Soybağının Düzeltilmesi Nasıl Olur?

Soybağının Düzeltilmesi Nasıl Olur?

Soybağının Düzeltilmesi Nasıl Olur? Nesebin düzeltilmesi davası olarak ta adlandırılan bu dava, evlilik birliği içerisinde meydana gelen çocuğun, kendisinden olmadığını iddia eden babanın, açması gereken bir davadır.

Soybağının Düzeltilmesi Nasıl Olur?

Soybağının düzeltilmesi davası ile birlikte, evlilik birliği dışında, üçüncü bir şahıstan hamile kalan karşı taraf olan eş için de aldatma sayılır ve aldatma sebebi ile boşanma davası açılabilme hakkı da doğmuş olur.

Soybağının Düzeltilmesi Davası Nedir ?

Türk Medeni Kanunu’ na göre “evlilik devam ederken veya evliliğin sona ermesinden başlayarak üçyüz gün içinde doğan çocuğun babası kocadır.” 

Belirlenmiş olan bu kanuna göre, evlilik birlikteliği süresi içerisinde doğan çocuk ile karı koca arasında soybağı kurulur. Fakat, bu şekilde kendisine soybağı ile bağlanan çocuğun, kendisinden olmadığını öne süren baba, soybağının reddi yani düzeltilmesi, davası açabilir.

Açılacak bu dava sonucunda, evlilik birlikteliği içerisinde doğan çocuğun biyolojik babasının üçüncü bir şahıs olduğu tespit edilirse ve soybağının reddi halinde, mutlak boşanma sebeplerinden biri olan, zina gerçekleştiğinden, aldatma sebebi ile boşanma hakkı oluşur. Bu durum sonucunda evlilik birlikteliğine son verilirken, soybağının düzeltilmesi de tamamlanmış olur.

Soybağının Düzeltilmesi Davası Kimler Tarafından Açılabilir ?

Soybağının düzeltilmesi ile alakalı dava başvurusu, anne ya da baba, anne ya da babanın yasal mirasçıları tarafından yapılabilirken, çocuğun ve çocuk ölmüş ise, çocuğun çocukları tarafından da yapılabilir.

Soybağının Reddi Davası Nasıl Açılır ?

Soybağının düzeltilmesi davası açılabilmesi için, koca ya da çocuğun, soybağının reddi dava dilekçesi ile birlikte mahkemeye başvuruda bulunması gerekmektedir. Dava ile alakalı görevlendirilen mahkeme Aile Mahkemeleridir.

Aile Mahkemeleri’ nin bulunmadığı yerlerde ise bu davanın başvurusu, Asliye Hukuk Mahkemeleri’ ne yapılacaktır. Yetki açısından ise, dava, doğum esasındaki yerleşim yerinde bulunan mahkemede açılabilir.

Şayet, soybağının reddi davası, çocuk tarafından açılmak isteniyorsa, belirlenen hak düşürücü süre, çocuğun erişkin birey olmasından itibaren 1 yıldır. Fakat soybağının reddi, koca tarafından isteniyorsa, dava; çocuğun doğumunu ya da çocuğun biyolojik babası olmadığını öğrendiği tarihten itibaren 1 yıl içerisinde açılmalıdır.

Davanın açılmasında gecikme yaşanmış ise ve yaşanılan gecikme haklı bir sebebe dayanıyorsa, verilecek olan 1 yıllık ek süre, haklı bulunan sebebin ortadan kalkmasından itibaren başlar. Fakat, gecikme sebebi her ne olursa olsun, dava başvurusunun geciktirilmemesi, davanın başarılı bir şekilde sonuçlanması için, ciddi bir önem taşır.

Soybağının Düzeltilmesi Davası Masrafları Neleri Kapsar ?

Nesebin düzeltilmesi davası, dava dilekçesi, davanın açılabilmesi için gereken harç miktarı, dava sırasında gerekli olması halinde babalık testi, kullanılabilecek bilirkişi raporları ve yapılacak olan tebligatlar hakkında oluşacak olan masrafları kapsar.

Bunların dışında kalan, avukat ve yol ücretleri de dava masraflarına dahil olabilir. Ayrıca soybağının düzeltilmesi davası vekalet gerektirebileceğinden, vekalet masrafları da dava içerisine dahil olabilir. Soybağının Düzeltilmesi Nasıl Olur? konusunun yer aldığı makalede daha fazla bilgi için Soybağının Düzeltilmesi Davası nasıl açılır makaleyi okuyabilirsiniz.

Bu haber toplam 257 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara