Eski Eş ile Tekrar Evlenme Halinde İddet Müddeti Var Mı?

Eski Eş ile Tekrar Evlenme Halinde İddet Müddeti Var Mı?

Eski Eş ile Tekrar Evlenme Halinde İddet Müddeti Var Mı? Boşanma davalarının sonunda görülen iddet müddeti yani bekleme süresi, boşanan kadının 300 (üç yüz) günlük bir süre zarfında yeniden evlenebilmesi için bekleme süresini şart koşar.

Bu bağlamda boşanmış kadının tekrar evlenebilmesi için belirtilen süreyi beklemesi gerekmektedir. Ancak bu durumu bozan istisnai durumlar söz konusudur.

İddet Müddeti Süresi Nedir?

Türk Medeni Kanunu’un ilgili maddesi uyarınca; “boşanan kadının yeniden evlenmek için belirtilen süreyi beklemek zorundadır ve bu süre üç yüz gündür” ibaresi yer almaktadır.

Bu konuyla ilgili değişik düzenlemeler yapılmış olsa da doğum süresi göz önünde tutularak; 9 ay yani 280 gün, bu süre henüz bir değişikliğe uğramamıştır.

Bundan kaynaklı olarak yeniden evlenmek isteyen kadın mağduriyet yaşamaktadır. Kanunda konu açıkça ifade edilmiş olmasına rağmen evlenmek isteyen kadın tarafından açılacak bekleme süresinin kaldırılmasına dair dava ile mahkeme lehte karar verebilmektedir.

İddet Müddetinin Kaldırılma Davası Neden Nasıl Açılır?

Bekleme süresinin kaldırılması için başvuru yapmak isteyen kadın öncelikli olarak dilekçe yazarak aile mahkemesine başvuruda bulunmalıdır.

Başvuru dilekçesinde hamile olmadığını ve yeniden evlenmek istediğini, belirtilen sürenin uzun olduğunu ve bu süreyi beklemek istediğini net bir şekilde ifade etmesi sonucunda mahkeme Başvuran kadını kendi belirlediği devlet veya üniversite hastanesine gönderecek ve hastaneden kadının hamile olmadığına dair rapor alması sonucunda mahkeme kadının lehinde karara varmaktadır.

İddet Müddeti Dava Süreci Nasıl Olur?

Mahkeme her ne kadar hamile olunmadığı dair doktor raporu verilmiş olsa da onaylı olmayan ya da şüpheli gözüken raporları kabul etmemektedir. Üstelik davacının tekrar evlenme isteği de sorulmaktadır.

Bu yüzden bir avukat yardımı ile dilekçe hazırlamak ve dava sürecini yürütmek kısa sürede sonuca ulaşmak açısından önem taşımaktadır.

İddet Müddeti Davalarının Sonuçlanma Süresi Nedir?

Davanın yasal boyutuna göre değişmekle birlikte, aile mahkemesinde görülen bu davalar kısa sürede en az 1 hafta en çok 1 ay içerisinde karara bağlanmaktadır. Sunulmuş dosyaların güvenli ve tam olması halinde en kısa süre içerisinde işlem yapılacaktır.

İddet Müddeti Süresince Eski Eş ile Evlenilir mi?

Eğer bekleme süresi kararına karşı dava açılmadıysa veya dava geri çevrildiyse kadın evlilik gerçekleştiremez. Ama resmi olarak ayrıldığı yani boşandığı eski eşi ile tekrar evlilik yapması mümkündür.

Bunun için iddet müddeti beklemeye gerek yoktur. Bekleme süresinin amacı boşanma sonrasında gebelik durumunda doğacak çocuğun soyunun tayin edilmesidir.

Zaten bekleme süresi içerisinde kadın doğum yaparsa doğacak çocuk ayrıldığı eski eşinin nüfusuna kayıt olmaktadır. Bu halde iddet müddeti;

  • Kadının boşanma sonrasında oluşacak gebelik durumunda doğacak çocuğunun soyunun belirlenmesi için bu süreyi şart koşmuştur,
  • Doktor raporu ile süreye itiraz edilebilir,
  • Eski eş ile tekrar birleşme yani evlilik gerçekleştirebilir.

Bu haber toplam 585 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara