Tanıma ve Tenfiz Davası Nasıl Yapılır?

Tanıma ve Tenfiz Davası Nasıl Yapılır?

Tanıma ve Tenfiz Davası Nasıl Yapılır?

Tanıma ve tenfiz davaları uygulanma süreci, hukuk sistemimizde belirlenen birtakım usul ve esaslara göre başlatılıp işleme konulmaktadır. Yabancı mahkemelerde alınan özel hukuk kararlarının, yerel mahkemelerimiz aracılığıyla tanınıp onaylanarak hukuki geçerlilik kazanmasını sağlayan tanıma ve tenfiz davası nasıl yapılır hususunda detaylı bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Bu hususta öncelikte tanıma ve tenfiz davalarının hukuk sistemimizde hangi usul ve esaslara dayandırıldığına dikkat çekilmesi gerekmektedir. Zira hukuk sistemimizde 5718 sayılı Milletlerarası Özel Hukuk ve Usul Hukuku Hakkında Kanun’un 15. maddesinin 2. fıkrasında yer alan hükümlere göre düzenlenen tanıma ve tenfiz davalarının kapsamı, yaygın bilinenin aksine sadece yabancı ülke mahkemelerinde alınan boşanma kararlarına ilişkin değildir. Bu bağlamda ceza hukuku davaları dışında tüm özel hukuk konularında tanıma ve tenfiz davasına başvurulması gereklilik gösteren bir konudur.

Tanıma ve Tenfiz Davası Süreci

Tanıma ve tenfiz davalarının sürecinde ilgili kanun ve yönetmeliklerde belirlenen usul ve esaslara uygun bir yol izlenmesi gerekmektedir. Nitekim tanıma ve tenfiz davasının açılması gereken yetkili mahkeme de bu usul ve esaslara göre belirlenmiştir. Tanıma ve tenfiz davasında sürecin başlatılması söz konusu davaya ilişkin dilekçe ile gerekli belgelerin yetkili mahkemeye sunulmasıyla mümkün olmaktadır.

Her ne kadar tanıma ve tenfiz arasındaki fark söz konusu olsa da bu iki dava konusu da aynı yetkili mahkemede hukuki işleme tabi tutulmaktadır. Bu bağlamda tanıma ve tenfiz davası yetkili mahkemesi, davacının Türkiye’de ikamet ettiği yerdeki görevli mahkemedir. Bununla birlikte tanıma ve tenfiz davası genel olarak aile mahkemelerinde görülmekle birlikte, söz konusu yerleşim yerinde aile mahkemesi bulunmaması durumunda da görevli mahkeme asliye hukuk mahkemesi olmaktadır.

Tanıma ve Tenfiz Davasında Talep Edilen Evraklar

Hukuk sistemimizde tanıma ve tenfiz davalarının yetkili aile mahkemelerinde açılabilmesi için belirlenen birtakım usul ve esaslar bulunmaktadır. Söz konusu usullere göre de tanıma ve tenfiz davası açılabilmesi için davacıdan azı belgeler talep edilmektedir. Bunlar;

  • Yabancı mahkeme kararının aslı veya tasdikli sureti
  • Kesinleşme şerhi
  • Apostil şerhi
  • Yabancı mahkeme ilamının, kesinleşme şerhinin ve apostil şerhinin noter tasdikli veya yeminli tercüman aracılığıyla yapılmış tercüme metni
  • Kararın konsolosluk veya büyükelçilikten onaylanmış belgesi
  • Pasaport ve nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Avukat vekaletnamesidir.

Bu belgeler ile birlikte yetkili mahkemeye yapılacak olan başvurunun akabinde süreç başlatılmış olmaktadır. Öte yandan tanıma ve tenfiz davası nasıl yapılır sorusuna ilişkin detaylı bilgilere sahip olmak için hukuk büromuzdan danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Bu haber toplam 215 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara