Eşim Maaş Kartıma El Koydu! Boşanma Davası Açmak İstiyorum! Boşanma Sebebi Sayılır Mı? Boşanmada Ekonomik Şiddet Nedir?

Eşim Maaş Kartıma El Koydu! Boşanma Davası Açmak İstiyorum! Boşanma Sebebi Sayılır Mı? Boşanmada Ekonomik Şiddet Nedir?
Boşanma sebepleri arasında yer alan bu yeni gerekçede Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, eşinin maaşını alıp ekonomik şiddet uygulayan kişinin boşanma davasında kusurlu kabul edileceğine hükmetti. Eşim Maaş Kartıma El Koydu! Boşanma Sebebi Sayılır Mı?

Eşim Maaş Kartıma El Koydu! Boşanma Davası Açmak İstiyorum! Boşanma Sebebi Sayılır Mı? Türkiye’de binlerce vatandaş boşanma davalarına dair araştırmalarına devam ediyor.

Boşanma davalarında sebep gösterilen gerekçelere dair yapılan araştırmalarda, Yargıtay 2. Hukuk Dairesi’nin verdiği emsal karar yeni bir boşanma sebebini daha ortaya çıkardı. Boşanma sebepleri arasında yer alan bu yeni gerekçede Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, eşinin maaşını alıp ekonomik şiddet uygulayan kişinin boşanma davasında kusurlu kabul edileceğine hükmetti. İşte detaylar…

Binlerce evli vatandaş, çeşitli sebeplerle geçimsizlik yaşadığı için boşanma yoluna başvurmayı düşünüyor. Ancak aile bütünlüğünün bozulmaması adına, boşanma davaları beklenenden daha uzun bir sürece dönüşebiliyor. Bu nedenle de boşanma davası açmayı düşünen taraflar, dava öncesi elindeki gerekçelerin haklılığını ve geçerliliğini araştırmaya devam ediyor.

Bu gerekçeler arasında ekonomik şiddetin yer alıp alamayacağına dair süren araştırmalarda bir emsal karar da Bursa’dan geldi.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi Devreye Girdi...

Bursa’da bir süredir evliliklerinde geçimsizlik yaşayan bir çift, karşılıklı boşanma davası açtı. Eşinin maaşına el koyarak kendisine ekonomik şiddet uyguladığını iddia eden erkeğin boşanma davasının kabulüne hükmeden Aile Mahkemesi, kadın yararına ise yoksulluk ve tedbir nafakasına hükmetti.

Her iki taraf da mahkeme kararını istinafa götürdü ve Bursa Bölge Adliyesi Mahkemesi 2. Hukuk Dairesi de kararı onadı. Davacı olan karşı davalı kadın taraf; karcı davanın kabulü, kusur belirlemesi ve tazminatların miktarı yönlerinden kararı temyiz ederken, davalı karşı davacı erkek ise kuruş belirlemesi yönünden kararı temyiz edince bu kez de devreye Yargıtay 2. Hukuk Dairesi girdi.

Daire emsal nitelikte karara imza attı ve kişinin, eşinin maaşına el koymasını kusur olarak saydı.

Yargıtay Emsal Kararını Açıkladı! "Ağır Kusurludur"

Emsal kararda “Dosyadaki yazılara, kararın dayandığı delillerle kanuna uygun sebeplere ve özellikle mahkemece kabul edilen ve gerçekleşen kusurlu davranışların yanında davalı-karşı davacı erkeğin eşinin maaşını alarak eşine şiddet uygulamak suretiyle de kusurlu olduğu ortadadır.

Ancak yine de evlilik birliğinin temelinden sarılmasına yol açan olaylarda davalı-karşı davacı erkeğin ağır kusurlu olduğunun anlaşılmasına göre, davalı-davacı erkeğin tüm temyiz itirazları yersizdir” ifadeleri yer aldı.

Bu haber toplam 209 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara