur? Boşanma davası hazırlanan dava dilekçesi ile Aile mahkemesine Çekişmeli veya Anlaşmalı boşanma olarak açılır. Boşanma davası açılırken ödenecek harç ve masrfalar dava açacak eşler tarafından cevabı en çok merak edilen konudur.

Boşanma davasında ne kadar masraf olur?

Boşanma davası harç ücreti 2020 ve dava masrafı ortalama 800 TL olarak belirlenmiştir. Boşanma davasının açılabilmesi için gerekli olan harçların yatırılması, yargılama giderlerinin ödenmesi gerekmektedir.

Anlaşmalı boşanma için dava açma masrafıda ortalama 400 TL olarak belirlenmiştir.

Bu masraflar, eğer bilirkişi tayin edilmiş ise, bilirkişi ücretlerinin ödenmesi de gerekmektedir.

Harç dosya masraflarının da yatırılmasından sonra dava süreci başlamaktadır. Her avukatın alması gereken asgari ücret tutar tablosu barolar tarafından belirlenmektedir.

Bunun yanı sıra davanın zorluğuna ve sürecine göre ücretler değişebilir. Avukatın deneyim süresi ve bilgi birikimi de ücretleri belirler.

Boşanma Davası Gider Kalemleri
Boşanma Davası Gider Kalemleri

Boşanma davasında ne kadar avukatlık ücret masrafı olur?

Boşanma dava ücretleri davanın zorluğuna göre belirlenmektedir. Boşanma davası ücreti 2020 için özellikle avukat ücretlerine aşağıdaki faktörlere göre belirlenir:

  • Avukatın davaya harcaması gereken emek ve zaman,
  • Davanın anlaşmalı olup olmaması,
  • Bu unsurlara göre değişebilmekle beraber anlaşmalı boşanma davalarında avukat ücretleri 5.000 TL - 8.000 TL
  • Çekişmeli boşanma davalarında avukatların ücreti 7.300 TL ile 14.000 TL olmuştur.

Ancak bu ücretler yarı fiyatına ya da daha yüksek şekilde belirlenebilir. Fiyatlar tamamen avukatların yapacağı iş ve davanın zorluğuna göre belirlenmektedir.

Boşanma davası ücretini kim öder

Boşanma Davalarında Ücretin Ödenmesi sorusunun cevabı hangi tür boşanma davasının açılmış olduğuna göre değişir. Anlaşmalı boşanma davalarında her iki tarafında onayının olmasından dolayı masraflar da eşit şekilde karşılanır.

Çekişmeli boşanma davalarında ise bu masraflar davayı açan kişi tarafından ödenmelidir. Avukatlık ücretlerini ise taraflar kendileri karşılamalıdır. Dava açmak isteyen fakat bunun için maddi olanağı olmayan kişiler de adli yardıma başvurarak ücretsiz bir şekilde boşanma davası açabilir.

Bu haber toplam 182 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara