Mal Paylaşımı Davası Hangi Mahkemede Açılır?

Mal Paylaşımı Davası Hangi Mahkemede Açılır?

Mal Paylaşımı Davası Hangi Mahkemede Açılır? Boşanmalarda mal paylaşımlarının yapılabilmesi için izlenebilecek farklı yollar vardır. Evli olan çiftler birbirilerinin malları üzerinde hak sahibi olurlar.

Evlilik birliğinin de sona erdirilmesi durumunda bu malların paylaşılması gereklidir. Bu malların ne şekilde paylaştırılacağının da belirlenmesi için izlenebilecek yöntemler mevcuttur.

Örneğin anlaşmalı boşanmada mal paylaşımının ne şekilde olacağına taraflar kendileri karar verir. Yapılan anlaşmada kimin hangi malları alacağına dair iki tarafında onayının bulunduğu ortak kanaate varılır. Bunun yanı sıra evlilik sözleşmesi yapılmışsa bu sözleşmede belirtilenler doğrultusunda da mal paylaşımı yapılabilir.

Mal Paylaşımı Davası Hangi Mahkemede Açılır?

Mal paylaşımı davasının açılacağı mahkeme, Aile Mahkemesi'dir. Aile mahkemelerine yapılan boşanma davalarının akabinde ayrı dava olarak mal paylaşımının talep edilmesi ile birlikte yeni bir dava olarak açılması gerekmektedir.

Mal paylaşımı davası Aile mahkemesi'nde, Medeni Kanun kapsamında belirlenen kanunlar aracılığıyla hizmet vermektedir. Mevcut kanunlar ışığında yapılan mal paylaşımları, eşit paylaşımın esas alınması ile yapılmaktadır. Fakat dava içerisindeki değişkenlere bağlı olarak mal paylaşım oranlarında da değişiklik gösterilebilmektedir.

Mal paylaşımı yapılırken, mevcut varlıkların ortak çaba sonucunda elde edilmiş olması önem arz etmektedir. Değişkenli durumlar ayrı tutularak ortak çaba sonucu elde edilen malların eşit miktarda bölüşülmesi Aile mahkemelerinin mal paylaşım kriteri olarak bilinmektedir.

Mal Paylaşımı Ne Şekilde Yapılır?

Mal paylaşımının yapılma şekli öncelikle ortak malların belirlenmesini gerektirmektedir. Tarafların ortak olarak elde ettikleri mallar ve evlilik öncesinde sahip oldukları mallar ayrıştırılmakta ve ortak olanlar üzerinden bir değerlendirme yapılmaktadır.

Aile Mahkemeleri dâhilindeki kanunlar, ortak hakların olduğu malların eşit olarak paylaşımını zorunlu kılsa da şu istisnai durumlar dâhilinde mal paylaşımında değişikliğe gidilebilir:

  • Tarafların varis sayıldıkları mallar üzerinden herhangi bir paylaşım yapılmayacağı için öncelikle bu durumların belirlenmesi gerekmektedir.
  • Sigorta durumlarına ilişkin borçlanmalar ve ödemeler de ortak paylaşım içerisinde değerlendirilmemektedir.
  • Kişilerin şahsi tazminatları, iş kazası gibi durumların sonucunda elde edilen tazminat hakları kişisel sayılması sebebiyle tarafların özel hakkı sayılmakta ve ortak paylaşımın içerisine katılmamaktadır.

Anlaşmalı Boşanma Sürecinde Mal Paylaşımı

Mal paylaşımının anlaşmalı boşanma aşamasında yapılması, tarafların kendi talepleri doğrultusunda oluşmaktadır. Anlaşmalı boşanma sürecinde her türlü maddeler tarafların ortak kararı ile belirlendiği için mal paylaşımı da aynı şekilde yapılmaktadır.

Mal paylaşımı davası yapılırken tarafların karşılıklı olarak anlaşmaları söz konusu olduğunda ortak bir paylaşım yapılmasının zorunluluğu bulunmamaktadır. Tarafların hiçbir hak talep etmeden boşanma imkânı da bulunmaktadır. Bu süreçte öncelik, tarafların tercihleri doğrultusunda belirlenmektedir.

Boşanma davası sürecinde mal paylaşımının yapılmadığı durumlar da olmaktadır. Mal paylaşım davası, boşanma davasından ayrı olarak yürütüldüğü için davaya yönelik bir zaman aşımı oluşmadan boşanma davasından sonra farklı bir zaman diliminde de yeni bir dava açılabilmektedir.

Çekişmeli Boşanma Sürecinde Mal Paylaşımı Nasıl Olur?

Mal paylaşımı yapılırken çekişmeli boşanma sürecinde olmak, öncelikle boşanma davasının tamamlanıp tarafların kusurlarının belirlenmesini gerektirmektir. Bir tarafın kusurlu olması halinde mal paylaşımı hakkında azalmalar oluşabilmektedir.

Mal paylaşımı davası, çekişmeli boşanma davasının sonucunda taraflardan birinin zina durumu ispatlanması haline yeni bir düzenlemeyi zorunlu kılmaktadır. Zina yaptığı ispatlanan tarafın mal paylaşımından eşit oranda faydalanması mümkün olmamaktadır.

Zina yapan taraf için mal paylaşım durumunda, Aile mahkemesi kararınca hiçbir hak elde edememesi de söz konusu olmaktadır. Bu durum davanın seyrine ve tarafların mağduriyetine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Anlaşmanın Olmadığı Durumlarda Mal Paylaşımı

Eşlerin aralarında bir anlaşmaya varması mal paylaşımının da kolaylıkla yapılabilmesi anlamına gelir. Fakat evlilik sözleşmesi ya da anlaşma protokolü yoksa böyle durumda da aile mahkemesine mal paylaşım davası açılır.

Çekişmeli boşanmada mal paylaşımlarının yapılabilmesi için dava açılmalıdır. Aile Mahkemesi'ne açılan davaya sunulan delilleri ve tarafların ekonomik durumlarını dava süresince inceler. Daha sonrasında da hakim ne şekilde malların paylaşılacağını açıklar. Bu sürecin kısa sürmesi için mal paylaşımı konusunda anlaşmaya varılması gereklidir.

Bu haber toplam 239 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara