Eşimle Ortak Kedimiz Var! Boşanma Halinde Kedinin Velayeti Kime Verilir?

Eşimle Ortak Kedimiz Var! Boşanma Halinde Kedinin Velayeti Kime Verilir?
Mahkeme kedilerin velayet davasında bir karar aldı ve erkek davacının talebi reddedildi. Hayvanların hisleri olduğu ve yaşadıkları ortam değiştirildiği zaman bundan etkileneceği açıklamalarda yer aldı.

Eşimle Ortak Kedimiz Var! Boşanma Halinde Kedinin Velayeti Kime Verilir? Evcil hayvan besleyen çiftleri ilgilendiren bir dava görüldü. Mahkeme birlikteliklerini sonlandıran çiftlerin kedilerinin kimde kalacağına dair bilirkişi raporu hazırlattı.

Dosyada yer alan belgelere göre çiftin iki tane kedisi bulunuyor. Kedilerden birisi 2013’te sahiplenilirken, diğeri ise 2015’te sahiplenilmişti. Ancak çiftin birlikteliği 2016 yılı itibari ile sonlandı ve kedilerin kimde kalacağı dava konusu oldu.

Birliktelikten sonra erkek davacı oldu ve iki kedinin de velayetinin kendisine verilmesini talep etti. Peki, eşimle ortak kedimiz var, boşanma halinde kedinin velayeti kime verilir? İşte, eşimle ortak kedimiz var, boşanma halinde kedinin velayeti kime verilir hakkında merak edilen bütün detaylar…

Davacı Kedilerin Velayetini İstedi

Birliktelikleri sonlandıktan sonra erkek davacı oldu ve kadından kedilerin velayetini istedi. Mahkemeye taşınan konuda davalı ise kedinin tedavi masraflarını üstlendiğini anlatarak velayetini vermeyi reddetti. Kedilerin hayatları boyunca kendisi ile vakit geçirdiklerini ifade eden kadın onlardan ayrılamayacağını açıkladı.

Kedilerin erkeğe ait olduğunu ve geçici olarak onlara baktığını ifade eden açıklamaları ise reddetti. Kendisine açılan davanın reddini talep ederek, kedilerin kendinde kalmasını istedi. İstanbul 30. Asliye Hukuk Mahkemesi davanın seyrinde bilirkişi raporu talep etti.

Raporda kedilerin bulundukları düzen ve yaşam koşullarına yer verildi. Ayrıca kedilerin ayrı yaşadıkları zaman nasıl bir psikolojiye sahip olacakları ve bundan ne kadar etkileneceği ise bilirkişi raporu arasında yer aldı.

Bilirkişi kedilerin mevcut düzenini inceledi ve ihtiyaçlarının eksiksiz bir şekilde karşılandığına kanaat getirdi. Ayrıca kedilerin yaşam alanlarının değiştirilmesinin kedilerde stres oluşturacağı kanaatine varıldı. Kör olan kedinin yeni bir eve alışma sürecinin oldukça zorlu olacağı da bilirkişi raporunda yer aldı.

Kedilerin Velayetinde Karara Varıldı

Mahkeme kedilerin velayet davasında bir karar aldı ve erkek davacının talebi reddedildi. Hayvanların hisleri olduğu ve yaşadıkları ortam değiştirildiği zaman bundan etkileneceği açıklamalarda yer aldı. Cingöz ve Piraye ismindeki kedileri birlikteliklerinde alan çiftin ayrılığından sonra kediler kadında kaldı. Kedilere geçici olarak baktırdığını savunan adam, kedilerin velayetini istedi. Ancak ayrı geçen süre boyunca kedilerin bakımı için herhangi bir maddi destek sağlamayan adam için mahkeme karara vardı. Kadının bütün süre boyunca kediler ile ilgilenmesinden ve kedilerin alışkın olduğu yaşamın bozulmaması için velayet davalı kadına verildi. Velayet, velayet davası, boşanma, boşanma davası, kedi, kedilerin velayet davası, kedi velayeti, evcil hayvan velayet, mahkeme, velayet davasında ve boşanma davası evcil hayvan yargıtay kararı.

Bu haber toplam 482 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara