Evlatlık Verilen Çocuğu Geri Alma

Evlatlık Verilen Çocuğu Geri Alma

Evlatlık Verilen Çocuğu Geri Alma. Evlatlık ilişkisine dair tüm konular hukuk sistemimiz için Türk Medeni Kanunu içinde düzenlenmiştir.

Evlatlık ilişkisi, evlat edinen ile çocuk arasında mahkeme kararına dayanarak yasal bir soy bağının kurulmasını ifade etmektedir. Yine Medeni Kanunumuzda sayılan bazı şartların oluşması halinde evlatlığın iptali veya kaldırılması mümkündür. Sosyal hizmetlere verilen çocuğun geri alınması için yine kişilerin yargıya başvurmaları gerekmektedir.

Medeni Kanun tarafından evlatlık ilişkisine izin verildiği gibi geçerli nedenlere bağlı olarak evlatlık ilişkisinin kaldırılmasına yönelik düzenlemelere de yer verilmiştir. Bu noktada asıl hedef çocuğun en iyi şekilde yetiştirilmesi ve haklarının korunmasıdır.

Evlatlığın İptali Davası Nedir?

Evlatlığın kaldırılması davasında görevli mahkeme Türk hukuk sistemine göre aile mahkemeleridir. Aile mahkemeleri tarafından evlatlık ilişkisine izin verildiği gibi evlatlığın iptali davası içinde işlem yapılmaktadır. Evlatlığın iptali davasını;

  • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlüğü
  • Çocuğun (evlatlığın) öz ailesi
  • Cumhuriyet savcısı

Açabilir. Evlat edilen için açılan iptal davası için küçük veya kanunen kısıtlı kişiler için mahkeme tarafından vasi atanarak dava görülebilmektedir. Kanunen kişilerin evlatlığın iptali için izleyebileceği farklı yollar varsa ilk olarak bu yolların takip edilmesi gerekmektedir. Hukuki yolların tüketilmesinin ardından mahkemeye iptal davası açılabilir.

Evlatlık İlişkisinin Kaldırılma Sebepleri Nelerdir?

Evlatlık ilişkisinin kaldırılmasına yönelik kanunlarımızda ortay çıkması gereken tüm şartlar açıkça belirtilmiştir. Buna göre evlatlık ilişkisinin kaldırılmasına olanak tanıyan şartlar;

  • Yasal neden olmadan rızanın alınmamış olması
  • Yasal olarak evlat edinmede noksanlık olması
  • Evlat edinen ve evlatlık arasında kanunun aradığı şartların olmaması
  • Yaş şartlarının taşınmaması vb.

Durumlarının ortaya çıkması halinde evlatlık ilişkisinin ortadan kaldırılması için iptal davası açılabilmektedir.

Evlatlık İlişkisinin Kaldırılması

Evlat edinme işlemlerinin kanunen yapılabilmesi için birçok farklı şart aranmaktadır. Şayet bu şartların sağlanamamasına rağmen kişiler evlat edinmişse, Cumhuriyet savcısı tarafından noksanlık gerekçesiyle dava açılabilir.

Noksanlık nedeniyle açılan evlatlığın iptali davasının yanı sıra, rızanın bulunmaması halinde de yine farklı düzenlemelere yer verilmiştir. Rızanın alınmasına ilişkin; küçüğün rızasının alınması, vesayet dairesinin izni, anne ve babasının izni vb. evlat edinmek için aranan başlıca şartlar olduğu için bu unsurlara karşı dava açılabilmektedir.

Bu haber toplam 1388 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara