Evine Dönmeyen Eş Davasında Yargıtay'dan Koca Lehine Emsal Karar

Evine Dönmeyen Eş Davasında Yargıtay'dan Koca Lehine Emsal Karar

Evine Dönmeyen Eş Davasında Yargıtay'dan Koca Lehine Emsal Karar. Ankara’da yaşayan bir çiftin 2001 yılında şiddetli geçimsizlik gerekçesi ile ayrı yaşamaya başlamış ve 14 yıl sonra koca eşine eve dön çağrısı yaparak yargı yoluna başvurmuştur. Ancak yerel mahkeme tarafından kocanın aleyhine bir karar verilmesinin ardından dava Yargıtay’a kadar taşınmıştır.

Koca A.T.’nin evine dönemeyen eşine karşı açtığı boşanma davasının yerel mahkeme tarafından reddedilmesinin ardından karar üst mahkemeye taşınmıştır. Kararın Yargıtay’a ulaşmasının ardından 19 yıl sonra çift nihayet boşanabilmiştir.

Yerel mahkemenin haksız bulduğu koca Yargıtay 2. Hukuk Dairesi tarafından haklı bulundu. Birçok çift için emsal niteliği taşıyan olayın ardından benzer durumda olan çiftler için yeni bir yargı yolu doğmuş oldu.

Ankara’da A.T. ve D.T. adlı çiftin aralarında yaşanan anlaşmazlık sonucu yargıya taşınana olayda 19 yıl sonra gelen boşanma davası birçok kişi için emsal niteliği taşımaktadır. Ankara 3. Aile Mahkemesi tarafından görülen davada yıllarca eşinin eve dönmesi için çabaladığını ifade eden koca hakkında mahkeme, kadının haklarının yerine getirilmesine karara verince davacı koca tarafından konu üst mahkemeye taşınmıştır.

Yerel Mahkeme Kadını Haklı Buldu

Ankara’da ikamet eden A.T. ve D.T. çiftinin 2001 yılından itibaren şiddetli geçimsizlik nedeniyle ayrı yerlerde yaşamalarının ardından 14 yıl sonra koca A.T. tarafından yargıya başvurulmuştur.

Mahkemeye başvuru yaparak karısına eve dönmesi için ihbar tebliğ eden kocanın ardından, D.T. dönmeyi kabul etmedi. Eşinin dönmemesinin ardından Ankara 3. Aile Mahkemesine boşanma davası açan A.T. yıllarca eşinin eve dönmesi için uğraştığını, barışmak için her yolu denediğini ancak karısı D.T.’nin ve çocuğunun farklı bir takım şartlar öne sürerek eve dönemediklerini ifade etmiştir.

Konuya ilişkin D.T.’nin savunmasında ise kocası A.T. ile artık bir araya gelmelerinin mümkün olmadığı ifade edilmiştir. Ankara 3. Aile Mahkemesi tarafından görülen davada yerel mahkeme tarafından kadının taleplerinin yerine getirilmesi gerektiği belirtilerek dava reddedildi. Aldığı karardan memnun olmayan A.T. ise olayı temyiz ederek dosyayı üst mahkemeye taşımıştır.

Yargıtay Yerel Mahkeme Kararını Bozdu

Evine dön çağrısında bulunan ve mahkeme aracılığıyla önce ihtar gönderen ardından boşanma davası açan A.T. Ankara 3. Aile Mahkemesi tarafından davanın reddedilmesinin ardından kararı temyize taşıdı. Yargıtay 2. Hukuk Dairesi tarafından incelenen somut olayda mahkemenin kararının bozulduğu ifade edilmiştir. Evine dön ihtarına rağmen eve dönemeyen D.T.’yi haksız bulan Yargıtay, ayrıca vekalet ücretinin de D.T.’den alınmasına ve A.T.’ye iade edilmesine hükmetti.

Evine Dönmeyen Eş Davasında Yargıtay'dan Koca Lehine Emsal Karar

Emsal niteliğinde bir karara imza atan Yargıtay 2. Hukuk Dairesi tarafından A.T.’nin haklı bulunmasının yanı sıra 27 TL’lik vekalet ücretinin de D.T.’den alınarak davacı kocaya verilmesine karar verilmiştir. Alınan bu kararın ardından Yargıtay tarafından yerel mahkemenin kararı bozulmuş ve benzer durumda olan eşler için emsal niteliğinde bir karar verilmiştir.

Bu haber toplam 286 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara