Evlenmeden Önceki Soyadını Kullanmak İsteyen Kadın Hakkında Emsal Karar

Evlenmeden Önceki Soyadını Kullanmak İsteyen Kadın Hakkında Emsal Karar

Evlenmeden Önceki Soyadını Kullanmak İsteyen Kadın Hakkında Emsal Karar

Evlenmeden önceki soyadını kullanmak isteyen evli bir kadın hakkında mahkemeden emsal niteliğinde bir karar verildi. İzmir 1. Aile Mahkemesinde görülen davada, iş ilişkilerinde kızlık soyadıyla tanındığı ve evlendikten sonra aldığı soyadının hem özel hem de iş yaşamında karışıklığa neden olduğu gerekçesi ile kadın hakkında önemli bir karara imza atıldı. Mahkeme tarafından verilen kararın ardından benzer durumda olan birçok kişi için bu mahkeme kararının emsal teşkil ettiği ifade ediliyor.

İzmir’de yaşayan bir kadının iş yaşamında karışıklıklara neden olduğu gerekçesi ile İzmir 1. Aile Mahkemesine evlilik soyadının iptali için açtığı dava lehine sonuçlandı. Mahkeme tarafından kadının evlenmeden önceki soyadını kullanmasına karar verilmesinin ardından somut olay birçok kişi için emsal teşkil edecek. Yaşlı bakım merkezi sahibi olan bir kadın, 2019 yılında evlenmesinin ardından eşinin soyadını kullanmaya başladı. Ancak sosyal ve iş çevresi tarafından aldığı yeni soyadından dolayı sorun yaşamaya başlayan kadının bu karışıklığı gidermek için mahkeme yoluna başvurması konu hakkında emsal bir kararın verilmesine neden oldu.

İzmir 1. Aile Mahkemesi Emsal Karara İmza Attı

İzmir’de yaşlı bakım merkezi sahibi olan bir kadın 19 Ekim 2019 tarihinde evlendi. Evlenmesinin ardından eşinin soyadını kullanmaya başlayan kadın, iş ve özel yaşantısında kullandığı yeni soyadının karışıklığa neden olması nedeniyle, evlenmeden önceki soyadını kullanmak için mahkemenin yolunu tuttu. İlk olarak İzmir Bornova Nüfus Müdürlüğüne başvuru yapan kadın, koca soyadıyla birlikte önceki soyadının kullanıldığı için verdiği dilekçenin işleme konulmadığı ifade edildi. Bunun üzerine evlilik soyadının iptali için İzmir 1. Aile Mahkemesine başvuru yapıldı.

31 Aralık 2019’da İzmir 1. Aile Mahkemesi tarafından yapılan duruşmada kadının talebi kabul edildi. Davanın kabul edilmesinin arından mahkeme tarafından emsal niteliğinde bir karara imza atıldı. Buna göre evlenmeden önceki soyadını kullanmasına izin verilen kadın için Yargıtay tarafından geçmişte verilen kararlar emsal gösterildi. Yargıtay tarafından kızlık soyadının kullanılmasına ilişkin haklı bir gerekçe bulunmasına ihtiyaç olmadığı kararının, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi hükümlerine nazaran, Medeni Kanun hükümlerinde, bu sözleşmeye aykırılık bulunduğuna yer verilmiştir.

Kızlık Soyadının Kullanımı Hakkında Emsal Karar

İç hukuk kuralları ve uluslararası anlaşmalar arasında uyuşmazlık olması durumunda önceliğin anlaşmada olduğuna dikkat çeken kararda, evli kadının gerekçeye ihtiyaç duymadan kızlık soyadını kullanmasını talep edebileceği ifadelerine yer verildi.

İzmir 1. Aile Mahkemesi tarafından verilen bu karar birçok benzer durumdaki kişi için emsal niteliği taşıyor. İş ve özel hayatta yaşanan karışıklık nedeniyle evlilik soyadının iptalini isteyen kadın için görülen davanın ardından emsal bir karara imza atıldı. Kararda ayrıca Yargıtay’ın konuya ilişkin kararlarına atıf yapılarak, uluslararası sözleşmelerin önceliğine de dikkat çekildi.

Bu haber toplam 175 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara