Türkiye’de Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

Türkiye’de Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

Türkiye’de Boşanma Davası Ne Kadar Sürer? Çiftlerin aralarındaki anlaşmazlık gereği verdikleri boşanma davasının süreci iyi bilinmelidir. Aksi halde çiftlerin ne yapacağı ve nasıl adımlar atacağı bilinmediğinde sürecin uzamasına sebep olmaktadır. Süreç uzadıkça tatsız olan bir durum daha fazla can sıkıcı olmaktadır.

Türkiye’de Boşanma Nasıl Gerçekleşir

Boşanmaya karar veren çiftler için Türkiye’de boşanma davası açmak için iki yol bulunmaktadır. Bu yollardan ilki anlaşmalı boşanma davasıdır.

  • Anlaşmalı boşanma davası tarafların aralarında her konuda; nafaka, çocuk velayeti, eşyaların paylaşımı, ortak hanenin kimde kalacağı vb. durumlarda vardıkları uzlaşı neticesinde açılabilir. Bir diğer şartı da çiftlerin en az bir yıldır evli olmaları gerekmektedir. Bu şartlar sağlandığında açılan anlaşmalı boşanma davaları oldukça kısa sürmektedir. Çünkü mahkeme aralarında anlaşmaya vardığına hükmettiği tarafları kısa sürede boşayabilmektedir. Tanık dinlenmemesi, delil olmaması, diğer konularda ispata gerek duyulmaması gereğince tek celsede anlaşmalı boşanma davası görülmektedir. Üstelik anlaşmalı boşanmayı sağlamak için tarafların sadece Türk vatandaşı olmalarına da gerek yoktur. Türk Uluslar arası Özel Hukuku kapsamında alınan karar neticesinde Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu kimseler de Türkiye’de boşanabilirler. Ya da eşlerden birisi yabancı uyruklu olduğunda da yine boşanma davası görülmektedir.
  • Çekişmeli Boşanma davası; diğer boşanma davası ise daha sık görülen ve içeriği bakımından uzun süren çekişmeli boşanma davasıdır. Çekişmeli boşanma davasında taraflar bir ya da birden fazla konuda anlaşmaya varamadıkları için mahkeme önünde hesaplaşmaya veya uzlaşmaya çalışırlar. Ama bu süreçte itirazlar yöneltildiği ve duruma avukatlar müdahale ettiği için genelde tek celsede sonuç alınmaz. Diğer duruşmalar birbirinden en az iki ay süreli tarihlere belirlenir ve dava tekrar baştan başlar. Bu yüzden, boşanma süresi aza indirgenmek isteniyorsa çekişmeli boşanma davası yerine anlaşmalı boşanma davası açılmaya çalışılmalıdır. Aksi halde davanız tek celsede görülmeyecek, maddi ve manevi yıpratıcı olacak bir süreç başlayacaktır.

Türkiye’de Boşanma Tanıma ve Tenfiz Davası Ne Kadar Sürer?

Yabancı mahkeme tarafından alınan kararların Türk mahkemesi tarafından kabul edilmesine tanıma denilmektedir. Ancak mahkemelerin bu durumdan kendiliğinden haberi olamayacağı için yurtdışında alınmış mahkeme kararlarının Türkiye’de tanıma davası açarak kabul edilmesi gerekiyor.

Türkiye’de Boşanma Tanıma ve Tenfiz Davası eşlerin anlaşmalı iki ayrı avukat ile davayı takip etmesi halinde davanın sonuçlanma süresi 15 ile 30 gün arasında sonuçlanır.

Bu dava Türkiye’deki sosyal haklar açısından önemlidir. Çünkü yurtdışında alınan boşanma kararı tanıma davası sonucunda teyit edilmediyse Türkiye’de kişi hâlâ evli gözükür ve sosyal hakları buna göre belirlenir. Tanıma davaları, dosyaların tam ve eksiksiz olması halinde tek duruşmada kabul edilmektedir.

Ancak bu süreyi eksik olan dosya, evrakın yanlış beyanı gibi hususlar oldukça uzatmakta taraf nezdinde büyük bir zaman kaybına sebep olmaktadır. Bu yüzden tanıma davası için doğru belgelerin ibrazı büyük önem taşımaktadır.

Tenfiz Davalarında Süre

Yurtdışında alınmış nafaka ve tazminat gibi kararların Türk mahkemelerine tanınmasına tenfiz davaları denilir. Bu davalar genellikle sunulacak doğru belgeler ile tek oturumda karara bağlanmaktadır.

Türkiye’de Anlaşmalı Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

Boşanma Davalarının Süre Toplamı Boşanma davalarında görülen süreler dosyaların sunulması, tarafların doğru bilgi beyan etmesi ile yukarıda açıklandığı üzere değişkenlik göstermektedir

Türkiye’de Anlaşmalı Boşanma Davası eşlerin her konuda anlaşarak duruşmaya bizzat katılma şartıyla ve avukat desteği alması halinde davanın sonuçlanma süresi 15 ile 30 gün arasında sonuçlanır.

Türkiye’de Çekişmeli Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

Türkiye’de Çekişmeli Boşanma Davası eşlerin avukat ile davayı takip etmesi halinde davanın sonuçlanma süresi 300 gün arasında sonuçlanır.

Bu haber toplam 349 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara