Evlilik içinde evlilik sözleşmesi nasıl yapılır? Hangi Maddeler Yazılır? İşte Evlilik Sözleşmesi Örneği İndir?

Evlilik içinde evlilik sözleşmesi nasıl yapılır? Hangi Maddeler Yazılır? İşte Evlilik Sözleşmesi Örneği İndir?
Evlilik sözleşmesi, evlenecek olan kişilerin, evlilik birliği süresince veya birliğin sona ermesi halinde mal varlıkları ile ilgili olarak alacakları ve borçları belirledikleri hukuki bir belgedir. Peki, Evlilik sözleşmesine Neler yazılabilir?

Evlilik sözleşmesi, çiftler arasında evlilik sürecinde ve olası bir boşanma durumunda mal paylaşımının nasıl olacağını belirleyen önemli bir hukuki düzenlemedir. 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu'nda detaylı bir şekilde düzenlenen bu sözleşme, evli veya evlenecek olan çiftlerin mal rejimini belirlemelerine olanak tanır. İşte bu konulara dair detaylı açıklamalar:

Evlilik Sözleşmesi Nedir?

Evlilik sözleşmesi, evlilik birliği içerisinde edinilen malların nasıl paylaşılacağını düzenleyen bir mal rejimi anlaşmasıdır. Bu sözleşme, hem evlilik öncesinde hem de evlilik sırasında yapılabilmekte olup, çiftlerin mal paylaşımı konusundaki tercihlerini resmiyete dökmesini sağlar.

Evlilik Sözleşmesi Şartları Nelerdir?

Evlilik sözleşmesinin geçerli olması için noterde yapılması ve taraflarca imzalanması gerekir. Sözleşmenin içeriği, yasal düzenlemelere uygun olmalıdır. Sözleşme, evlenmeden önce veya sonra, yalnızca eşler arasında imzalanabilir.

Evlilik Sözleşmesi İşe Yarıyor Mu?

Evlilik sözleşmesi, boşanma durumunda mal tasfiyesi konusunda mahkeme tarafından dikkate alınan bağlayıcı bir belgedir. Sözleşmenin geçerlilik şartlarına uygun olarak düzenlenmesi, sözleşmenin işlevselliğini belirler.

Evlilik Sözleşmesi Nafakayı Kapsar Mı?

Evlilik sözleşmesi, mal rejimine ilişkin düzenlemeleri kapsar ve nafaka ödemeleriyle ilgili hükümler içeremez. Nafaka, boşanma sürecinde mahkeme kararıyla belirlenen bir yükümlülüktür.

Evlilik Sözleşmesi Hangi Malları Kapsar?

Evlilik sözleşmesi, Türkiye'de yasal mal rejimi olarak kabul edilen edinilmiş mallara katılma rejimi çerçevesinde, evlilik süresince edinilen mallar ile eşlerin kişisel mallarını kapsar.

Evlilik Sözleşmesi Evlendikten Sonra Yapılabilir Mi?

Evlilik sözleşmesi, evlilik öncesi veya sonrasında, çiftlerin rızası ile noterde yapılabilmektedir. Bu, çiftlerin evlilik sürecindeki tercihlerine bağlı olarak herhangi bir zamanda düzenlenebilir.

Evlilik Sözleşmesi Nasıl Bozulur?

Evlilik sözleşmesi, eşler tarafından veya bir eşin talebi üzerine mahkeme kararıyla sona erdirilebilir. Evliliğin boşanma, iptal veya ölüm ile sona ermesi de sözleşmenin sonlanmasına neden olur.

Evlilik Sözleşmesi Ne İşe Yarar?

Evlilik sözleşmesi, çiftlerin mal paylaşımı konusunda önceden anlaşmaya varmasını sağlayarak, evlilik sürecinde ve olası bir boşanma durumunda hukuki belirsizlikleri ortadan kaldırır.

Evlilik Sözleşmesi Sonradan Değiştirilebilir Mi?

Eşler, daha önce imzaladıkları evlilik sözleşmesini değiştirmek istediklerinde, yeni bir mal rejimi seçmek üzere noterde yeni bir sözleşme düzenleyebilirler. Bu değişiklik, çiftlerin karşılıklı rızası ile yapılır.

Evlilik sözleşmesi, evlilik hayatının önemli bir parçası olarak, çiftlerin malvarlığı konusundaki tercihlerini yasal bir çerçevede güvence altına alır. Bu, özellikle boşanma gibi zor durumlarda, adil bir mal paylaşımı yapılmasını sağlayarak taraflar arasındaki anlaşmazlıkları minimize eder.

Evlilik Sözleşmesi Örneği İndir?

Evlilik sözleşmesi yapmak son zamanlarda insanlar arasında gittikçe popüler oldu. Bununla birlikte insanlar bu anlaşmayı yapmanın zorunlu olup olmadığını öğrenmek istiyorlar. Evlilik sözleşmesi yapmak zorunlu değildir. Kanunda mal rejimini zorunlu kılan bir madde olmadığı için taraflar isterseler bu sözleşmeyi yapabilir

Evlilik sözleşmesi öneminden bahsedecek olursak, taraflar evlendikten sonra mallarının nasıl paylaşılması gerektiğini şimdiden bilmek ve bunu yasallaştırmak isteyebilir. Bu hukuki belge sayesinde boşanma söz konusu olduğunda taraflar bir nevi mallarını güvence altına almış olacaktır.

Bir defa evlilik sözleşmesi hazırlamanız demek bu anlaşmanın sonsuza kadar geçerli olması anlamına gelmez. Dilerseniz evlilik sözleşmesini bozabilir dilerseniz maddelerini değiştirebilir günümüz şartlarına uygun uyarlayabilirsiniz.

Evlilik Sözleşmesinde Neler Olmalı?

Evlilik sözleşmesi içeriğinde malların nasıl paylaşılması gerektiğine dair bütün hususlar detaylı olarak yer almalıdır. Bu maddelerin etraflıca ele alınması ve iyi hazırlanması için iyi bir aile avukatı ile çalışmak gerekir.

Evlilik sözleşmesi maddelerini oluşturduktan sonra sözleşmenin onaylanması adına eşiniz ile birlikte notere gitmeniz gerekecek. Notere gittiğiniz zaman yanınızda kimlik belgeniz ile 3 adet vesikalık fotoğrafınızın olduğundan emin olun.

Yabancı kişiler için yeminli tercümesi olan pasaportun bulunması zorunludur. Eksik belge ile başvurmadığınızdan emin olun.

Evlilik Sözleşmesi Hazırlamak için Standart bir Taslak Mevcut mu?

Evlilik anlaşması içeriğinde neler olduğunu öğrenmek ve size örnek olması açısından bir taslak görmeyi isteyebilirsiniz. Ne var ki bu konuda belli bir standart bulunmaz.

Evlilik sözleşmesi her çiftin kendi istek, ihtiyaç ve talebi doğrultusunda hazırlanır. Bu nedenle bir standardı olması mümkün değildir. İyi bir aile avukatı ile hazırladığınız sözleşmeler sizin bu taslağa olan ihtiyacınızı azaltacaktır.

Evlilik Sözleşmesini Kim Yapar?

Evlilik sözleşmesini yapan kişi aile avukatları ile birlikte noterdir. İyi bir avukat ile çalışmanız bu sürenin daha kolay geçmesine yardımcı olacaktır. Fakat evlilik sözleşmesini yapmak zorunda değilsiniz.

Medeni Kanun’da yer alan maddelere göre taraflar bu konuda tamamen serbest bırakılmıştır. Evlilik sözleşmesi yapan insanlar boşandıktan sonra mal paylaşımlarının kendi istedikleri şekilde yapılmasını isteyen kişilerdir. Çünkü böyle bir anlaşmanın bulunmaması halinde tarafların boşanma sırasında hak talep etmesi olanaksızdır. Böyle bir durumda mal paylaşımında karar verecek olan kişi mahkeme olacaktır.

Evlilik Sözleşmesi Ne Zaman Yapılır?

Evlilik sözleşmesi yapmak zamanı evlilikten önce ya da evlilik sırasında olabilir. Boşanmaya karar verildiği zaman, yani resmi olarak evli olmayan çiftlerin evlilik sözleşmesi yapmaları mümkün değildir.

Sözleşmeyi hazırlarken herkes tarafından kullanılması mümkün olan bir evlilik sözleşmesi standardı bulunmaz. Taraflar kendi istek, talep ve ihtiyaçlarına göre sözleşme maddelerini düzenlerler. Evlilik sözleşmesi zamanı evlenmeden önce kullanmak isteyen kişiler, bu süreçte bilgili bir avukattan destek alabilirler. Bu sayede süreç daha iyi yönetilmiş olur.

Evlilik Sözleşmesi Yapmak Zorunda mıyım?

Evlilik anlaşması yapmak ya da yapmamak kişinin özgür iradesine bırakılmış bir konudur. Herkes evlilik sözleşmesi yapmak zorunda değildir. Çünkü Medeni Kanun’da bunu zorunlu kılan bir madde bulunmaz. Evlilik sözleşmesi yapmaya karar veren çiftler diledikleri zaman bu sözleşmeyi sonradan değiştirebilirler.

Evlilik sözleşmeleri aile avukatı ile birlikte hazırlanmalıdır. Hazırlanan bu sözleşme daha sonra taraflarca noter huzurunda onaylatılmalıdır. Bu süreçte işlemlerinizin tamamlanması için yanınızda kimlik ile beraber 3 tane vesikalık fotoğraf bulundurmanız gerekir.

Bu haber toplam 7846 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara