"Senden Koca Olmaz" Sözü Boşanma Sebebi Sayıldı: Yargıtay’dan Emsal Karar!

"Senden Koca Olmaz" Sözü Boşanma Sebebi Sayıldı: Yargıtay’dan Emsal Karar!
Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, Senden Koca Olmaz sözünün hakaret içerdiğini ve haklı bir boşanma sebebi olduğuna hükmetti. Bu kararla birlikte, söz konusu ifadenin boşanma sebebi olarak kabul edilmesi emsal teşkil etti.

Türkiye'nin başkenti Ankara'da yaşayan ve boşanmak isteyen bir çift için Yargıtay'dan emsal niteliğinde bir karar çıktı. Geçinememe gerekçesiyle Aile Mahkemesi’ne başvurarak boşanma davası açan adam, Yargıtay'ın hem kendisini hem de eşini haksız bulmasının ardından şaşkınlık yaşadı. Boşanma talebi ilk aşamada reddedildi ancak çift, kararı kabul etmeyerek istinaf yolunu tercih etti.

Boşanma Süreci Nasıl İşledi?

İlk etapta kadının suçunun ispat edilemediği gerekçesiyle boşanmaya onay verilmemesine rağmen, çift tekrar bir araya gelerek anlaşmayı denediler. Ancak, geçimsizlik devam etti ve çift yeniden mahkemelik oldu. Yargıtay'a taşınan dava sonrası 2. Hukuk Dairesi’nden emsal bir karar çıktı.

“Senden Koca Olmaz” Sözü Boşanma Sebebi Sayıldı!

Kadın, kocasına yönelik ağır ifadeler kullanarak, "Sen kimsin, senden koca olmaz, sen bu kadar beceriksiz misin" şeklinde hakaret etti. Kadın, erkeğin ailesine yönelik "Ben kocam için ailemden vazgeçemem" dedi ve kendi ailesinin sıklıkla tarafların evine geldiği, uzun süre yatılı kaldığı ortaya çıktı. Bu durum, birlikte yaşamayı imkansız kıldı ve Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, davanın yeniden değerlendirilmesine karar verdi.

Yargıtay Boşanma Davasında Emsal Karara İmza Attı!

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, bölge adliye mahkemesinin yetersiz gerekçe ile davayı reddetmesinin doğru olmadığına hükmetti ve temyiz edilen kararın bozulmasına karar verdi. Yargıtay kararında 'senden koca olmaz' sözünün haklı bir boşanma sebebi olduğunu vurgulayarak, çiftin boşanmasına karar verdi.

Kaynak:Haber Kaynağı

Bu haber toplam 522 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara