Boşanma Sebebi Kararı! Eski Sevgiliden Bahseden Eş Tam Kusurlu Sayıldı

Boşanma Sebebi Kararı! Eski Sevgiliden Bahseden Eş Tam Kusurlu Sayıldı

Boşanma Sebebi Kararı! Eski Sevgiliden Bahseden Eş Tam Kusurlu Sayıldı. Boşanma davalarında emsal olarak sayılacak kararlara Yargıtay tarafından bir yenisi daha eklendi.

Balıkesir Edremit ilçesinde eski erkek arkadaşından bahseden ve kocasının yüzüne tüküren bir kadın için açılan dava kadının lehine sonuçlandı. Ancak temyize gönderilen dava Yargıtay’dan geri döndü ve kadının tam kusurlu olduğuna hüküm verildi.

Kararın Yargıtay engeline takılması ile birlikte hükmedilen manevi tazminat kararı da bozuldu. Yargıtay’ın söz konusu kararı pek çok mahkeme için emsal karar olarak kabul gördü ve kararda “davalı kadının eşini rahatsız edecek şekilde eski erkek arkadaşından bahsettiği, eşinin yüzüne tükürdüğü” iddiaları yer almıştı.

Boşanma Sebebi olarak Gösteridi! Tam Kusurlu...

Edremit Adliyesi’nde eşler arasındaki boşanma davasında yerel mahkeme kadının haklı olduğuna karar vermiş ve kadın için erkek tarafından tazminat ödenmesine hükmetmişti. İtirazın ardından ise Yargıtay’da temyiz yolu dava için göründü. Yargıtay’ın kararında ise şu açıklama yapıldı;

“Mahkemece, davacı kocanın da boşanmaya neden olan olaylarda kusurlu olduğu kabul edilerek davalı kadın yararına manevi tazminata hükmedilmiş ise de; toplanan delillerden, davalı kadının eşini rahatsız edecek şekilde eski erkek arkadaşından bahsettiği, eşinin yüzüne tükürdüğü, davacı kocanın eşini evden kovmasının ise, Şubat 2008 tarihinde, yani boşanma davasının açılmasından sonra meydana geldiği ve bu davada nazara alınamayacağı anlaşılmaktadır. O halde davalı kadın, boşanmaya neden olan olaylarda tam kusurludur. Açıklanan bu sebeple, mahkemece hatalı kusur belirlemesine bağlı olarak davalı kadın yararına manevi tazminata hükmedilmesi usul ve yasaya aykırı olup bozmayı gerektirmiştir.”

Eski Sevgiliden Bahseden Eş Tam Kusurlu Sayıldı
Eski Sevgiliden Bahseden Eş Tam Kusurlu Sayıldı

Boşanma Davası Kararı Değişti

Yargıtay tarafından yapılan açıklama sonucunda kararın bozulmasına karar verilmişti. Böylece evlilik içinde eski sevgiliden bahsetmek hukuki olarak kişileri kusurlu konumuna düşürmekte olduğu, diğer mahkemeler tarafından da emsal niteliğinde görüldüğü kabul edilmiştir. Bu bakımdan eşler arasında eski sevgiliden bahsetmek ayrılma sebebi olarak da görülebilecektir.

Aynı zamanda Yargıtay, bozulan dava sonuçları gereğince kadın hakkında dava masraflarının da ödenmesine, erkek için temyiz harçlarının geri ödenmesine de karar verdi. Boşanma davasında erkeğin kusursuz olduğuna da hüküm getirilirken, boşanma davası geçerli olmak kaydıyla ödenmesi gereken manevi tazminatın iptal edildiği bildirildi.

Bu haber toplam 509 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara